23.10.2019 12:33
Kuruluş Osman yayın tarihi belli oldu mu? Diriliş Ertuğrul'un devamı Kuruluş Osman ne zaman yayınlanacak?

Kuruluş Osman izleyicilerinin merakla beklediği fragman geldi. Kuruluş Osman ne zaman yayınlanacak? Hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak? Başrolünde Burak Özçivit'in oynadığı Kuruluş Osman dizisini sevenleri merakla bekliyor. Kuruluş Osman ismiyle duyurulan Atv ekranlarının yeni tarihi dizisi için yayın gününü tüm sevenleri heyecanla bekliyor. Turgut Alp tarihte var mı? Turgut Alp gerçekte kimdir? Burak Özçivit kimdir? İşte Kuruluş Osman'ın yayın tarihi, fragmanı ve tüm merak ettiğiniz soruların cevapları haberimizde...

Kuruluş Osman izleyicilerinin merakla beklediği fragman geldi. Kuruluş Osman ne zaman yayınlanacak? Hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak? Başrolünde Burak Özçivit'in oynadığı Kuruluş Osman dizisini sevenleri merakla bekliyor. Kuruluş Osman ismiyle duyurulan Atv ekranlarının yeni tarihi dizisi için yayın gününü tüm sevenleri heyecanla bekliyor. İşte Kuruluş Osman'ın yayın tarihi, fragmanı ve tüm merak ettiğiniz soruların cevapları haberimizde...

KURULUŞ OSMAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Geçen sene Diriliş Ertuğrul dizisi Kasım ayında başlamıştı. Peki Diriliş Ertuğrul'un devamı olan Kuruluş Osman dizisi ne zaman yayınlanacak? Atv ekranlarında yayınlanması beklenen Kuruluş Osman dizisinin ilk fragmanı 9 Ekim akşamı izleyicisiyle buluştu. Dizinin ilk bölümünün herhangi bir aksaklık olmaması halinde 21-27 Ekim haftasında yayında olması bekleniyor. 

KURULUŞ OSMAN HANGİ GÜNLER YAYINLANACAK?

TRT 1 ekranlarında çarşamba günü geleneğine sahip olan dizinin, yeni sezonda ATV ekranlarında yayınlanması dolayısıyla farklı bir gün belirleyeceği düşünülüyordu. Salı günleri Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, çarşamba günleri Sen Anlat Karadeniz, perşembe günleri Bir Zamanlar Çukurova, cuma günleri ise Hercai dizisinin yayınlandığı ATV'de, dizinin boş olan pazartesi günleri yayınlanması bekleniyordu. 

Ancak, çarşamba günleri yayınlanan Sen Anlat Karadeniz dizisinin final kararı almasının ardından, Kuruluş Osman için bu günün seçilecei düşünülüyor.

KURULUŞ OSMAN BAŞROLÜ BURAK ÖZÇİVİT KİMDİR? 

Burak Özçivit, Türk oyuncu ve eski manken. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık bölümünde okudu. Aslen Gazianteplidir. Kazım İşmen Lisesi'nden mezundur. 2003 yılı Best Model of Turkey yarışmasında gelecek vadeden seçilmiştir. Yarışmadan sonra Uğurkan Erez Ajans ile çalışmaya başlamıştır. Bir çok projede yer alan Burak Özçivit şimdilerde Kuruluş Osman dizisi için çalışmalara devam etmektedir.

TURGUT ALP TARİHTE VAR MI?

Tarihi kaynaklara göre Turgut Alp Osman Bey'in en yakın silah arkadaşlarından. Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'ne göre tarihî bir şahsiyet olmayıp halk rivayetlerinde ortaya çıkan efsanevî bir kişi olduğu da ileri sürülür. Bununla birlikte ilk Osmanlı kronikleri yanında bazı Bizans kaynaklarında çeşitli askerî faaliyetleri dolayısıyla adı zikredilir. İsmindeki Alp kelimesi bir unvandır ve muhtemelen onun veya babasının Selçuklu Devleti'nin hizmetinde dirlik sahibi olduğuna işaret eder. İlk Osmanlı kaynaklarındaki rivayetlere göre Osman Bey'in yanında bulunmuş ve Yarhisar'ın alınmasına katılmış, ardından İnegöl'ün fethiyle görevlendirilmiştir. Kaynaklarda Turgut Alp'in şehri muhasara ederken Osman Bey'in de yardıma geldiğine değinilir. Yine İnegöl'ün fethi esnasında şehrin tekfuru Aya Nikola'nın Türkler'e karşı düşmanca hareketleri sebebiyle idam edildiği ve şehrin idaresinin Turgut Alp'e verildiği kaydedilir.

KÖSE MİHAL İLE BİRLİKTE FETİHE KATILDI

Bundan sonra Turgut Alp, Köse Mihal ile birlikte Orhan Gazi'nin yanında Atranos'un (Orhaneli) fethine katıldı. Orhan Bey'in geldiğini haber alan Atranos hâkimi hisardan çıkıp kaçarken bir kayadan düşerek öldüğünden kale kolayca ele geçirildi (725/1325). Atranos'un alınması Bursa'nın fethini kolaylaştırdı. Turgut Alp'in 735 (1334-35) yılında sağ olduğu bilinmekte, fakat epeyce yaşlı olduğu anlaşılmaktadır.

Onun ayrıca İnegöl çevresinde Keşiş dağı yakınında yaşayan dervişlerden Geyikli Baba ile yakınlığına dair bazı rivayetlere rastlanır. Adı ölümünden sonra İnegöl yöresine verilmiş ve burası Turgut-ili diye anılmıştır. Âşıkpaşazâde, Neşrî ve diğer tarihçiler de İnegöl yöresini Turgut-ili şeklinde anar. Bu adlandırma XVI. yüzyıldan itibaren tamamen ortadan kalkmıştır.

YORUMLAR