02.07.2018 16:34
E Okul LGS okul taban puanları öğren | Lise okul boş kontenjan ve taban puanları listesi!

Lise okul boş kontenjan ve taban puanları listesi açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise LGS taban puanlarını ve boş kontenjanlarını e-Okul sisteminden erişime açtı. Lise okul boş kontenjan ve taban puanları listesini görüntülemek için haberimizden faydalanabilirsiniz. LGS tercihlerinin başlamasıyla birlikte, hem öğrenciler hem de veliler okulların boş kontenjanlarını ve taban puanlarını araştırmaya başladı. Lise okul taban puanlarını ve kontenjanlarını görüntülemek için eOkul sistemine giriş yapabilirsiniz. LGS tercihleriyle ilgili tüm detayları ve son dakika gelişmelerini, karar.com'dan sizlere aktarıyoruz.

Lise okul boş kontenjan ve taban puanları listesi açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise LGS taban puanlarını ve boş kontenjanlarını e-Okul sisteminden erişime açtı. Lise okul boş kontenjan ve taban puanları listesini görüntülemek için haberimizden faydalanabilirsiniz. LGS tercihlerinin başlamasıyla birlikte, hem öğrenciler hem de veliler okulların boş kontenjanlarını ve taban puanlarını araştırmaya başladı. Lise okul taban puanlarını ve kontenjanlarını görüntülemek için eOkul sistemine giriş yapabilirsiniz. LGS tercihleriyle ilgili tüm detayları ve son dakika gelişmelerini, karar.com'dan sizlere aktarıyoruz.

LİSE OKUL BOŞ KONTENJANLAR VE TABAN PUANLAR AÇIKLANDI

Lise tercihlerinin başlamasının ardından, okulların boş kontenjan ve taban puanları merak edilmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liselerin taban puanlarını ve boş kontenjanlar listesini eOkul sistemi üzerinden erişime açtı. E-Okul girişi yaparak LGS tercihleri ile ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

E OKUL LGS LİSE TABAN PUANLARI VE BOŞ KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ


2018 LGS LİSE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

LGS sınavına katılım sağlayan öğrenciler için merkezi yerleştirme, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak.

Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek. İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihinde bulunabilecekler.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

LGS tercih kılavuzu yayınlandı | LGS tercih kılavuzunda neler var?
LGS tercih kılavuzu yayınlandı | LGS tercih kılavuzunda neler var? MEB LGS sonuçlarını açıkladı ve vatandaşlar 2018 LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı sorusunun yanıtını araştırıyor. MEB...

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

2017–2018 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını
tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci
alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel
yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli
eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet
adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık
ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar ve
kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden
yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecektir.

TERCİHLER 13 TEMMUZ'A KADAR SÜRECEK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, liselere geçiş tercihleri bugün başladı. Adaylar tercihler işlemini 13 Temmuz’a kadar "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adresinden veya öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. MEB tarafından liselere geçiş tercihleri başladı. Öğrenciler tercih işlemini, "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Özel liselere kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları 13 Temmuz’da tamamlanacak. Tercih sürecinin başlamasıyla birlikte tercihlere esas kontenjan tabloları da ilan edildi. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ise 30 Temmuz’da açıklanacak.
Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos’ta, ikincisi 13-17 Ağustos’ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos’ta, dördüncüsü 3-6 Eylül’de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül’de okul ve kurumlarca alınacak.

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek. Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz Cuma saat 17.00’ye kadar tamamlanacak.

OKUL TERCİHİ ZORUNLU

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil, tüm öğrenciler yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapılabilecek. Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere 2 grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunacak. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla 5, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplam 15 okul tercihinde bulunabilecek. Merkezi sınavla öğrenci alacak okul sayısı bin 373, bu okulların kontenjanı ise 126 bin 510 olarak belirlendi.

YORUMLAR