12.03.2014 14:21
Yıldız, 'İran'dan alınan doğalgazın fiyatı yüksek'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, bir dizi programlara katılmak için geldiği Kütahya'da, Vali Şerif Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, "İran'dan alınan doğalgaz fiyatları yüksektir, Türkiye ve uluslararası arenadaki fiyatlarla hiç bağdaşmamaktadır" dedi.Daha sonra Valilik şeref defterini imzalayan Yıldız, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kamuoyunda sıkça tartışılan konunun "bor"un özelleştirilip veya özelleştirilmeyeceği yönünde olduğunu ve bir kez daha tekrar edeceğini ifade eden Yıldız, ''Bor özelleştİrilmeyecek. Hizmet alımlarının özelleştirme anlamına gelmediğini vatandaşımızın bilmesi lazım. Bu konuyla alakalı ne ileriye doğru bir programımız bulunmakta ne de şu anda böyle bir faaliyetimiz var. Onun için 'bor'un özelleştirilmeyeceğini bir kez daha söylemem lazım. 12 yıllık iktidarımızdan önce burada 50 tane kamyon çalışıyordu, şu anda bin kamyonla beraber buradaki üretimler, Türkiye'nin farklı noktaları ve ihracatına aktarılabiliyor, sahillerimize aktarılabiliyor gemilerle ihracat yapabilmek için. O yüzden enerji sektörü olarak da Kütahya ekonomisine çok ciddi katkılar koyduğuna inanıyorum'' diye konuştu.
İran'dan alınan doğalgaz

Bakan Yıldız, bir gazetecinin İran'dan alınan doğalgaz fiyatıyla alakalı sorduğu soru üzerine, bütün ikili görüşmelerinde her ülkeyle olduğu gibi İran'dan alınan doğalgaz fiyatıyla alakalı olarak vatandaşların ve ülkenin menfaati ile çıkarlarını düşünmek zorunda olduklarını dile getirdi.
İran'la olan ticaretten çok memnun olduklarını aktaran Yıldız, şöyle konuştu:
''Yani alınan doğalgaz ve petrol miktarlarıyla alakalı. Bu ticaretimiz inşallah sürecek ancak fiyatlardan memnun olduğumuz anlamına gelmiyor bu. Biz Uluslararası Tahkime, bu fiyatların yüksek olduğunu ve eksik miktarları da dahil ederek iki tane ayrı dava açmış bulunuyoruz. Şu ana kadar İran'dan bizi tatmin edecek ve olumlu bulabileceğimiz bir fiyat ve teklif gelmedi. O yüzden tahkim süreci devam ediyor. Gerek temmuz ayında gerekse nisan ayında iki ayrı duruşma olacak ve tanıklar dinlenecek. Bu manada teknik analizler, tanıklardan kastım o, teknik analizler bir kez daha dinlenecek ve teknik savunmamızı orada yapacağız. Biz şuna inanıyoruz, fiyatlarda bunu gösteriyor. İran'dan alınan doğalgaz fiyatları yüksektir, Türkiye ve uluslararası arenadaki fiyatlarla hiç bağdaşmamaktadır. Biz ülkemizin menfaatini düşünüp bunu her zaman olduğu gibi kollamak durumundayız. Ben inanıyorum ki Tahkim Heyeti'nin objektif yaklaşımıyla beraber Türkiye oradan yüksek bulduğu miktarın farkını geri alacaktır.''

YORUMLAR