28.03.2014 17:40
Texas Pasific Group Chobanı  ile anlaşmaya çalışıyor

ABD'li yatırım fonu TPG (Texas Pasific Group) Capital LP yoğurt devinden hisse almak için ön görüşmelere başladı. Söz konusu haber New York Times gazetesinde çıktı.

ABD'li yatırım fonu TPG (Texas Pasific Group) Capital LP yoğurt devinden hisse almak için ön görüşmelere başladı. Söz konusu haber New York Times gazetesinde çıktı. İsmini vermek istemeyen konuya yakın kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, yatırım yapısının henüz netleşmediği, görüşmelerden bir anlaşmanın çıkmama ihtimalinin de olduğuna işaret edildi. TPG, Mey İçki'nin yüzde 90'ını 2006 yılında yaklaşık 800 milyon dolara almış ve 2011 yılında İngiliz Diageo'ya 2.1 milyar dolara satmıştı.  Hamdi Ulukaya'nın kurucusu olduğu ve ABD'de yoğurt pazarının yüzde 50'sini elinde bulunduran Chobani'nin yatırım fonu Texas Pasific Group ile masada olduğu, görüşmelerin ileri aşamaya geldiği belirtildi. TPG Türkiye'de Mey İçki'yi satın almış daha sonra Diageo'ya 2.1 milyar dolara satmıştı. Türk işadamı Hamdi Ulukaya'nın sahip olduğu Chobani dünyanın en büyük girişim sermayesi fonlarından Texas Pasific Group (TPG) ile masaya oturdu.
Chobani ABD'de hızlı büyüyen yoğurt pazarının en flaş şirketlerinden biri olmuştu. Geçtiğimiz sene satışlarını yüzde 30'dan fazla artıran Chobani 1 milyar dolarlık ciroyu geçmişti. ABD'li Fortune dergisine göre Chobani kuruluşundan bugüne 1 milyar dolara en hızlı ulaşan şirket oldu.

YORUMLAR