12.08.2018 11:36
Pilot üniversite projeleri meyvelerini veriyor

YÖK'ün tarım ve jeotermalde pilot kurum seçtiği Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) hazırladığı projelerde somut adımlar atılarak bölge halkına ve yatırımcısına destek olunuyor.

AEÜ tarafından hazırlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile YÖK  tarafından desteklenen tarım ve jeotermal konulu 7 proje hayata geçirilmeye  başlandı.

Projelerden jeotermal suyun da kullanılacağı Geleneksel ve Tamamlayıcı  Tıp Merkezi, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde  açıldı.

Tarım projeleri arasında yer alan Jeotermal Seracılık Projesi'ne  kaynak sağlayacak termal suyun kampüs alanına getirilmesi ve çiftçilere bilgi  desteği sağlayacak uygulama serasının kurulmasıyla ilgili ihale hazırlıkları da  tamamlandı.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, merkeze bağlı Karakurt bölgesinde 500  dekarlık alanda jeotermal ısıtma ile sera üretimi yapmayı planlayan bir  yatırımcıya uygulama desteği verilmesini içeren protokolü imzaladı.

Süreci AA muhabirine değerlendiren Karakaya, YÖK'ün "Üniversitelerin  Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi"  çerçevesinde, jeotermal ve tarım alanlarında "Yem Bitkileri ve Tarım", "Ceviz  Üretimi", "Jeotermal Seracılık", "Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi",  "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp", "Sporcu Rehabilitasyon Merkezi" ve "Termal Su  Sondajı" projelerini hazırladıklarını belirterek, bunların desteklenmeye değer  bulunduğunu ifade etti.

Kırşehir'in sahip olduğu jeotermal potansiyelin bölgesel kalkınmaya  katkı verecek şekilde değerlendirilmesini amaçladıklarını vurgulan Karakaya,  jeotermal suyun kampüs alanına getirilmesi çalışmalarının tamamlanma aşamasında  olduğunu, bu yıl da uygulama serası kurulacağını dile getirdi.

Karakaya, "2017 yılında jeotermal iletim hattı projemizin ihalesini  yaptık. Sıcak suyumuzu kampüse taşıyoruz. Bu yılki hamlemiz de uygulama seramızı  kurmak. Hazırlıklarımız başladı. En kısa zamanda ihaleye çıkacağız." dedi.

"Kurulacak bu sera bin 500 kişilik istihdam demektir"

Bu işleri yaparken en çok önemsedikleri konunun halkın ve sektörün  bundan azami ölçüde yararlanması olduğuna işaret eden Karakaya, şöyle devam etti:

"Kısa süre önce Karakurt bölgesinde 500 dönümlük alana sera yatırımı  yapacak olan bir yatırımcımız bizimle protokol imzaladı. Bu yatırımcı, pilot  üniversite kapsamında hayata geçireceğimiz uygulama seramızın bilimsel  sonuçlarından faydalanacak. Hem üretim hem de istihdam katkısı oluşturmak üzere  Karakurt'ta jeotermal ısıtmalı bir sera alanı kuracak.  Umuyorum ki bu bir  başlangıç. Bundan sonra Kırşehir, jeotermal potansiyeliyle sera üretiminde  Antalya'ya rakip olacak. Protokolümüzü imzaladık. Artık süreçlerimizi hızlı bir  şekilde tamamlayıp bu yıl üretime geçmesi için de yardımcı olacağız. Bizimle  protokol imzalayan üreticimizde büyük bir istek ve arzu var. Kurulacak bu sera  Kırşehir'e yaklaşık bin 500 kişilik istihdam demektir. Hayata geçtiğinde büyük  bir hedefi gerçekleştirmiş olacağız."

Karakaya, projelerden biri olan Geleneksel ve  Tamamlayıcı Tıp  Merkezinin de Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde  açıldığına dikkati çekerek, bu merkezde geleneksel tıbbın yaklaşık 15 çeşidinin  tedavi yöntemlerinin uygulanacağını, sertifikasyon hizmeti de verileceğini  sözlerine ekledi.

YORUMLAR