27.10.2021 16:14
Ehliyet harcı ne kadar? Ehliyet almak için gerekli belgeler neler? Ehliyet sınavı tarihi ve ücretleri...

Ehliyet belgesi almak isteyen sürücü adayları ehliyet almak için ne kadar ödenmesi gerektiğini, gerekli olan belgeleri sorgulamaya devam ediyor. Peki, ehliyet almak için ödenmesi gereken harç ne kadar? Ehliyet için gerekli belgeler haber detaylarında...

Sürücü adayları ehliyet almak için düzenlemesi gereken belgeleri ve ödemesi gereken harç ücretini araştırmaya devam ediyor. Peki, 2021 ehliyet belgesi çıkarma harcı ne kadar? Ehliyet çıkarmak için gerekli belgeler neler? Haberimizde...

2021 yılı ehliyet fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • A1 sınıfı: 530 TL
  • A2 Sınıfı: 530 TL
  • A sınıfı: 530 TL
  • B sınıfı: 1800 TL
  • F sınıfı: 530 TL

Ehliyet Almak İçin Gereken Nitelikler

Ehliyet almak için bulunması gereken adaylarda bulunması gereken nitelikler ehliyet türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ehliyet fiyatları üzerinde belirgin rol oynayan benzer nedenlerden biri de ehliyet türüdür. Ehliyet alınmasının nedenine, hangi tür araçların kullanıldığına bağlı olarak her yıl ehliyet fiyatları ve ehliyet türlerine göre değişmektedir. Ehliyet alma sürecinde kişinin gerekli adli sicil kaydı niteliklerini taşıması, yaş sınırının altında kalmaması ve sağlık durumunun uygun olması şartları aranmaktadır. Şartların taşınmaması halinde ehliyet alma süreci tamamlanamamaktadır.

Ehliyet sınavına giriş ücreti ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ

Ehliyet almak için hangi belgeler gerekiyor?

  • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
  • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Sürücü olur sağlık raporu
  • Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)
  • Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

E-sınav kaç dakika sürüyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar, doğru cevapları etkilemiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

YORUMLAR