30.09.2020 16:42
Joe Biden kimdir? Joe Biden biyografisi

ABD Başkanlık seçimlerinde mevcut başkan Donald Trump'ın karşısına Demokrat Parti adayı olarak çıkacak olan Joe Biden'ın hayat hikayesi merak ediliyor. Peki ABD Başkanlık koltuğunun muhtemel adaylarından biri olan Joe Biden kimdir, nerede doğdu, kaç yaşında? Merak edilen bu soruların cevapları haberimizde.

ABD Başkan adayı Joe Biden, hem açıklamaları hem de politik kariyeriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye'ye yönelik söylemleri de sık sık tartışılan Biden'ın biyografisi merak konusu. İşte Joe Biden'ın hayatıyla ilgili önemli detaylar.

JOE BİDEN KAÇ YILINDA NEREDE DOĞDU

20 Kasım 1942 Pensilvanya, Scranton'da Mary's hastanesinde doğdu. Babasının adı Joseph Robinette Biden Sr., annesinin adı ise Catherine Eugenia Finnegan'dır. Valerie, James Brian, Francis W. Adlarında 3 kardeşi vardır.

JOE BİDEN EĞİTİM KARİYERİ

1953 yılında ailesi Delaware, Claymont'a taşındı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Claymont'da okuyarak 1961 yılında mezun oldu. 1965 yılında Delware Ünivesitesi'nden siyaset bilimi üzerine eğitim alarak mezun oldu. Ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak avukat olarak 1969 yılında mezun oldu.

JOE BİDEN'IN SİYASİ KARİYERİ

Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin 47. başkan yardımcısıdır. 20 Ocak 2009 tarihinde bu göreve başlamadan önce 3 Ocak 1973 tarihinden beri Delaware eyaletini ABD Senatosunda temsil etmekteydi. 

2008 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti'den başkanlığa adaylığını koydu ancak 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi. 

2020'de Amerika Başkanlığına aday oldu.23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Partinin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 

4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde devlet başkanlığına seçilen Obama'nın yanında ABD Başkan yardımcısı olarak göreve başladı.

JOE BİDEN 2020 BAŞKANLIK ADAYLIĞI

Biden, 25 Nisan 2019'da başkanlık kampanyasını başlattı. 18 Ağustos 2020'de Biden, 2020 Demokratik Ulusal Kongresinde Demokrat Parti başkan adayı olarak resmen aday gösterildi.Başkan yardımcılığı görevi için ise Kamala Harris'i seçti.

JOE BİDEN YAHUDİ Mİ?

Joe Biden dindar bir Katolik ve ABD’nin ilk Katolik Başkan Yardımcısı sıfatına sahip.

JOE BİDEN KİŞİSEL HAYATI

Tam adı: Joseph Robinette Biden Jr.

JOE BİDEN KAÇ YAŞINDA?

Kaç Yaşında: 77 yıl yaşında

JOE BİDEN NERELİ?

Nereli: Scranton, Pensilvanya, ABD

JOE BİDEN'IN BOYU?

Joe Biden Boy: 1,83 m

JOE BİDEN'IN PARTİSİ?

Joe Biden Partisi: Demokrat Parti

JOE BİDEN'IN BİTİRDİĞİ OKULLAR

Bitirdiği okullar: Delaware Üniversitesi, Newark Syracuse Üniversitesi

YORUMLAR