24.10.2021 13:22
Halk eğitim sertifikaları artık e-Devlet'ten alınabilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, halk eğitim kurlarına katılan vatandaşların belge ve sertifikalarını artık e-Devlet kapısından alabileceklerini duyurdu. Bu kapsamda Ekim 2021'e kadar geçen sürede 37 milyon 821 bin 524 vatandaş, 44 milyon 619 bin 327 sertifika aldı. Artık bu sertifikaların tamamı e-Devlet üzerinden alınabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, halk eğitim kurslarıyla ilgili yaptığı açıklamada, belge ve sertifikalara artık e-Devlet kapısından erişim sağlanabileceğini bildirdi.

Bakan Özer, yazılı açıklamasında, hayat boyu öğrenme kapsamında vatandaşların taleplerine göre düzenlenen halk eğitim kurslarını yaygınlaştırmak ve erişilebilirliğini artırmak için yeni bir planlamaya gidildiğini ifade etti.


Yaşam boyu öğrenme; bireyin yaşamı boyunca bilgisini, yeteneklerini ve yeterliliklerini bireysel veya toplu olarak geliştirmeyi amaçlayan tüm etkinlikler olarak tanımlanmıştır.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Bu kursların başarıyla tamamlanması durumunda alınan belge ve sertifikaların da halk eğitim merkezlerine gitmeden alınabilmesi için yeni bir çalışmayı tamamladıklarını bildiren Özer, "Artık vatandaşlarımız, bu belge ve sertifikaları e-Devlet kapsından alabilecekler. Bu projeyi başarılı bir şekilde tamamlayan Bilgi İşlem ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüklerimize teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı hayat boyu öğrenme kapsamında, halk eğitimi merkezlerinde sürekli kurslar düzenliyor. Bu kurslar ile bireylerin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmelerine destek verilmesi amaçlanıyor.


Yaşam boyu öğrenme kapsamında örgün öğrenme, yaygın öğrenme, iş eğitimi, teknik eğitim, hizmet içi ve hizmet dışı tüm eğitim ve öğretimler yer almaktadır.

GEÇMİŞ SERTİFİKALAR DA YER ALACAK

Kursların tüm süreçleri, bakanlık tarafından hazırlanan e-Yaygın sistemi ile yürütülüyor. Bu kapsamda Ekim 2021'e kadar geçen sürede 37 milyon 821 bin 524 vatandaş, 44 milyon 619 bin 327 sertifika aldı. Artık bu sertifikaların tamamı e-Devlet üzerinden alınabilecek.

Belgelerini yeni alan ya da daha önceden aldığı sertifikaya yeniden ulaşmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet kapısı üzerinden barkodlu sertifikalarına rahatça ulaşabilecekler.

e-DEVLET SERTİFİKA BİLGİLERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak : AA
YORUMLAR