19.10.2021 11:03
TÜSİAD Başkanı'ndan TCMB değerlendirmesi: Bağımsızlığı tartışma dışı olmalı

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve diğer düzenleyici kuruluşların bağımsız olması gerektiğini söyledi. Özilhan ayrıca bu kurumların bağımsızlığının tartışma dışı olması gerektiğine vurgu yaptı.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplandı.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan toplantıda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özilhan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olmak üzere düzenleyici kuruluşların bağımsız olması gerektiğini dile getirdi.

Dünyadaki jeopolitik riskler arttığına vurgu yapan Özilhan, “Türkiye'nin yüzde 60'ı çölleşmeyle karşı karşıya. Su rezervleri tarihsel olarak en düşük seviyelerine iniyor. Kuraklık tarımı ve çiftçileri olumsuz etkiliyor. Şu anki ekonomik modeli tamamen değiştirmemiz, karbon nötr bir ekonomi olmayı hedeflememiz gerekiyor. Toplumsal adaleti tesis etmemiz gerekiyor. Başta Merkez Bankası olmak üzere düzenleyici kurumların bağımsızlığı tartışma dışı olmalı. Hukukun üstünlüğü, katılımcı demokrasi ve kuvvetler ayrılığı hayati önemde” değerlendirmelerinde bulundu.

PARİS ANLAŞMASI ANA GÜNDEM MADDESİ

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise, “Meclis'te kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığımız Paris Anlaşması kriterlerine bir an önce uyum sağlamalıyız, aksi durumda çevresel tehditlerle baş edemeyiz. Kurumsuzlaşma, dış sermayenin gelmemesinin en önemli nedeni” dedi.

YORUMLAR