11.10.2017 13:20
KYK burs başvurusu 2017 başladı mı? | KYK bursu ve kredisi başvuruları

KYK başvuruları başladı mı? KYK kredisi ve bursu almak isteyen öğrenciler merak ediyor. KYK burs ve kredi başvurusu için şartlar neler ve ne yapmak gerekiyor. İşte KYK başvurusu ile ilgili tüm detaylar.

KYK başvuruları başladı mı? KYK kredisi ve bursu almak isteyen öğrenciler merak ediyor. KYK burs ve kredi başvurusu için şartlar neler ve ne yapmak gerekiyor. İşte KYK başvurusu ile ilgili tüm detaylar. Milyonlarca öğrenci burs başvuruları için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. Yurt yedek yerleştirmelerinin de sona ermesiyle birlikte KYK burs ve kredi için başvuru işlemlerinin başlaması bekleniyor. KYK burs başvuruları bu yıl da internet üzerinden yapılacak. Peki KYK 2017 burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Öğrenciler, KYK burs ve kredi başvuruları için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. KYK başvuruları henüz başlamadı. KYK yurt başvuru sonuçlarının ardından burs ve kredi başvurularının başlaması bekleniyor. 2017 KYK burs başvuruları başladı mı?

ÖNCELİKLİ BURS VE KREDİ ALAN ÖĞRENCİLER

Kredi/burs başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihlerde internet üzerinden alınmaktadır. İnternet başvuru ekranında ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte olup bu bilgiler kamu kurumları bilgileri ile karşılaştırılarak teyidi alınmaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmektedir. Durumu mevzuata uygun bütün öğrenciler öğrenim kredisi alabilirler.

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme *Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Milli Sporcu Belgesi" almış amatör sporcular,

ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadırlar.

BURS VE KREDİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIYOR?

Kurumumuzdan ilk defa burs/kredi alacak olan öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılının ocak ayı itibariyle ödeme yapılmakta iken, 2016-2017 öğretim yılında kurumumuzdan ilk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılacaktır. Kurumumuzdan burs/kredi alan öğrencilere, TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

HANGİ DURUMLARDA BURS KESİLİR?

Başarısız olması,

Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,

Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,

Öğretim kurumunun kapatılması,

Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,

Kesin hükümle mahkûm olması, hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

YORUMLAR