30.11.2014 18:04
ÖSYM KPSS tercih ve atama sonuçları ne zaman açıklanacak?

17-26 Kasım arasında alınan KPSS tercihleri sonrası memur adayları sonuçların ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. KPSS tercih ve atama sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda ÖSYM'den açıklama bekleniyor.

17-26 Kasım arasında alınan KPSS tercihleri sonrası memur adayları sonuçların ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. KPSS tercih ve atama sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda ÖSYM'den açıklama bekleniyor. KPSS tercih sonuçlarının 15 gün civarında bir süre içerisinde açıklanabileceği ön görülüyor. KPSS tercih sonuçları açıklandıktan sonra adayların memurluğa başlayabilmeleri için yerleştirildikleri kuruma başvuruda bulunması ve belgelerini eksiksiz olarak teslim etmesi gerekiyor. KPSS tercih sonuçları sonrası belgelerini teslim eden adaylar memurluk hayatlarına başlamış olacaklar.  Kadro ve pozisyonların kamu kurum ve kuruluşlarına göre dağılımı şu şekilde;
-190 sayılı KHK’ya tabi kurumlar (Üniversiteler hariç) 4.184 adet,

-Üniversiteler 138 adet,
-Kamu İktisadi Teşebbüsleri 745 adet,
Öğrenim bazında kadro pozisyonları ise şu şekilde;
Ortaöğretim 582 adet
Önlisans  770 adet
Lisans 3715 adet
Kaç merkezi yerleştirme var?
KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2014 KPSS puanları ile 2014 Kasım, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2016 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır. Kaymakam olabilmek için artık KPSS'ye girmek gerekmeyecek. Hükümetin yaptığı yönetmelik değişikliği ile kaymakam adaylarının KPSS'ye girme şartı kaldırıldı. Böylece KPSS'den 80 ve üzeri alma şartı aranmaksızın Kaymakamlık Sınavı'na başvurmak mümkün olacak.  Hükümet'in, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece kaymakam adayları da  MİT, İçişleri, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlıkları Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları gibi Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS) istisna tutulmuş oldu.
Öğretmen adaylarına atama müjdesi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Yeni Bina'da, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve 81 ilden gelen 81 öğretmeni kabul etti. Öğretmenlerin milli gelişim ve gelecek için önemli rolü olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Öğretmenlerimizin milli gelişimimizdeki ve geleceğimizdeki rollerini göz önüne alarak, inşallah  2 Aralık'ta, 19. Milli Eğitim Şurası'nda Öğretmen Strateji Belgesi'ni ilan edeceğiz. Bu belgenin oluşumuna hepinizin katkıda bulunması önemli. Sizlerin tecrübelerine dayanarak ilan edeceğiz. Son olarak birçok öğretmen adayımızı mutlu edecek bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah ocak ayında emekli olacak öğretmenlerimizin de durumlarını göz önüne alarak, 15 bin yeni kadro ilan edeceğiz ve 15 bin öğretmen atamasını ocak ayında yapacağız" ifadelerini kullandı. Bu haberin öğretmen adaylarını çok mutlu edeceğine yönelik inancını dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bir tür öğretmenler günü hediyesi olarak bunu, sizlere, öğretmenlerimize, ailelerine tevdi etmek istiyorum" diye konuştu.

YORUMLAR