29.12.2017 19:22
2018 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu? | Asgari ücret zam oranı kaç oldu? | Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

2018 yılında asgari ücretin belirleneceği tarih belli oldu. Dar gelirli vatandaşlar asgari ücreti hakkındaki aramalarını son dakikaya kadar sürdürüyor. Asgari ücret zammı için heyecan dorukta. 2018 asgari ücret zammı için tarih verilince milyonlarca işçi heyecanlandı. Asgari ücretin ne kadar olacağı 29 Aralık'ta gerçekleşecek olan 4. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'nın ardından açıklanacak. Türk-İş'in net bin 893 lira 90 kuruşluk zam teklifi yanıt bulacak mı? Asgari ücret zammı son dakika haberlerini bulabilirsiniz...

2018 asgari ücret zammı görüşmeleri devam ediyor. Yeni yılda asgari ücret ne kadar olur diye toplanan taraflar, 2018 asgari ücret zammını belirlemek için uğraş veriyor. Türkiye'de milyonlarca insanın asgari ücret ile çalıştığını varsayarsak; ekonomiye yön veren 2018 asgari ücret zammı görüşmeleri bir hayli önem taşır. Başbakan Binali Yıldırım, ''2018 asgari ücret ne kadar olur'' sorusu üzerine asgari ücret zammının 2018 yılında enflasyona göre belirleneceğini belirtti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2018 asgari ücretin 2 bin lira olmasını talep etti. Türk-İş'in asgari ücret talebi ise 1,893 lira olarak belirlenirken; DİSK ''2018 asgari ücret ne kadar olur'' sorusuna ''2,300 lira olsun'' cevabını verdi. Kıyasıya pazarlıkların devam ettiği 2018 asgari ücret zammı görüşmeleri devam ederken; kasım ayı enflasyon yüzde 12,98 olarak açıklanmıştı. Şuan için 1,404 lira olan asgari ücret, bu rakama göre; 1,586 lirayı bulabileceği belirtildi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU
Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret net 1603 Türk Lirası oldu.
2018 Asgari Ücret Belli oldu! | 2018 Asgari ücret ne kadar oldu? Sondakika: Yeni asgari ücret belli oldu! 2018 yılı Asgari ücret zammı bugun açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Jülide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılında asgari ücret belli oldu. Peki asgari ücrete ne kadar zam yapıldı? Haberimizde mevcuttur...

ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLANMAK ÜZERE

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren ve heyecanla beklenen 2018 asgari ücret zam oranı için gözler yapılacak olan görüşmeye dikildi. Toplantının ardından açıklanacak olan asgari ücret miktarı ile birlikte işçiler 2018 yılında asgari ücret maaşın ne kadar olacağını öğrenecek.

2018 Asgari Ücret Zammı ne kadar oldu | Asgari Ücret Zammı Belli oldu mu? 2018 Asgari Ücret Zammı ne kadar oldu | Asgari Ücret Zammı Belli oldu mu? Asgari ücret 2018 zammı görüşmeleri devam ederken; işçisi, emeklisi, memuru, kısaca her Türk vatandaşını ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri sürüyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Türk-İş'in 1893 TL'lik teklifi, TİSK tarafından yüksek bulundu. Yılın son günlerine girilirken ve tarih açıklanırken, 2018 asgari ücret ne kadar olur sorusu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Asgari ücret son durum, asgari ücret 2018 zammı ile ilgili detaylar haberimizde...
Asgari ücret açıklandı mı? Asgari ücrette zam var mı ne kadar? Asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret açıklandı mı? Asgari ücrette zam var mı ne kadar? Asgari ücret zammı belli oldu mu? Milyonlarca çalışanın gözü Asgari ücret zam haberinde. 2018 Asgari ücreti hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Asgari ücret ne kadar olacak? 2018 yılına girmeye sayılı günler kala bütün herkes asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? sorusu ile karşı karşıya. Türk-İş'in net bin 893 liralık talebine karşılık, işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu da teklifini sundu. Bütün gözler şimdi asgari ücretin ne kadar olacağında. Asgari ücret ile merak ettikleriniz haberimizde bulabilirsiniz...
Asgari Ücret Zammı Açıklandı mı? | Asgari ücret ne zaman belli oldu mu? Asgari Ücret 2018 Son Durum ne? Asgari Ücret Zammı Açıklandı mı? | Asgari ücret ne zaman belli oldu mu? Asgari Ücret 2018 Son Durum ne? Asgari Ücret zammı açıklandı mı? Asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari Ücret 2018 Son Durum ne? Vatandaşların en çok merak ettiği soruların başında geliyor. 2018'e artık sayılı günler kala 2018 asgari ücret ne kadar olacak? sorusu her kesim tarafından merak ediliyor. Bu konular aranırken Başbakan'la Türk-İş arasında asgari ücret görüşmesi gerçekleşecek. Asgari ücretle merak edilenler haberimizde.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'nın toplanma saati 14:00 olarak duyuruldu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için toplantıya başladı.

Yaklaşık 6 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşıldı. İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 15 Aralık'ta Türk-İş Genel Merkezi'nde, üçüncü toplantısını 22 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) düzenleyen komisyon, dördüncü ve son olması beklenen toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılıyor

İşçi kesimini Türk-İş'in, işveren kesimini ise TİSK'in temsil edeceği toplantıda belirlenecek yeni asgari ücret kamuoyuyla paylaşılacak.

Halen brüt bin 777 lira, net bin 404 lira olan asgari ücretin, ortalama yüzde 12 enflasyon dikkata alınarak zam yapılması halinde brüt bin 990 lira, net bin 572 lira olması tahminler arasında yer alıyor. Böyle bir sonuçta, bekar bir işçi için Asgari Geçim İndirimi'nin de (AGİ) 149 lira olması söz konusu.

Hükümetle yapılan görüşmelerde işçi tarafını temsil eden Türk-İş, asgari ücretin 2018 yılında net 1893 lira olmasını talep etti. DİSK'in asgari ücret talebi ise net 2 bin 300 lira olarak açıklandı.

ASGARİ ÜCRET TALEPLERİ

TÜRK-İŞ asgari ücretin 1.893, DİSK 2.300 ve CHP'de 2 bin TL olmasını talep ediyor. Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını belirleyen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, görüşmelerini sürdürüyor. Son olarak 22 Aralık Cuma günü 3. toplantısını gerçekleştiren komisyon, toplantıda asgari ücret zammı hakkında karara varamamıştı.

İLK TOPLANTI 1 ARALIK'TA YAPILMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde ilk toplantısını 1 Aralık'ta gerçekleştiren komisyona Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlık yapmıştı.Bakan Sarıeroğlu, buradaki konuşmasında "Bu yılki toplantımızda bu üçlü istişare ve karar mekanizmasını en etkin şekilde işletip, yine ülkemiz için ortak bir zeminde, ortak sonuçla mutabık olacağımızı umuyorum." ifadesini kullanmıştı.İşçileri temsil eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplumun beklentilerine duyarlı olması ve yeni asgari ücretin "insan onuruna yakışır" düzeyde belirlenmesi gerektiğini dile getirmişti.Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç da "Asgari ücrete yapılacak artışı belirlerken, işçilerimiz kadar işsizlerimizi de düşünmek, ortak sorumluluğumuzdur." diye konuşmuştu.

ASGARİ ÜCRET SON DAKİKA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere dördüncü toplantısını, 29 Aralık'ta yapacak.Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanacak.Çalışmalarına 1 Aralık'ta başlayan ve şu ana kadar 3 toplantı yapan komisyonun, asgari ücrete yapılacak zammı kesinleştirmesi bekleniyor.Türk-İş, halen net bin 404 lira olan asgari ücretin bin 893 liraya yükseltilmesini talep ediyor. İşveren temsilcisi TİSK ise, asgari ücrete 2018'de hedeflenen enflasyon çerçevesinde yüzde 7 civarında bir zam öneriyor.

ASGARİ ÜCRET SON DAKİKA HABERLERİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını yaptı. Toplantıda işçileri temsil eden Türk-İş'in net bin 893 liralık talebine karşılık, işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu da teklifini sundu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında üçüncü toplantısını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yaptı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan Komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti.Toplantının açılışında konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon verileri dışında işsizlik oranı, Türkiye'nin rekabet edebilirliği ve yatırımların da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

İşverenler olarak 100 liralık asgari ücret desteğinin 2018'de de devam etmesini istediklerini belirten Koç, şöyle konuştu:

"100 liranın verilmemesi demek mevcut asgari ücret maliyetlerinin yüzde 6 artması demek. 2018 yılında hedeflenen enflasyonu dikkate aldığımızda bir açmazdayız. Bugün Kalkınma Bakanının hazırladığı raporu tekrar gözden geçireceğiz, ona göre son toplantıda gerekli düşüncelerimizi söyleyeceğiz."Koç, bir basın mensubunun, "Türk-İş'in beklentisini yüksek mi buldunuz?" sorusu üzerine, "Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey'in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil" dedi.

"ASGARİ ÜCRET İÇİN NET BİN 893 LİRA 90 KURUŞLUK TEKLİFİMİZİN ARKASINDAYIZ"

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da asgari ücret artışında resmi ve objektif verilerin dikkate alınması gerektiğini ifade ederek Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan bir kişinin asgari geçim tutarının da bu verilerden olduğunu dile getirdi.

Beklenen enflasyonun değil gerçekleşen enflasyonun asgari ücret üzerinde etkili olduğunu dile getiren Irgat, "Enflasyon, yüzde 10'un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız" diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET BUGÜN NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği gün yaklaştı, 2018 yılı asgari maaş 29 Aralık günü yapılacak toplantının ardından belli olacak.

YORUMLAR