06.07.2017 14:24
Son Dakika: Ünlü karikatürist Galip Tekin hayatını kaybetti | Galip Tekin kimdir?

Ünlü karikatürist Galip Tekin Arnavutköy'deki evinde ölü bulundu.Peki Galip Tekin kimdir?

Tekin'in cesedinde yapılan incelemede şüpheli bir duruma rastlanmadı. Edinilen bilgiye göre bugün Tekin'in Arnavutköy'de stüdyo dairesinin bulunduğu apartman komşularından biri, Tekin'in dairesinin bulunduğu katta gürültü duyunca Tekin'in ablasına haber verdi. Daireye gelen abla Medret Tekin dairenin girişinde kardeşinin cansız bedeniyle karşılaştı. Boyacıköy çıkmazındaki olay yerine polis de geldi. İlk incelemede Tekin'in vücudunda şüpheli bir bulguya rastlanmadı.

Galip Tekin'in ölüm haberini arkadaşı Yılmaz Aslantürk Twitter hesabından duyururken karikatürist Selçuk Erdem de sosyal medya hesabı üzerinden "Çok çok üzgünüm, ustalarımızdan Galip Tekin'i kaybettik" dedi.

KARİKATÜRİST GALİP TEKİN KİMDİR?

1958 doğumlu Galip Tekin fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanıniyordu. Tekin, kariyerine Oğuz Aral yönetimindeki dönemin en çok satan mizah dergisi Gırgır'da başladı. Zamanla mizahtan uzaklaşan Tekin bilim kurguya doğru kaydı. Bu dönemde LeMan'da Pı'ya Mektuplar en uzun soluklu eseri oldu. Hikayenin adı kız arkadaşı Pınar'dan gelmekteydi. Tekin, hikayelerine başlarken ilk karede kendi yer alır, hikayeyle ilgili kısa bilgiler verirdi. Bazen baş karakter kendisi olurdu. Hikayelerinde kara delikler, görülmeyen makineler, zamanda yolculuklar, boyutlar arası yolculuklar ve savaşlar yer aldı.

YORUMLAR