10.05.2015 03:17
Mazot kaçakçılığına elektronik takip

Sınırda mazot cambazlığı yapan sürücüler elektronik takip sistemiyle durdurulacak. Giriş çıkış yapan araçlara yüzde 25 doluluk şartı getirildi

Yurtdışından ÖTV'siz aldıkları mazotu Türkiye'de satan otobüs, kamyon ve TIR'lar Ankara'yı harekete geçirdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçak akaryakıtı kılıfına uydurmak için parayla yolcu dahi tutan minibüslere karşı elektronik takip sistemi getiriyor. Sınırdan giren araca takılacak sayaçla kilometresi hesaplanacak. Araç vergisiz yakıtı tüketmeden bir daha sınırdan geçemeyecek. 

GÜNDE 9 SEFER YAPAN VAR 
Türkiye'ye giriş yapan TIR'ların 550 litre, kamyonların 500 litre, otobüslerin de 300 litre ÖTV'siz mazot sokma hakkı bulunuyor. ÖTV'siz bu mazota araçların ihtiyacının karşılanması için izin verilirken, uyanık bazı şoförlerin işi ticarete dökmesi yetkililerin dikkatinden kaçmadı. Bazı araçların günde 9 sefer yapmaya başladıkları ve her giriş çıkışta 550 litreyi bulan mazotun tüketildiği belirlenince, harekete geçildi. Yapılan incelemelerde otobüs, kamyon ve TIR'ların depoyu doldurduktan hemen sonra Türkiye'ye girdikleri, kısa mesafe gittikten sonra da getirdikleri ÖTV'siz mazotu sattıkları belirlendi. Yapılan hesaplara göre bir seferde ortalama 300 litre mazot getiren bir aracın, ÖTV'den ortalama 450 lira kâr elde ettiği, günde en az 3 sefer yapan bir aracın da ayda 30 bin lira kazanç sağladığı tespit edildi. 

GÜRCİSTAN'DAN 5 TL'YE YOLCU 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, sorunun çözümü için talimat verdi. Gerçekten yolcu taşıyan araçla taşımayanı ayırmak için sınır kapısından giriş çıkış yapan otobüs ve minibüslere yüzde 25 doluluk şartı getirildi. Ancak yurda mazot sokmak için boş gelip boş giden otobüsler bunun da bir çaresini buldu. En ilginç gelişme ise Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'nda yaşandı. Türk şoförler, Gürcistan'dan kişi başı 5 liradan yolcu ayarlamaya, anlaştıkları Gürcüleri, sanki Türkiye'ye yolcu getirip götürüyormuş gibi göstermeye başladılar. 

ARAÇTA KİLOMETRE HESABI YAPILACAK
Bakan Canikli, sorunu kökten çözmek için konuyu Bakanlar Kurulu'na taşıdı. Canikli, sınır kapılarından giriş çıkış yapan araçların gittikleri mesafenin ölçülmesi için cihaz takılması gerektiğini anlattı. Bakanlar Kurulu, sınırdan giriş çıkış yapan bütün kamyon, otobüs ve TIR'ların kilometrelerinin izlenmesini kararlaştırdı. Araçların kilometreleri üzerinde oynamalarını önlemek için de Bakanlık'ın araçlara takacağı cihaz üzerinden kilometre hesabı yapılacağı öğrenildi.

Kaynak : Sabah
YORUMLAR