30.07.2018 19:26
LYS Tercih Sonuçları SORGULAMA | LYS Tercih Sonuçları TIKLA ÖĞREN | E OKUL LYS Tercih Sonuçları sorgulama ekranı

LYS Tercih Sonuçları Sorgulama ekranı tercihler açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak. Binlerce öğrenci LYS tercih sonuçlarınının sonuçlanmasını meraklı bir şekilde bekliyor. Öğrenci adayları hangi liseye yerleşeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre LYS tercih sonuçları 30 Temmuz tarihinde açıklanacaktı. Peki LYS tercih sonuçları saat kaçta ve LYS tercih sonuçları öğrenme ve LYS tercih sonuçları sorgulama ekranı haberimizde olacak.

LYS Tercih Sonuçları Sorgulama ekranı tercihler açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak. Binlerce öğrenci LYS tercih sonuçlarınının sonuçlanmasını meraklı bir şekilde bekliyor. Öğrenci adayları hangi liseye yerleşeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre LYS tercih sonuçları 30 Temmuz tarihinde açıklanacaktı. Peki LYS tercih sonuçları saat kaçta ve LYS tercih sonuçları öğrenme ve LYS tercih sonuçları sorgulama ekranı haberimizde olacak. MEB kılavuzunda geçen takvime göre, bakanlık şu tarihler arasında LGS tercih işlemlerini gerçekleştiriyor: 27 Haziran- 13 Temmuz 2018 tarihlerinde bakanlık “Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanmasını gerçekleştiriyor. 2 Temmuz 2018 tarihinde ise “Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı” yayınlanırken, 2 Temmuz 2018 tarihi ile 13 Temmuz 2018 tarihleri arası”Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması” işlemlerini e-Okul üzerinden ve ortaokul müdürlükleri üzerinden başlatıyor. LGS tercihleri-yerleştirme sonuçları ise 30 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşecek. Yerleştirmeden sonra 4 kez nakil işlemleri yapılacak. İlk nakil başvuruları 06-10 Ağustos 2018 tarihleri arası yapılırken, birinci nakil sonuçları 13 Ağustos 2018. İkinci nakil başvuruları 13 Ağustos-17 Ağustos arasında yapılıyor. İkinci nakil başvuru sonuçları, 19 Ağustos 2018 tarihinde yapılıyor. Üçüncü nakil başvuruları 27 Ağustos – 31 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılıyor, 3 Eylül 2018 tarihinde sonuçlar açıklanıyor. Sonuncu (dördüncü) nakil başvuruları 3 Eylül – 6 Eylül arasında yapılıyor, sonuçlar 8 Eylül'de açıklanıyor

4 nakil sonrası hiçbir okula giremeyen öğrenciler için 10 Eylül – 14 Eylül tarihleri arası başvurular gerçekleşiyor. Ayrıca aynı tarihlerde “Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması” işlemleri gerçekleşiyor.

LYS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? İŞTE CEVABI

Bugün yüz binlerce öğrenci için büyük gün geldi çattı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bugün tercih sonuçlarını açıklıyor. Öğrencilerin gözü kulağı MEB'de olacak. Fakat sonuçların açıklanacağı saat henüz belli değil. Bu nedenle lise adayları "LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak?" sorusuna cevap arıyorlar.

Hukuk Taban Puanları 2018 | Hukuk Taban Puanları ve Sıralamalar - Eğitim SON DAKİKA haberleri Hukuk Taban Puanları 2018 | Hukuk Taban Puanları ve Sıralamalar - Eğitim SON DAKİKA haberleri Hukuk Taban Puanları ve Başarı sıralaması 2018 burada. YKS sonuçlarını bekleyen adayları gece itibariyle meraklı bekleyişleri sona erdi. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar ÖSYM'ye giriş için bilgisayar ve telefon yardımıyla sonuçları öğrenmeye çalıştı. Saatin geç olmasından kaynaklanan bir erişim sıkıntısı yaşamayan adaylar sonuçlara hemen ulaştılar. Sonuçların ardından üniversite taban ve tavan puanları önem arz ediyor.

YKS SONUÇ sorgula | 2018 YKS TYT sonuçları ÖĞREN, ÖSYM sonuç sorgulama YKS SONUÇ sorgula | 2018 YKS TYT sonuçları ÖĞREN, ÖSYM sonuç sorgulama YKS Sonuçları Açıklandı.. YKS sonuçları açıklandı Mı?, 2018 YKS Sonuçları, YKS TYT Sonuçları Öğren, YKS kaçta açıklandı, ÖSYM Sonuç Sorgulama sayfası, son dakika YKS sonuçları burada... Milyonlara öğrencinin beklediği sonuçların açıklandı.. Üniversite adayları ÖSYM sonuç sayfası, YKS sonuçları öğren, YKS sonuçları açıklandı mı diye aratıyor...İşte 2018 YKS sonuçları

ÖSYM YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? | YKS AİS sonuçları sorgulama ÖSYM YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? | YKS AİS sonuçları sorgulama YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak. 30 Haziran - 1 Temmuz tarihlerinde bu sene ilk kez gerçekleştirilen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'na yaklaşık iki milyonu aşkın aday katılım sağladı. Sınavın hemen ardından 'YKS sonuçları ne zaman açıklanacak' sorusunun cevabı merakla araştırılmaya başlamıştı. Gözler ÖSYM’den gelecek sınav sonuçları açıklamasına çevrildi. Peki 2018 YKS sınav sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? ÖSYM giriş ile hemen sorgulayabilirsiniz.

YKS tercih kılavuzu yayınlandı! 2018 üniversite sınavı tercihleri YKS tercih kılavuzu yayınlandı! 2018 üniversite sınavı tercihleri YKS tercih kılavuzu merakla bekleniyordu ve açıklandı. 2018 üniversite sınavı olan YKS geçtiğimiz hafta sonu 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmişti. Soru ve cevapların yayınlanmasının ardından YKS tercih kılavuzu da erişime açıldı. İşte tüm ayrıntılar...

LGS tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz aşağıdaki linke tıklayınız.

LGS tercih sonuçları sorgulama ekranı haberimizde mevcut. LGS tercih sonuçları binlerce öğrenci tarafından meraklı bir şekilde bekleyişleri devam ediyor. | E OKUL LGS tercih sonuçları sorgulama ekranı ne zaman aktif olacak.

LYS TERCİH SONUÇLARI

YKS SONUÇLARI YARIN

Üniversite adaylarının sınav sonuçları ise yarın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılan 2 milyondan fazla üniversite adayı sonuçların açıklanmasının ardından 7-14 Ağustos’ta tercih işlemlerini tamamlayabilecek. Adaylar tercihlerini, T.C kimlik numarası ve şifreleriyle https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecek. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, tercih süresi içinde aynı adresten tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Yerleştirme sonuçlarıysa https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden duyurulacak. ÖSYM’nin ön kılavuzunda tercih sonuçlarının ne zaman duyurulacağıyla ilgili bir tarih belirtilmiyor.

  • TANIMLAR VE KISALTMALAR
  • Merkezi Sınav Puanı

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki

ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirmede kullanılan Bakanlıkça yapılan merkezî sınav puanını,

  • Merkezi Yerleştirme

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan

üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yapılan yerleştirmeyi,

  • Ortaokul Başarı Puanı (OBP)

Ortaokulun 6, 7 ve 8’inci sınıf seviyesinde alınan yılsonu başarı puanlarının

aritmetik ortalamasını,

  • Ortaöğretim Kayıt Alanı

Eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak öğrenci sayısı, okul türü, kontenjan ve donanımları göz önünde bulundurularak il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce ortaokul ve liselerin birbirleri ile eşleştirildiği ve kayıt yapılabilecek

farklı ortaöğretim kurumlarından oluşturulan alanı,

  • Yerel Yerleştirme

Ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak, öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-

devamsızlık ve yaş kriterleri ile okullara yapılan yerleştirmeyi,

  • Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP)

Derslerin ağırlıklı puanları toplamının haftalık toplam ders saati sayısına bölümü

ile elde edilen ve virgülden sonra dört basamak yürütülen puanı,

  • Yetenek Sınavı

Güzel Sanatlar Liseleri, Spor Liseleri, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar

ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleştirme için okullarca yapılan seçme sınavı,

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

2017–2018 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar ve kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecektir.

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos 2018, 19 Ağustos 2018, 03 Eylül 2018 ve 08 Eylül 2018 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

 c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

MERKEZÎ ve YEREL YERLEŞTİRME ESASLARI

1.5.1. Merkezî Yerleştirme

a) Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

b) Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul

tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

 1.5.2. Yerel Yerleştirme

a) Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacaktır.

b) Tercih edilen lise bakımından;

i. Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden avantajlı olacaktır.

NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

1.ADIM: Nakil işlemlerinin ilk basamağı boş kontenjanların kontrolüdür. Nakil başvurusu okullardaki boş kontenjanlara göre yapılmaktadır ki MEB'in LGS 2018 için yayımladığı boş kontenjan listelerine hemen yukarıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

2.ADIM: Söz konusu bağlantıda bulunan tercih listelerinden önce okul tipini seçmeniz gerekiyor.

3.ADIM: Okul tipini seçtikten sonra alt kısımdan il ve ilçe seçtiğinizde o konumda bulunan seçtiğiniz okul türündeki okulların boş kontenjan durumunu ve taban puanlarını görebilirsiniz.

4.ADIM: Ayrıca Yabancı Dil, Pansiyon Durumu ve Öğretim Şekli gibi bilgileri de alabilirsiniz. Konum listesinde il seçtikten sonra ilçe için tümü seçeneğini işaretlerseniz o ildeki bütün okulların boş kontenjan ve taban puan bilgilerine erişirsiniz.

LYS tercih sonuçları sorgulama ekranı tercihler açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak. Binlerce öğrenci LYS tercih sonuçlarınının sonuçlanmasını meraklı bir şekilde bekliyor. Öğrenci adayları hangi liseye yerleşeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre LYS tercih sonuçları 30 Temmuz tarihinde açıklanacaktı. Peki LYS tercih sonuçları saat kaçta ve LYS tercih sonuçları öğrenme ve LYS tercih sonuçları sorgulama ekranı haberimizde olacak.

YORUMLAR