06.12.2014 17:50
Kritik kararların alındığı Milli Eğitim Şurası sona erdi

Nabi Avcı,"Eğtimin rotasını belirleyecek tavsiye kararları alındı." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19. Milli Eğitim Şurası'nda el ve gönül birliği içerisinde eğitim sisteminin bundan sonraki rotasını belirleyecek, gelecekte alınacak kararlara ışık tutacak çok önemli tavsiye kararları alındığını söyledi. Bakan Avcı, 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Şura'nın uzun bir çalışma ve istişarenin ardından sona erdiğini belirtti. Şura'nın çok canlı ve verimli tartışmalara sahne olduğunu ifade eden Avcı, tartışmaların katılımcıların eğitim dünyasındaki sorunlara ne kadar hassas olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getirdi. Bakan Avcı, "Burada elbirliğiyle ve gönül birliği içerisinde eğitim sistemimizin, bundan sonraki rotasını belirleyecek, gelecekte alacağımız kararlara ışık tutacak çok önemli tavsiye kararları aldınız" diye konuştu.


Gönüllü katılımlarından dolayı üyelere teşekkür eden Avcı, bu Şura'nın diğerlerinden en önemli farklarından birinin gündemde olmayan ve hazırlık raporlarında belirtilmeyen konuların çok fazla görüşülmemesi olduğunu dile getirdi.

Görüşmelerin büyük ölçüde gündem konularına yönelik olduğunu dile getiren Avcı, "Bu yöntemin, kabul edilen tavsiye kararlarının isabetini ve önemini artırdığını düşünüyorum. Türkiye'de her problemin çözümü eğitimden bekleniyor. Trafikte hareketsiz kalan sürücü de daha yüksek ekonomik performans hayal eden iktisatçı da futbol seyircisinden şikayet eden futbol adamı da çözümü eğitimden bekliyor" dedi.

Avcı, Milli Eğitim Bakanı olarak beklentinin yüksekliğinden şikayetçi olmadığını aksine her çözümün bakanlıklarından beklenmesinden memnun olduğunu söyledi.

Her çareyi eğitimden beklemenin toplumun, nadir ortak müştereklerinden biri olduğuna işaret eden Avcı, eğitim konusunda mutabık olmanın toplumun iyimserliğinin göstergesi olduğunu belirtti. Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Problemlerimizi, dövüşerek çözmek konusunda da mutabık olabilirdik, öyle değiliz. Her problemi, eğitim gibi bir enstrümanla çözmek istiyoruz, bu iyi bir şey. Ama eğitime bu kadar büyük görevleri biçiyorsak onu okulla sınırlandırmamamız da gerekiyor. Eğitime daha yaygın daha işlek daha güçlü enstrümanlar sağlamalıyız. Eğitimi sadece okulla okul yıllarıyla sınırlandırmamalıyız. Mustafa Kemal'in Sakarya Muhabere besi sırasında dediğinden ilham alarak söyleyecek olursak 'hattı eğitim olmamalı, sathı eğitim olmalı'. Yani hayatın bütün alanları, günün bütün zamanları eğitim amacıyla değerlendirilebilmeli. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok çaba harcıyoruz. Ama alacağımız daha çok yol var. Şuramızda bize bu konularda gerçekten büyük destek sağladı."

"BUNLARIN İÇERİSİNDE SİZİN İÇİNİZE SİNENLER OLABİLİR, SİNMEYENLER OLABİLİR"

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Şura ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Şura kararları Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye kararı olarak alınıyor, Sayın Kılıçdaroğlu'na tavsiye kararı değil. Şura'da alınan tavsiye kararlarına Sayın Kılıçdaroğlu'nun tabii ki bir ana muhalefet partisi lideri olarak lehinde, aleyhinde görüşleri olabilir. Onların ne olduğunu tek tek kararlar üzerinden bilirsek ona göre biz de değerlendiririz. Çünkü Şura'da 176 idi, daha sonra önergelerle birlikte 200'e yakın karar alındı. Bunların içinde dediğim gibi, bunların tümüne herkesin gönül rahatlığı ile 'evet çok doğru' demesi çok zordur ama 'hepsi yanlı' demek de aynı şekilde yanlış olur. Bunların içerisinde sizin içinize sinenler olabilir, sinmeyenler olabilir. Sizin doğru bulduklarınız olabilir, yanlış bulduklarınız olabilir, önemli olan değişik kesimlerden eğitim paydaşlarının bu Şura'da, bu konuları gündeme getirmiş olmaları, tavsiye kararına dönüştürmüş olmalarıdır. Şunu da söyleyeyim, komisyonlarda tartışılan ama komisyonlarda karar alınamayan bazı konular da var. Niye karar alınamamıştır o konularda? Ya komisyon benimsememiştir veya benim başta yaptığım uyarı gereğince gündem dışı olduğu için. Yani burada Şura Yönetmeliği'nin 15. maddesi, önceden ilan edilmiş Şura gündeminde olmayan konular müzakere edilmez, karar alınmaz. Dolayısıyla çok olumlu görüşler, çok olumlu öneriler olsa bile bazı konular, bu Şura gündeminde olmadığı için burada görüşülmemiştir. Bunlar yanlış olduğu için değil gündemle sınırlı olduğumuz için görüşülememiştir."

"BUNU SEVDİM, BUNU SEVMEDİM DİYE BİR ŞEYLER YAPMAM"

Eğitime ilişkin pek çok sorun ve konuşulacak konu olduğunu ama bu Şura'nın 4 konu üzerinde odaklanmak üzere tasarlandığını anlatan Avcı, ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun Şura'nın hangi kararlarına neden muhalefet ettiğini, neden onları yanlış bulduğunu bilmiyorum. Onları ileride açıklar. Biz de ona göre doğruysa, yanlışsa tartışırız'' dedi.

Bakan Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Tek tek Şura kararları üzerinde benim Bakan olarak, 'Şunu seçtim, bunu seçmedim, bunu sevdim, bunu sevmedim' diye bir şeyler yapmam Genel Kurul'a karşı da şık olmaz. Genel Kurul bu kararların tümünü oyladı ve kabul etti, Bakanlığa da tavsiye karar olarak iletiyor. Şimdi Bakanlık olarak biz oturacağız, bu tavsiye kararlarının hangilerine uymak için neler yapmamız lazım onların çalışmaların yapacağız. Bunların büyük kısmı yaptığımız çalışmalardı. Bir kısmı hiç aklımızda olmayabilir. Onlar da tekrar oturup sıfırdan görüşülür.

Burada dört konuda 200'e yakın düzenleme önerisinin, tavsiye kararının çıkmış olması şunu gösteriyor, eğitim dinamik bir süreç, evet sürekli değişim talebi var. Dolayısıyla bazılarının artık klişe haline getirdikleri 'Eğitim yap boz tahtası oldu' söyleminin de ne kadar temelsiz bir söylem olduğunu toplumsal bir cevapla gösteriyor. Toplum, eğitimde pek çok alanda düzenlemeler yapılmasını istiyor. Bunların bir kısmını siz beğenirsiniz, bir kısmını başkaları beğenir ama neticede toplumda bu tür talepler var. Bu şura toplumdaki taleplerin ortaya çıkması bakımından çok anlamlı oldu, güzel oldu ve verimli oldu.''

''ÖĞRENCİ VE VELİLER DE OY KULLANDI''

Bu şurada ilk defa, daha önce sadece müşahit üye olarak katılan öğrenci ve velilerin oy hakkıyla katıldıklarını belirten Avcı, ''Eğitimin gerçek muhatapları, Milli Eğitim Bakanlığının en önde gelen hedef kitlesi olan öğrenciler ve velilerimiz sadece temsil imkanı bulmadılar, oylamalara da katıldılar. Komisyonlara da, Genel Kurul'a da katıldılar. O bakımdan bence çok verimli, demokratik, sağlıklı bir şura oldu'' diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak başka tavsiyeleri, değerlendirmeleri olanları da açık yüreklilikle, ön yargısız biçimde dinleyeceklerini belirten Avcı, ''Zaten uzun zamandır sizlerin de yakından izlediği gibi bir uygulama başlattık. Düşündüğümüz bütün düzenlemeleri internet sitesinde ilan ediyoruz. Yönetmelik taslaklarını, program taslaklarını açıklıyoruz. Talim Terbiye Kurulumuzun çalışmalarını gayet şeffaf biçimde yürütüyoruz. Bütün ilgili paydaşlardan görüşlerini alıp ona göre değerlendiriyoruz'' dedi.

GENEL KURUL SONRASI ÜYELERE SÖZ VERİLDİ

Genel Kurul Toplantısı oylamaların ardından sona erdi. Genel Kurul'a Başkanlık eden Avcı, Şura'ya ilişkin söz almak isteyenlere söz verdi.

Eğitim-İş Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, Şura'nın belirli bir sendikanın gölgesinde geçtiğini savunarak, yetkili sendikaya üye kaç kişinin burada bulunduğunun açıklanmasını istedi. Şura'nın ilk gününden itibaren, ülkenin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün adının hiç anılmadığını ifade eden Yılmaz, bunu milli eğitim şuralarının itibarının zedelenmesi olarak değerlendirdiğini söyledi.

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı da bu Şura'nın bugüne kadar katıldığı 4 şura içinde en demokratik olduğunu belirterek, bugüne kadar şuralarda alınan kararların yüzde 2'sinin uygulandığını savundu.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, karma eğitim uygulamasına ilişkin önerilerini alt komisyonda kabul edilmediği için Genel Kurul'a taşımadıklarını dile getirdi.

ŞURA'DAN NOTLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla geçen salı günü açılışı yapılan Şura'da, alınan 179 tavsiye kararı, Bakan Nabi Avcı başkanlığında, bugün gerçekleştirilen Genel Kurul'da oylandı.

Toplantıya, eğitim çevrelerinden akademisyenler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, Bakanlık bürokratları olmak üzere yaklaşık 600 kişi katıldı.

Şura'da bu yıl ilk defa öğrencilere oy kullanma hakkı verildi. Öğrencilerin komisyonlara katılarak, görüşlerini sunması Şura'nın en renkli anlarından oldu.

Şura kararları tavsiye niteliğinde olup, eğitim politikaları hazırlanırken göz önünde bulunduruluyor.

YORUMLAR