27.06.2014 22:17
Taner Yıldız'dan 150 milyarlık müjde

Taner Yıldız, “Tasarruf için bir Enerji Takımı kurduk.77 milyon ile el ele vererek ülkemizi enerji dolu yarınlara taşıyacağız" dedi.

 Türkiye’ye yılda 15, 2023 yılına kadar ise 150 milyar TL kazandıracak “Enerji Takımı” projesininlansmanında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Tasarruf için bir EnerjiTakımı kurduk. Bu takım sayesinde, 77 milyon ile el ele vererek ülkemizi enerji dolu yarınlara taşıyacağız. Türkiye’nin bu seferberliğe ihtiyacı var” dedi.
 

Ülkemize enerjide büyük tasarruf sağlayacak “Enerji Takımı” projesinin detayları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile İstanbul Ticaret Odası ve Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar tarafından, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda yapılan toplantıdaaçıklandı. Toplantıda konuşan Bakan Yıldız, Türkiye’nin enerji faturasının 50 milyar dolarolduğunu belirterek, “Tasarruf için enerji takımı kurduk. Enerji Takımı; evde, yolda, okulda, sanayide, 7’den 70’e sesini duyurmak ve herkesi bu takımın aktif üyesi yapmak için tüm Türkiye’yi gezecek. Bu şekilde, nasıl tasarruf yapacağını bilen ve enerjisini verimli kullananbireyler yetişecek. Enerji Takımı, 77 milyon ile el ele vererek Türkiye’yi enerji dolu yarınlara taşıyacak” dedi.
 
Ev kadınlarının, sadece elektrik tasarrufu yaparak faturalarını ortalama yüzde 25 oranındadüşürebildiğini belirten Yıldız, “Bir ev kadını tasarruf ettiği enerji ile her yıl bir altın alabilir. Sadeceev kadınlarımızın tasarrufu ile enerjiye ödediğimiz 4 milyar TL Türkiye’de kalır” diye konuştu. Türkiye’de yaşayan herkesin, bu takımın bir oyuncusu olacağını söyleyen Yıldız, Brezilya’dadevam eden ancak Türkiye’nin katılamadığı Dünya Kupası’na da esprili bir dille değinerek, “NeBrezilya ne Hollanda, altın golü Türkiye atacak. Ev kadınımızdan çocuklara, sanayiciden sürücüye kadar bu galibiyette herkesin payı olacak. Hep birlikte kazanacağız. Her yıl tasarruf ettiğimiz paralar, aile bütçesinde kalacak” dedi.
 
Tasarruf edilecek rakamın büyüklüğünü örnekleriyle açıklayan Taner Yıldız, “Türkiye’nin bu seferberliğe ihtiyacı var. Bir yıllık tasarrufun parasal karşılığını hesapladığımızda, karşımıza 107 milyon çeyrek altın çıkıyor” dedi. Sanayide uygulanacak enerji verimliliği sayesinde, işadamlarının cebinde kalacak paranın 6.5 milyar TL. olacağını sözlerine ekleyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayide enerji maliyeti önemli bir yer tutuyor. Sanayiciarkadaşlarımız enerjiyi verimli kullanarak, banka kredisine ihtiyaç duymadan şirketini büyütebilir. Evde yanan bir lambayı kapatarak, aracımızı durduğu yerde ısıtmak yerine hareket halinde ısınmasını sağlayarak, evimizde enerji tüketimi fazla olan aletler yerine, enerji sınıfı yüksek A++ ev aletleri kullanarak, işyerimizde büyük alanları güneş ışığı ile aydınlatarak bile büyüktasarruflar yapılabilir. Enerji Hanım projesi için yaptığımız araştırmalarda eğitime katılankadınlarımızın yüzde 95’inde enerji tasarrufu bilinci oluştuğunu gördük. Yalnızca küçük ev aletlerinin kullanımında elektrikten elde edilen tasarruf 2 milyar TL olarak saptandı. Bu rakam bile Enerji Takımı’nın Türkiye’ye sağlayacağı gücü yansıtıyor.’’
 
TAŞIT SÜRÜCÜLERİNE UYARI
 
‘’Türkiye’de son 25 yıldaki büyüme eğilimlerinin sürmesi durumunda 2020 yılında, yolcu trafiğinin bugünkü düzeyinin yaklaşık 3,3 katına (540 milyar yolcu/km), yük trafiğinin ise 2,5 katına (300 milyar ton/km) çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu tahmin edilen artış göz önüne alındığında ulaştırma sektöründe enerji verimliliğini arttırıcı çalışmaların bir an önce hayatageçirilmesi için yapılacak çalışmalar büyük önem taşımaktadır,” diyerek Enerji Verimli Ulaşım’ a dikkat çeken Yıldız, taşıt sürücüleri başta olmak üzere ulaşımın her alanında verimliliği artırmakonusunda bir bilinç oluşturmanın önemine işaret etti.
 
Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar ise yaptığı konuşmada, 2020’de dünyanın enbüyük 10 ekonomisinden biri olmaya hazırlanan ülkemizin, daha az enerji ile daha çokekonomik yarar elde etmesi gerektiğini vurgulayarak “Kişi başına daha az enerji tükettiğimiz halde, 1.000 dolarlık milli hasılayı üretebilmek için gelişmiş ülkelere göre daha fazla enerjiharcıyoruz” dedi. Çağlar, Enerji Verimliliği Derneği olarak enerjiyi her noktada verimli ve etkinkullanmak, katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimini artırmak gerekliliğiyle faaliyetler gösterdiklerini belirtti. Çağlar ayrıca, enerji verimliliğini 2013’te Enerji ve Tabii KaynaklarBakanlığı ile ülke genelinde yürütülen Enerji Hanım projesi kapsamında ev kadınlarına ve kısabir süre önce başlayan Enerji Çocuk projesi ile de genç nesillere taşıdıklarını aktardı.
 
Genç nesillerin enerjinin verimli kullanılması konusunda bilinçlenmesinin çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Çağlar, “Enerji Çocuk projesi kapsamında, başta evlerde olmak üzere çocukların bulunduğu her ortamda enerjinin çocuklar tarafından verimli kullanılmasısağlanacaktır. Çocuklarımızın enerji kullanımı ve tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi ve çocukların enerji verimliliği konusunda ülke ekonomisine katkıda bulunması amaçlanmaktadır’’ dedi.
 
Enerji Verimli Sanayi projesi kapsamında ise verimlilik artışı sağlanabilecek 13 alanın tespit edildiğini belirten Çağlar, işletmelerin enerji faturalarını yüzde 30 azaltacak somut örnekler de verdi. Bu kapsamda buhar sistemlerinde yalıtımlı borulardaki kayıplar, yalıtımsız borulara göre yüzde 80-85 oranında daha az oluyor ve fırın sistemlerinde atık ısının geri kazanılmasıylayüzde 45’e varan enerji tasarrufu sağlanabiliyor.
 
OSB’LERDE EĞİTİMLER VERİLECEK
 
Ülke genelindeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’nde uygulamaya konulacak projede, EnerjiYönetim Merkezleri kurulacak ve bu merkezlerle ortaklaşa çalışılarak OSB’deki enerjitüketimiyle ilgili ön raporlar hazırlanacak.
 
Bu raporlar paralelinde, sanayi kuruluşlarına 13 verimlilik artırıcı proje uygulama alanıyla ilgilieğitimler verilecek ve bünyelerinde yapma kararı aldığı değişiklikler saptanacak. Kurulan EnerjiYönetim Merkezleri, sanayi kuruluşlarının gelişimlerini düzenli raporlarla takip edecek ve bölgesel toplantılarla aktarılacak. 25 Ocak 2014’te Konya’da başlayan proje; Kocaeli, İzmir, Şanlıurfa, Van, Samsun ve Antalya Organize Sanayi Bölgelerinin ev sahipliğinde yapılacaktoplantılarla devam edecek.

YORUMLAR