19.10.2021 11:21
Memurlara fazla çalışma saati için zam! Fazla mesai ücretlerine ne kadar zam yapıldı?

Devlet memurlarının haftalık çalışma saatlerini geçmeleri durumunda hak kazandıkları fazla çalışma ücretlerine zam yapıldı. Memurun saat başı fazla mesai ücretinin ne kadar arttığı merak konusu oldu. Açıklamaların ardından milyonlarca memur fazla mesai ücretlerine ne kadar zam yapıldı? sorusuna yanıt aramaya başladı.

Her yıl yapılan zamlarla memurların fazla mesai ücretlerinde gerçekleştirilen artış, 2022 yılı için de sağlandı. 2021 yılı için memurun saat başı fazla mesai ücreti 2 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Memurların gözü şimdi 2022 yılı için yapılacak zamlara çevrildi. Peki 2022 memur mesai ücretlerine ne kadar zam yapıldı? Fazla mesai ücreti ne kadar oldu? İşte detaylar…

FAZLA MESAİ ÜCRETİNE NE KADAR ZAM YAPILDI?

AA muhabirinin 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nden derlemiş olduğu bilgiye göre devlet memurlarının saat başı fazla mesai ücretleri, 2022 yılı için yüzde 12,5 artış gösterecek. 2021 yılı için 2 lira 40 olarak belirlenmiş olan fazla mesai ücretleri, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle 2 lira 70 kuruş olarak ödenmeye başlayacak.

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışmakta olan personeli ve makam şoförlerinin 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görev alan şoförlerin 60 saati geçmemek kaydıyla yeni yıl için ödenecek ücret 2,54 liradan 2,85 liraya yükselecek. Her makam için toplam 450 saati geçmemek şartıyla kurul başkanı, genel müdürler, strateji geliştirme başkanları, valiler, rektörler, büyükşehir ve il belediye başkanları, general ve amiral rütbesine sahip olmak şartıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve kuvvet komutanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanları ve yanlarında çalışmakta olan personele ayda 90 saati geçmemek şartıyla saat başı 2,85 lira fazla çalışma ücreti ödenecek.

KYK VE ÜNİVERSİTEDE GÖREVLİ OLANLARI DA KAPSIYOR

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nde ve üniversiteye bağlı yurtlarda görev alan personelin fazla çalışması durumunda izin imkanı bulamayanlar için ayda 90 saati aşmamak şartıyla 2022 yılı için 2,70 lira fala çalışma ücreti ödenecek. Mesleki ve teknik eğitim bölgelerinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilmekte olan ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev alan MEB idari personeli için yasal çalışma saatlerinden sonra fiilen gerçekleştirdikleri fazla mesai süresi için ayda 100 saati geçmemek şartıyla saat başı 6,45 lira ödeme yapılacak.

EK GÖSTERGESİ 8000 ÜZERİNDE MEMURLAR İÇİN 80 LİRAYA KADAR ÇIKILACAK

Harcırah Kanunu gereğince verilecek olan yurt için gündelik ve tazminat tutarları da belli oldu. TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları için 80,50 lira ödenen yurt içi gündelik tutar, 2022 yılında 10 liraya çıkarılacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Sahil Güvenlik Komutanı, Jandarma Genel Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sekreteri, oramiraller, orgeneraller, Danıştay, Yargıtay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanları için 73,50 lira olarak sağlanan yurt içi gündelikleri de 2022 yılında 92 liraya yükseltilecek. Ek göstergesi 8000’den yukarı olan kadrolarda çalışmakta olan memurlar için sağlanan yurtiçi gündelik tutar ise 80 liraya kadar çıkarılacak. En alt kademede yer alan memurlar ise yurt içi gündelik tutar 62 lira olacak.

YORUMLAR