23.01.2020 14:23
Bakan Albayrak'tan Davos'ta önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'nin borç karnesi çok sağlam. Borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi." dedi.

İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilen 50'inci Dünya Ekonomik Forumu devam ediyor.

Davos zirvesine katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak (sol2), Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie (sağda), Kanada Maniye Bakanı William Fracis Morneau (ortada), Harward Üniversitesi'nden Carmen Reinhard (sağ 2) küresel büyüme gündemini şekillendirmek konulu oturumda konuşma yaptı.

Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Özel sektör borcunun bir bölümü ihracatçıların karşılıklı kredilerinden kaynaklı.

Borç oranı görece yüksek olan özel sektörü bile benzerlerine göre durumu iyi.

Türkiye'nin borç karnesi çok sağlam. Üretim konusunda son derece rekabetçi bir özel sektörümüz var. Maliye politikaları konusunda çok güçlü karnemiz var. Önümüzde artık seçimsiz bir dönem olacak. 

Enflasyonda 2020 içerisinde tek basamaklara düşmeyi bekliyoruz. İki haneli faiz oranlarını da düşürdük. Eğer hedefiniz belliyse, koordineli bir şekilde hareket ederseniz aynı hedefe odaklanmanız gerekiyor. 

Türkiye Merkez Bankası, Fed kadar bağımsızdır. 

TWITTER'DAN PAYLAŞTI

Bakan Albayrak Twitter'dan, "Davos’ta “Küresel Büyüme Ajandasını Şekillendirmek” başlıklı panelde ülkemizin büyüme hedeflerini, 2019’da tüm olumsuzluklara rağmen ortaya koyduğu performansı ve sağlam borçluluk bilançosunu anlattık" açıklamasında bulundu. 

 

YORUMLAR