25.07.2018 10:14
KPSS sınav soru ve cevapları sorgulama, KPSS 2018 Sınav soruları ve cevapları açıklandı mı?

KPSS sınav soru ve cevapları haberimizde olacak. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre Kamu Personel Seçme Sınavının 22 Temmuz Pazar günü yapılacağı duyurulmuştu. Bugünden itibaren binlerce öğrenci KPSS sınavı için ter döktü. KPSS sınavına giren öğrencilerin yakınları ise heyacanlı bekleyişi okul bahçelerinden gözlemlendi. Sınavın ardından KPSS lisans soruları 2018 en çok araştırılan konuların başında KPSS sınav soruları ve cevapları yayınlandığı an bu başlık altından haberdar olabileceksiniz. Peki KPSS 2018 sınav soru cevapları açıklandı mı? İşte tüm merak edilenlerin cevabı haberimizde mevcut.

KPSS Sınav Soru ve Cevapları haberimizde olacak. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre Kamu Personel Seçme Sınavının 22 Temmuz Pazar günü yapılacağı duyurulmuştu. Bugünden itibaren binlerce öğrenci KPSS sınavı için ter döktü. KPSS sınavına giren öğrencilerin yakınları ise heyacanlı bekleyişi okul bahçelerinden gözlemlendi. Sınavın ardından KPSS lisans soruları 2018 en çok araştırılan konuların başında KPSS sınav soruları ve cevapları yayınlandığı an bu başlık altından haberdar olabileceksiniz. Peki KPSS 2018 sınav soru cevapları açıklandı mı? İşte tüm merak edilenlerin cevabı haberimizde mevcut.

KPSS SINAV SORU CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

ÖSYM'nin yaptığı sınavlara 2 milyonun üzerinde aday katıldı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Bu hafta sonu yapılan sınavlara toplam 2 milyon 63 bin 156 aday başvurdu. Hafta sonundaki tüm sınav oturumlarında toplam 273 bin 893 görevli hazır bulundu." dedi.
ÖSYM'nin yaptığı sınavlara 2 milyonun üzerinde aday katıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, dün düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bugün iki oturumda yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) toplam 2 milyon 63 bin 156 adayın katıldığını, sınavlarda 273 bin 893 görevlinin hazır bulunduğunu bildirdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın sınav takviminin oldukça yoğun olduğunu, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerindeki Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) sonra bu hafta sonunda da büyük sınav organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Yoğunluğa rağmen erişimi artırabilmek için mümkün olduğu kadar sınavları 81 ilde yapmaya çalıştıklarına değinen Özer, bu çerçevede 2018-DGS sınavını dün ilk kez 81 ilde 17 bin 301 salonda yaptıklarını, geçen yıl bu sınavın sadece 17 ilde düzenlenebildiğini hatırlattı.

Bugün 2018 KPSS-Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı'nın sabah oturumunda 60 bin 662 sınav salonunda yapıldığını, öğleden sonra 81 ilde 24 bin 1 salonda Eğitim Bilimleri sınavının yapıldığını belirten Özer, "Bu hafta sonu yapılan sınavlara toplam 2 milyon 63 bin 156 aday başvurdu. Hafta sonundaki tüm sınav oturumlarında toplam 273 bin 893 görevli hazır bulundu. Sınavlar, sorunsuz tamamlandı." dedi.

Özer, sınav koordinatörlerine, sınav görevlilerine ve emniyet görevlilerine teşekkür etti.

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) NE ZAMAN YAPILACAK? KPSS SINAV TARİHLERİ VE SORU DAĞILIMLARI…

2018 yılı itibariyle, KPSS Lisans (Kamu Personeli Seçme Sınavı), ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) bünyesinde 22 Temmuz Pazar günü Genel Kültür – Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacak.

*Bu yıl kamu kurumlarında memur olma hedefi bulunan adayların deneyimleyeceği KPSS’nin ilk oturumu olan Genel Kültür – Genel Yetenek testi 22 Temmuz Pazar günü saat 10:15’de düzenlenecek. İki oturum halinde gerçekleştirilecek KPSS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı)’nin birinci oturumu olan Genel Kültür – Genel Yetenek alanında öğrencilere ‘’Genel Kültür’’ bölümünden memur adaylarına; Vatandaşlık (9 soru), Coğrafya (18 soru), Güncel Bilgiler (6 soru) ve Tarih (27 soru) şeklinde toplamda 60 soru sorulurken; ‘’Genel Yetenek’’ bölümünden ise Geometri (3 soru), Türkçe (30 soru) ve Matematik (27 soru) olarak toplamda 60 tane soru sorulacak.

KPSS Sınav Soru ve Cevapları açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak. KPSS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) ikinci oturum olan; Eğitim Bilimleri testi ise; ilk oturumla aynı gün yani 22 Temmuz Pazar tarihinde Temmuz Pazar günü saat 14:45’te gerçekleştirilecek. KPSS Eğitim Bilimleri alanında memur adaylarına; Sınıf Yönetimi (4 Soru), Öğretim İlke ve Yöntemleri ve Teknikleri (16 Soru), Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı (4 Soru), Ölçme ve Değerlendirme (12 Soru), Program Geliştirme (4 Soru), Gelişim Psikolojisi (12 Soru), Rehberlik ve Özel Eğitim (12 Soru) ve Öğrenme Psikolojisi (16 Soru) şeklinde toplamda 80 soru sorulacak.

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca, KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair duyuru yayımlandı. Gerçekleştirilen açıklamalar neticesinde, 22 Haziran 2018 tarihinde ilk oturumunda 1 milyon 234 bin 617, ikinci oturumunda ise 440 bin 324 memur adayının katılımıyla gerçekleşen KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sonuçları 31 Ağustos 2018 tarihinde adayların erişimine sunulacak. Sınav sonuçlarına, ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi)’nin resmi internet sitesi olan sonuc.osym.gov.tr üzerinden ulaşabilme olanağı sağlanabilecek. KPSS Lisans sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar; yukarıda bahsedilen link aracılığıyla TC. kimlik numaraları ve şifrelerini girdikleri takdirde sınav sonuçlarına ulaşabilme fırsatı elde edebileceklerdir. KPSS Sınav Soru ve Cevapları haberimizde olacak.

ÖNEMLİ UYARI!

ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Başkanlığı tarafından sınava giren memur adaylarına yönelik sınav saati uyarısı yapıldı. ÖSYM tarafından sosyal mecra üzerinden ve resmi internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilen açıklamalar ışığında; Genel Yetenek – Genel Kültür testi için adayların saat 10.00’dan sonra, Eğitim Bilimleri testi için de saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklarına dair uyarıda bulundu.

Aynı zamanda KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’na katılım sağlayacak memur adaylarının, gerekli kimlik ve güvenlik işlemlerinin zamanında sağlanabilmesi için sınav başlangıç saatinden en az 1 saat önce, sınava girecekleri binada hazır olarak bulunması kuralı hatırlatıldı. Sınav günü ve saatinde, yanında T.C. kimlik kartı ve sınav giriş belgesi bulunmayan adayların sınav binası girişine izin verilmeyeceğiyle ilgili de ikaz gerçekleştirildi. KPSS Sınav Soru ve Cevapları burada haberimizde olacak.

KPSS SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Binlerce kişinin heyecanla beklediği gün geldi, çattı. Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumları başladı. Sınavın ardından gözler ÖSYM'nin resmi internet sitesinden yapılacak olan duyuruya çevrilecek. 2018 KPSS soru ve cevapları yayınlandığı an bu başlık altında olacak. KPSS Sınav Soru ve Cevapları linkin altında olacak.

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI)’NIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR NELERDİR?

1)Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları,

2)Sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları,

3)Salondaki görevlilere soru sormaları,

4)Sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında işaretleme yapmaya devam etmeleri,

5)Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri,

6)Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır.

7)Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları,

8)Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, Bu sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

KPSS SINAVINA TAM SAATİNDE GELDİ AMA SINAVA ALINMADI! Sebebi ise...

Sivas'ta, kolunun alçıda olduğunu Ölçme, Seçme ve  Yerleştirme Merkezine (ÖSYM) bildirmeyen aday sınava alınmadı. Öğretmenlik ve kamudaki A ve B grubu kadrolar için 4 oturumda  gerçekleştirilecek Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) birinci oturumuna Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) yerleşkesinde girecek adaylar, giriş belgelerini  göstererek ve arama yapılarak içeriye alındı. Birçok aday yanlarında getirdiği araba anahtarı, çanta, cüzdan,  telefon, kent kart, koltuk değneği gibi eşyalarını salon girişinde bıraktı.

"ALÇILI OLARAK SINAVA ALINMAYACAĞIMI BİLMİYORDUM"

Adaylardan Furkan Uzunoğlu, kolunun alçıda olduğunu ÖSYM'ye  bildirmediği için sınava alınmadı. Uzunoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Alçılı olarak sınava  alınmayacağımı bilmiyordum. Zaten alçıya alınalı 3 gün oldu, alçılı girmek de yasakmış. Giriş belgesinde de yazmıyor, bize de bilgilendirme olmadı" diye  konuştu. Kimi adaylar ise sınavda kabul edilmeyen kimlik belgesi getirdiği veya  geç kaldığı için sınava giremedi. Sınavın başlamasının ardından çocuklarını dışarıda bekleyen aileler,  Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti. Eşleri sınava giren adaylar ise dışarıda çocuklarıyla sınavın sona ermesini bekledi.

KAZA GEÇİRENLERE YARDIM ETTİĞİ İÇİN GEÇ KALAN HEMŞİRE ADAYI SINAVA GİREMEDİ

Kütahya’da trafik kazası geçiren kazazedelere yardım eden hemşire adayı, KPSS sınav merkezine geç gelince, görevlilerce sınav salonuna alınmadı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi A Bloktaki sınav salonuna saat 10.00’da gelenler arasında yolda trafik kazası geçiren kazazedelere yardım eden bir hemşire adayının da olduğu iki kişi Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı'nda kapıların 09.45’te kapanması uygulaması nedeniyle sınava giremedi. Trafik kazasına yardım ettiğini belirtmesine rağmen hemşire adayının içeri alınmaması üzerine dışarıda bekleyen vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Yer yer vatandaş ve görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Tüm ısrarlara rağmen hemşire adayı ve diğer kişi sınav salonuna alınmadı.

Sınava giren öğrencilerden #KPSS twitter yorumlarıKPSS NE ZAMAN SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

KPSS Sınav Soru ve Cevapları haberimizde olacak.

Genel Yetenek-Genel Kültür : 22 Temmuz 2018, Saat: 10.15, 130 dakika,

Eğitim Bilimleri : 22 Temmuz 2018, Saat: 14.45, 100 dakika

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 28 Temmuz 2018, Saat: 10.15

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) : 28 Temmuz 2018, Saat: 14.45

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 29 Temmuz 2018, Saat: 10.15

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Genel kabul görmüş basit bir KPSS hesaplama sistemi var.

0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla puanınızı hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamaya göre yukarıdaki adayın puanı 0,5 x 70 + 40 = 75 puan olmalıydı. Ancak yapılan testler?n Türkiye ortalaması ve standart sapma değerleri -+5 puan oynamaktadır. KPSS Sınav Soru ve Cevapları yayınlandığı anda burada olacak. 

Kpss puan hesaplama motoru ile 2017 puanınızı hesaplayabilirsiniz. Bu yapacağınız hesaplama yalnızca p3 puanı için değildir.

Şüphesiz hesap konusunda en çok meraklı olanlar öğretmen adaylarıdır. Onbinlerce aday arasından öğretmen olmak isteyenler üç farklı oturuma girmektedirler. Lisans, eğitim bilimleri ve öabt testine giren adaylar atanmak için p121 puanına bakmaktadır.

KPSS KAÇ DAKİKA SÜRECEK? 

Adaylara, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumunda 120 soru için 130 dakika süre verildi. Adaylar bu süre içinde hazırlanan soruları yanıtlamaya çalıştı.  Saat 14.45'te başlayacak olan Eğitim Bilimleri oturumunda ise 80 soru için 100 dakika süre tanınacak. Bu oturuma katılacak adaylar da saat 14.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.  Sınavın sonuçları ise 31 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

SINAVIN GEÇERLİ SAYILMASI NELERE BAĞLIDIR?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kağıdının değerlendirilmesi için adayın;

* Sınava, atandığı salonda girmesi,

* Sınav süresi başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

* Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

* Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdının ilgili alanına işaretlemiş olması,

* Cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

* Soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

* Sınav sorularını, sınavın cevaplama süresi başlatıldıktan sonra okumaya başlaması,

* Sınav süresi bitt ikten sonra soruları okumaması ve cevap kâğıdında işaretlemeye devam etmemesi,

* Sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

* Salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

İçli köfte tarifini sizler için hazırladık. İşte detaylar Detay

YORUMLAR