19.02.2014 20:08
'NATO AWACS'larına' ihtiyaç kalmayacak

Türkiye, 10 senelik AWACS hedefinde mutlu sona erişiyor.

Türkiye’nin AWACS uçağı olan Barış Kartalı’nda Boeing firmasının Türkiye’ye ödeyeceği tazminat miktarı netleşti. 7 yıllık gecikme nedeniyle nakit 600 milyon dolar ceza için masaya oturan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Boeing yetkilileri, 183 milyon dolar cezanın yanında 3 yıllık ücretsiz bakım desteği ile çok sayıda yedek parçanın Türkiye’ye verilmesi konusunda anlaştı. Konya’daki 131’nci Filo’da geçen günlerde görevine başlayan ilk Barış Kartalı uçağı için Cuma günü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı resmi teslim töreni yapılacak. Uzun zamandır teslim edilmemesine rağmen rutin bakım zamanları gelen AWACS uçakları için Türkiye, ABD’li Boeing firmasından, 600 milyon dolara yakın tazminat talep etmişti. 1.6 milyar dolarlık projede teslimat konusundaki taahhütler yerine getirilmedi. Barış Kartalı projesi çerçevesinde 2007’de teslimedilmesi gereken uçaklar, radar sistemleri ve çeşitli sıkıntılardan dolayı 7 yıl gecikti.
3 BİN CİSMİ GÖRÜYOR

Dünyanın en çok satan yolcu uçağı Boeing 737 üzerinde geliştirilen Barış Kartalı uçağı tepesinde özel bir radar taşıyor. Radar, 350 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin cismi tespit ve takip edebiliyor. Uçak, elektronik karıştırma ve şaşırtma da yapıyor. Havadan yakıt ikmali yapılırsa 24 saat görevde kalabiliyor. Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek uçaklarla birlikte Türkiye’nin hava sahası sıkı kontrol altında tutulacak. Uçak, radarları sayesinde hava sahasına giren yabancı uçaklar ve füzeler anında tespit edilebilecek. Uçak, üzerindeki yeni nesil sabit radarın 360 derecelik görüş açısıyla Hava Kuvvetleri, coğrafi engellerden etkilenmeden yüzlerce kilometrelik alanı tarayabilen kapasiteye sahip olacak. Uçakla elde edilen istihbaratlar yer destek birimine iletilerek operasyonlarda kullanılacak.
10 YILDIR BEKLENİYOR
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, uçaklar için ihaleyi 2000 yılında açtı. Barış Kartalı programı kapsamında Boeing firması ile 4 uçak ve 1 Yer Destek Sistemi tedariki amacıyla imzalanan sözleşme 2003 yılında yürürlüğe girdi. Boeing 737 yolcu uçağının askeri uçağa dönüştürülme işlemleri ABD-Seattle’da yapıldı. Ankara’daki TAI tesislerinden görev yapacağı Konya’da 131’nci Filo’ya gönderilen ilk uçağı bu yıl ikinci ve üçüncü uçaklar izleyecek. Dördüncü E737, 2015 başında teslim edilecek.

YORUMLAR