17.06.2021 08:40
Dünyanın en büyük 3. elması bulundu bin 98 karatlık

Afrika ülkelerinden Botsvana'da dünyanın en büyük 3. elması bulundu. Debswana şirketi tarafından elmasın bin 98 karatlık olduğu iddia edildi.

Afrika ülkesi Botsvana'da dünyanın en büyük 3. elması bulundu. Botsvana hükümetiyle İngiltere merkezli bir elmas madenciliği ve işleme şirketi De Beers arasındaki ortak girişim olan madencilik şirketi Debswana tarafından yapılan açıklamada, şirketin 1 Haziran tarihinde Botsvana'da bin 98 karat boyutunda bir elmas keşfettiği ve elmasın bugün dünyanın en büyük 3. elması olarak tanımlandığı kaydedildi.

ELMAS SATIŞA ÇIKACAK

Debswana'nın CEO'su Lynette Armstrong yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu, 50 yılı aşkın operasyon tarihinde Debswana tarafından keşfedilen en büyük elmastır. Ön analizimize göre, dünyanın 3. en büyük mücevher kalitesindeki taş olabilir. Elması, De Beers kanalıyla mı yoksa devlete ait Okavango Diamond Company aracılığıyla mı satılacağına henüz karar vermedik."

Ayrıca Armstrong, Debswana tarafından Botsvana'nın başkenti Gaboron'da Botswana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi'ye gösterilen bu elmasın Botsvana için çok şey ifade ettiğini ve mücadele içinde olan bir ülkeye umut getirdiğini belirtti.
Öte yandan şu ana kadar keşfedilen dünyanın en büyük elması, 1905 yılında Güney Afrika'da keşfedilen 3 bin 106 karatlık Cullinan olurken, dünyanın 2. en büyük elması ise 2015'te Botsvana'da keşfedilen bin 109 karatlık Lesedi La Rona olarak biliniyor.

Pembe-mor elmas 29.3 milyon dolara satıldı Pembe-mor elmas 29.3 milyon dolara satıldı Hong Kong'da bir müzayedede mor-pembe renkli elmas satışa çıkarıldı. Elmas, 29.3 milyon dolar (yaklaşık 246 milyon lira) fiyata alıcı buldu.

Milas’ta ele geçirildi! Elmastan daha değerli Milas’ta ele geçirildi! Elmastan daha değerli Muğla’nın Milas ilçesinde KOM Ekiplerince 5 ayrı noktaya düzenlenen eş zamanlı operasyonda elmastan daha değerli olan painete taşı ele geçirildi. 1 karatı 60-70 bin dolar arasında değişen painete taşından bin 500 gram ele geçirilirken 7 şahıs hakkında adli işlem başlatıldı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR