24.04.2018 12:04
Mide botoksu nedir? Mide botoksu nasıl zayıflatıyor | Mide botoksunun zararları var mı?

Yüz gençleştirmede kullanılan botoks obezite ile mücadelede de kullanılmaya başlandı. Milyonlarca obezite hastası 'Mide Botoksu' nedir? Nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Mide botoksu Türkiye'de de kullanılmaya başlandı. Peki Mide botoksu'nun zararları nelerdir? Mide botoksu hakkında merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz...

Yüz gençleştirmede kullanılan botoks obezite ile mücadelede de kullanılmaya başlandı. Fazla kilo sıkıntısı çeken vatandaşlar bu yöntemden faydalayanabilecekler. Milyonlarca obezite hastası 'Mide Botoksu' nedir? Nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Mide botoksu Türkiye'de de kullanılmaya başlandı. Peki Mide botoksunun zararları nelerdir? Mide Botoksunun zararları nelerdir? Mide botoksu yaptırmak isteyen vatandaşlar nelere dikkat etmelidirler? Mide botoksu Avrupa'da yaygın bir şekilde kullanıldak sonra Türkiye'de de kullanılmaya başlandı. Mide botoksu hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik. Haberimizde bulabilirsiniz...

İŞLEM 20 DAKİKA SÜRÜYOR
İşlemin uygulama şekline değinen Op. Dr. Fatih Kar, "Gastroskopi işlemi yaptıktan sonra eğer midede ciddi bir problem yoksa botoks işlemine geçiliyor. Teknik özellikli bir teknik olup gastroskopi yapılırken midenin incelenmesi sırasında yapılan bir işlemdir. Ortalama süresi 20 dakika ile yarım saate arasında değişiyor. Hastanede kalmayı gerektirmiyor. İşlemin ertesi günü işe gidilebiliyor. Tekniğin herhangi bir yan etkisi yok ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebiliyor. Midenin çok geniş bir alanına enjeksiyon yapılarak mide kaslarının etkisiz hale gelmesi sağlanıyor. Midede kasılmayı sağlayan kaslar bu özelliğini yapamadığı zaman gıdalar midede uzun süre kalabiliyorlar. Normalde karbonhidratlar 2-3 saatte ya da 4 saatte, proteinlerle birlikte alındığı zaman 4-4 buçuk saate boşalabilirken bu uygulamadan sonra mide boşalma süresi 12 saate kadar ilerleyebilmekte. Ayrıca Ghrelin dediğimiz bir açlık hormonu var. Bu hormon en çok midenin fundusundan salgılanmaktadır. Enjeksiyonların bir kısmı bu bölgeye de yapılıyor. Bu enjeksiyon sonrası açlık hormon seviyesi düzeyi de çok ciddi anlamda düşebiliyor. Bu şekilde hastaların iştahları azalarak midedeki tokluk hissi uzuyor. Dolayısı ile hasta kilo vermeye başlıyor. Ancak unutulmamalıdır ki tüm tekniklerde olduğu bu teknikte de uyum çok önemli. Sağlıklı ve dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve spor bu uygulamadan sonra hastaların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Dolayısı ile diyetisyenlere de çok büyük rol düşüyor, hastaların periyodik takiplerini onların da sıkı bir şekilde yapmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILABİLİYOR?
Mide rahatsızlıklarının mevcut olması durumunda tekniğin uygulanmadığına dikkat çeken Fatih Kar, "Teknik herkese uygulanabilecek yan etkisiz bir teknik. Ancak botoks alerjisi olanlarda, mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi durumlarda uygulanması önerilmiyor ve öncelikle bu problemin düzeltilmesi gerekiyor. Bu nedenlerle gastroskopi ile işlem öncesi mutlaka midenin değerlendirilmesi gerekir. İşlem sonrası çok sık olmayarak bulantı, şişkinlik şikayetleri olabiliyor. Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık sürecin iyi değerlendirilmesi gerekir. Botoksun etki süresi ortalama 4-6 ay kadar. Bundan sonraki süreçte botoksun tekrarlanıp tekrarlaması hastanın genel durumuna bağlı olarak gelişiyor. Mesela 75-80 kiloluk bir hastanın bu sürede 10-15 kilo vermesi mümkün bu da 6 ay sonunda ideal kilosuna ulaştı anlamına gelir. Sağlık problemleri de düzeldi ise botoksun yenilenmesine gerek duyulmaz ancak diyet ve spor programını devam ettirmesi istenir. 6 aylık süreçten sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyaç olduğu düşünülürse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrar edilebilir. Literatür bilgilerinde 3 seansa kadar öneriliyor. Biz burada hasta ile beraber karar veriyoruz. Hasta diyette uyumluysa ve mevcut 6 aylık süreci iyi değerlendirdiysr uzun süreli tokluğu kendisine oluşturduğu değişikliklerden yakınmıyor ise bu süreci uzatabiliyoruz” açıklamasında bulundu.


Özel Akademi Hastanesi’nin başarılı obezite cerrahisi doktorlarından Op. Dr. Deniz Gülhan, mide botoksu hakkında merak edilenleri anlattı.

HIZLI KİLO VERDİRİYOR
Nedir mide botoksu?

Botoks, bildiğiniz üzere yüzdeki kırışıklıkları açmak için kullanılan bir yöntem. Obezite cerrahisi olarak botoksun kasılmayı engelleyen yapısını mide için kullanabileceğimizi keşfettik. Midenin iştah merkezi, mideye bir şey girdiği andan itibaren kasılmaya başlar. Mide botoksu ile iştah merkezinin kasılmasını, aktif hale gelmesini engelliyoruz. Mide botoksu mideyi kaskatı hale getirerek sizin daha erken doymanızı sağlıyor ve hızlı kilo vermenize yardımcı oluyor.

Botoks işlemi nasıl gerçekleşiyor?

Mideye endoskopik yöntemle girip, midenin uygun olan kısımlarına ve iştah merkezinin olduğu kaslara belli ünitelerde botoks maddesini enjekte ediyoruz. Güvenli ve etkili bir yöntem.

Hasta hemen toparlanabiliyor mu?

Elbette. Endoskopik işlem yarım saat kadar sürüyor ve hastayı 3-4 saat dinlendirdikten sonra herhangi bir sorun olmadığını gördüğümüz an evine gönderiyoruz.

Mide botoksunun bir yan etkisi nedir?

Botoksun henüz keşfedilmiş bilinen bir yan etkisi yok. O yüzden oldukça başarılı, güvenli. Kişi, operasyon sonrası yürüyerek hastanemizden çıkabiliyor.

Mide botoksu yaptırmak için bir yaş sınırı var mı?

Mide botoksuyla ilgili herhangi bir yaş sınırımız yok ama genel olarak biz obezite cerrahisinde 60 yaşın üzerindeki kişilere müdahale etmek istemiyoruz. Çünkü vücutta o yaşlarda belirli besin maddelerinde eksiklik oluyor. Haliyle botoks maddesini tolore etmek güçleşebilir. Bu nedenle risk almamak gerek.

YORUMLAR