08.09.2021 09:54
PMYO mülakat sınavı giriş belgesi sorgulama: PMYO fiziki yeterlilik sınavı talimatları nelerdir?

Polis Meslek Yüksekokulu başvurusu yapan adayların beklediği açıklama Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapıldı. 2021 PMYO sınav yerleri ve tarihleri açıklığa kavuşurken ''PMYO sınav giriş belgesi nasıl alınır? PMYO fiziki yeterlilik sınavı talimatları nelerdir?'' soruları gündeme geldi.

PMYO 2021 sınav yerleri belli oldu. Fiziki yeterlilik sınav talimatı ile sınav yeri ve tarihleri netleşirken adaylar hazırlıklara başladı. Peki PMYO fiziksel yeterlilik sınav talimatı nelerden oluşuyor? PMYO mülakat sınavı nasıl yapılacak? 2021 PMYO sınavı hakkında bilmeniz gerekenler.

PMYO MÜLAKATLARI NE ZAMAN?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılı Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) giriş sınavına katılacak adayların sınav merkezleri ile tarihleri açıklandı. Sınava girecek olan adaylar ''PMYO mülakat sınavı ne zaman? 2021 PMYO mülakat sınav yeri nasıl öğrenilir?'' sorusuna odaklandı. Buna göre PMYO sınav giriş yerleri; T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesinden sorgu yaparak öğrenecekler. Belirlenen sınav tarihi ve sınav merkezinde adaylar ilk gün müracaat işlemleri, ön sağlık kontrolü ve fiziksel yeterlilik sınavına girecek. Fiziksel yeterlilik sınavından başarılı olan adaylar bir sonraki sınav günü mülakat sınavına katılacak. PMYO mülakat sınav sonuçları sınav işlemleri sona erdikten sonra Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet adresinden ilan edilecek.

2021 PMYO SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN!

2021 PMYO FİZİKSEL YETERLİLİK SINAV TALİMATLARI NELERDİR?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 PMYO fiziki yeterlilik sınavı talimatlarını açıkladı. PMYO fiziki yeterlilik sınav parkuru başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşuyor. Fiziksel yeterlilik sınavı başlamadan önce adaylara gruplar halinde parkur tanıtımı yapılacak. Sınav esnasında meydana gelen sakatlıklardan Polis Akademisi Başkanlığı sorumlu olmayacak. PMYO fiziki yeterlilik sınav talimatları:

 • Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinde sıçrama hareketi olacak.
 • Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecek.
 • Ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15x2) ağırlığındaki, kadın adaylar 20 Kg (10x2) ağırlığındaki iki kum torbası kullanılacak.
 • Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta arasında dokunuş yapacak.
 • Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru 1 (bir) defa takla atacak.
 • Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacak.
 • Engel etabında 4 adet engel üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış sayılır.
 • Adayın başlangıç çizgisinden geçmesiyle birlikte skorboardda çalışmaya başlayan kronometre, adayın bitiş çizgini geçmesiyle durur.
 • Fiziksel Yeterlilik Parkuru içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenecek.
 • Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziksel yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecek.
 • Fiziksel yeterlilik sınavı parkurunda sınav esnasında oluşabilecek herhangi bir sorunda sınav komisyonu başkanı ve üyeleri komisyonda görevli üye beden eğitimi öğretim elamanın görüşünü alarak karara bağlayacak.
 • Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacak.

PMYO SINAVI KAÇ PUANLA KAZANILIR?

PMYO mülakat sınavını geçebilmek için adayların oluşturulan parkuru erkek adayların 48 saniyede, kadın adayların 51 saniyede tamamlamaları gerekiyor. Fiziksel yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar, 43 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan kadın adaylar 100 tam puan alır. Fiziksel yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılır. Fiziksel yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziksel yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında ''Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olama'' kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemez.

PMYO MÜLAKAT SINAVINA KAÇ KİŞİ KATILACAK?

PMYO sınav yerleri ve mülakat sınavı hakkında süreç belli olurken akıllara ''2021 PMYO mülakat sınavına kaç kişi girecek?'' soruları geldi. Polis Meslek Yüksekokullarına 2021 2022 eğitim öğretim yılı için 2000 erkek ve 500 kadın olmak üzere 2500 öğrenci alınacak. Adaylar PMYO giriş sınavına katılmasının ardından seçme ve değerlendirme işlemi yapılacak.

YORUMLAR