05.09.2018 00:32
DGS tercihleri NE zaman? DGS tercihleri nasıl yapılır? Ek yerleştirme ne zaman?

DGS tercihleri ne zaman? DGS tercihleri nasıl yapılır? Ek yerleştirme ne zaman? Bu yıl Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'ye katılan binlerce öğrenci büyük bir heyecanla Dikey Geçiş Sınavı tercihleri ne zaman başlıyor ve 2018 DGS tercihleri nasıl yapılır sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte 2018 DGS ile ilgili merak edilenler...

Heyecanlı bekleyiş sürüyor...DGS tercihleri ne zaman? 2018 DGS tercihleri nasıl yapılır? Ek yerleştirme ne zaman? Bu yıl Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'ye katılan binlerce öğrenci büyük bir heyecanla Dikey Geçiş Sınavı tercihleri ne zaman başlıyor ve 2018 DGS tercihleri nasıl yapılır sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte 2018 DGS ile ilgili merak edilenler...

2018 DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM tarafından uygulanan DGS, tercih işlemlerini de ÖSYM sitesi üzerinden alacak. Sabırsızlıkla beklenen DGS tercih işlemleri için net bir tarih verilmedi. ÖSYM tarafından DGS tercihleri için tarih verildiğinde tüm detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz.

DGS tercihleri, içerisinde yer almak üzere ÖSYM tarafından puanlar belli olduktan sonra açıklanması beklenirken, DGS tercih kılavuzu üzerinden başvuru yapacak olanlar için sınav merkezinden 'Tablo-2' uyarısı geldi. Tablo 2 üzerinden başvuru yapacak olan öğrenciler, üniversite koşullarını sağlanamadığı takdirde başvurularının geçersiz olacağını açıkladı.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercihleri için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 2018 DGS tercih kılavuzu ise adaylar tarafından büyük ilgi görüyor. Peki DGS tercih işlemleri ne zaman başlayacak? ÖSYM tarafından uygulanan DGS tercihleri...

 

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Dikey Geçiş Sınavı tercih işlemleri başladığında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden detaylı bilgileri öğreneceklerdir.  Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

DGS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

DGS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. Yayınlanır yayınlanmaz haberimizde yer alacak.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

2018-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2018-2019 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

EK  Y E R L E Ş T İ R M E

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar 2018-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2018-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS’ye girmiş ve 2018-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

YORUMLAR