05.01.2021 16:52
Kademeli su faturası nedir? Kademeli su faturası hesaplama

Tüm dünyayı etkileyen iklim krizi ve küresel ısınma Türkiye'de uzun süreli kuraklık yaşanmasına neden oldu. Kuraklık nedeniyle su kaynakları azalınca, su tüketimindeki israfı önleyebilmek adına birçok çözüm gündeme taşındı. Bu çözümlerden biri de kademeli su faturası oldu. Peki kademeli su faturası nedir? Kademli su faturası nasıl hesaplanır? Kademeli su faturasından kimler yararlanabilir?

Türkiye'de etkisini giderek artıran kuraklık sorunu nedeniyle barajlardaki su seviyesi azalmaya devam ediyor. Su israfını önleyebilmek ve eldeki kaynaklardan daha verimli faydalanabilmek adına önemli çözümler ortaya koyuluyor. Bu çözümlerden birisi de kademeli su faturası. Peki kademeli su faturası nedir?

KADEMELİ SU FATURASI NEDİR

Yağışların az olması nedeniyle barajlardaki doluluk oranları alarm verirken, Ankara’daki barajlarda da doluluk oranları düştü. Su israfının önüne geçmek için 11 Ocak’ta toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne “Kademeli Su Faturası” uygulamasına geçilmesine ilişkin hazırlanan Başkanlık yazısı sunulacak.

DAR GELİRLİ AİLELER 1 TL ÖDEYECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile iklimle mücadele konusunda faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen kademeli tarife, mecliste oylanacak. Meclis gündemine taşınacak Başkanlık yazısının kabul edilmesi halinde dar gelirli sosyal yardım alan ailelere uygulanacak su ve atık su metreküp toplam birim fiyatı 1 TL’ye düşürülecek. Ekonomik zorluk çeken ihtiyaç sahibi ailelerin konut aboneliklerinde kademeli tarifeye geçildiğinde 10 metreküpe kadar su kullanımında 10 TL su faturası ödenecek.

SU TÜKETİM ORANLARINDA DENGESİZLİK

Tüketim kademe incelemesine göre -0-10 metreküp/ay tüketime sahip abonelerin abone sayısı içerisindeki oranı yüzde 70,25 iken toplam tüketimin yüzde 44,63 ünü gerçekleştirdiği; -11-15 metreküp/ay tüketime sahip abonelerin abone sayısı içerisindeki oranı yüzde 18,75 iken toplam tüketimin yüzde 24,54 ünü gerçekleştirdiği; -15 metreküp ve üstü /ay tüketime sahip abonelerin abone sayısı içerisindeki oranı yüzde 11 iken toplam tüketimin yüzde 30,83’ünü gerçekleştirdiği belirlendi.

TASARRUF İLKESİNE AYKIRILIK

Suyun tüketimindeki dengesizliği ortadan kaldırmak amacıyla düzenlenen mekanik faturalama işlemlerinde en az orana sahip olan 15 metreküp ve üstü/ay sahip olan abonelerin toplam tüketilen suyun yüzde 30,83’ünü tüketmiş olmasının tespiti de su kaynaklarının korunması ve tasarruf ilkesine aykırılık olarak ortaya çıktı.

KADEMELİ SU FATURASI NASIL HESAPLANIR

Meclise sunulacak kademeli tarifeye göre 10 metreküpe kadar suyun birim fiyatında değişim yapılmazken, 10 metreküp üzeri kullanımda ise il merkezinde aylık su ve atık su birim ücreti toplam olarak -0-10 metreküp arası 5 TL, -11-15 metreküp arası 7,5 TL, -15 metreküp ve üzeri 9 TL olacak.

YORUMLAR