04.07.2019 14:24
Ehliyet sınavı ne zaman? 2019 ehliyet sınavı tarihleri | Elektronik e sınav sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? MEB 2019 ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Türkiye genelinde merkezi sınav sisteminin kaldırılmasıyla birlikte sürücü adayları artık ehliyet alabilmek MEB'in 81 ilde düzenlediği elektronik sınav (e sınav) merkezlerinde sınava giriyor. Ehliyet sınavına giren sürücü adayları sınav sonuçlarını merak etmeye başladı. MEB Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? 2019 e sınavı ne zaman yapılacak? gibi sorularınızın cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarihi bir karara imza atarak merkezi olarak yapılan ehliyet sınavlarında köklü bir değişikliğe gitti. 2019 yılından itibaren Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri yani sürücü adayları ehliyet alabilmek için artık elektronik ortamda düzenlenen elektronik ehliyet sınavı (e sınav) ile sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Meb'în ehliyet sınavında yaptığı değişiklikten sonra elektronik ehliyet sınavı (e sınav) nedir, ehliyet sınav tarihleri ne zaman ve elektronik ehliyet sınavına (e sınav) nasıl ve nereden başvuru yapılır gibi sorular sürücü belgesi yani ehliyet almak isteyen adayların en çok araştırdığı konular arasında yer aldı. Elektronik ehliyet sınavı yani e sınav ile ilgili tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz...

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVI (E SINAV) NEDİR?

Elektronik ehliyet sınavı (e sınav) MEB'in ehliyet almak isteyen sürücü adayları için getirdiği yeni sınav sistemidir. Elektronik ehliyt sınavı iki aşamalıdır. Birinci aşamada teorik sınav yani e sınav olarak adlandırılan adayların elektronik ortamda girdikleri sınavdır. İkinci aşamada ise teorik sınavı başarıyla tamamlayan adayların girdiği direksiyon sınavıdır. 

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVINA BAŞVURU SÜRECİ
E sınav sistemi ile sürücü adayları artık ehliyet almak için merkezi sınava girmek zorunda kalmıyor.  Motorlu taşıtlar sürücü kurusunu başarıyla bitiren ehliyet adaylarının Türkiye genelinde yapılan elektronik ehliyet sınavına (e sınav) girebilmek için her ayın 1'i ile 10 arasında başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruların yoğunluğuna göre MEB adaya en yakın tarihte sınav hakkı tanıyor. Direksiyon sınavı tarihi de  adayın teorik sınavdan geçer not almasına bağlı olarak en yakın tarihe veriliyor.

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVI HANGİ GÜNLERDE YAPILIYOR?
Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e Sınavı 81 ilde açılan e sınav salonlarında haftanın 7 (yedi) günü randevulu sistemle gerçekleştirilebiliyor. 

 

2019 ELEKTRONİK SINAV ( E SINAV) TARİHLERİ NE ZAMAN?
Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

ELEKTRONİK SINAVI GEÇENLER İÇİN DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ

Adaylar elektronik ortamda yapılan e sınav sonucunu sınavdan sonra 1 saat içinde öğrenebilirler. E sınavda başarılı olan adaylar için bir osnraki adım direksiyon sınavıdır. Direksiyon sınavı için de MEB adaylar yoğunluğa göre 2 ila 3 haftada sınava alınırlar.

DİREKSİYON SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

EHLİYET SINAVINA (e sınav) GİRMEK İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN ÜCRET NE KADAR?
Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet almak isteyen sürücü adayları için Teroik Sınavb (e sınav) ve Direksiyon sınavı olmak üzere iki ayrı ücret alır. Adayların e sınava yani teorik sınav girebilmek için 75, direksiyon sınavı için ise 100 TL ödemeleri gerekmektedir.

EHLİYT ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER HANGİLERİDİR?

1- Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

2  -4 Adet Biyometrik Fotoğraf

3- Adayın sürücü olabileceğine dair sağlık raporu

4 - Adli sicil kaydı belgesi (adaylar 'e-devlet' üzerinden edinebilir)

5- Adayın eğitim durmunu gösteren öğrenim belgesi (Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

ADAY ELEKTRONİK SINAV VEYA DİREKSİYON SINAVINA KAÇ KERE GİREBİLİR?

Adaylara elektronik ehliyet sınavı (e sınav) veya diğer adıyla teorik sınav ve direksiyon sınavı için 4 kez hak tanınmıştır. Her iki sınavda da başarısız olması durumunda adaylar kalan haklarını sonua kadar kullanabilir.

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVININ (E SINAV) SÜRESİ KAÇ DAKİKADIR?

Elektronik ehliyet sınavı (e sınav) ya da diğer adıyla teorik sınavın süresi 45 dakikadır. 

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVINDA (E SINAV) KAÇ SORU VAR?
Sınav süresince İlk Yardım Dersi (12), Trafik ve Çevre Dersi (23), Araç Tekniği Dersi (9) ve Trafik Adabı Dersi (6) olmak üzere ehliyet adaylarına toplamda 50 soru yöneltilir. Adayların teorik sınavdan yani e sınav'dan başarılı olabilmeleri için sorulardan en az 35 tanesine doğru cevap vermesi gerekiyor. Adayların sınav konusunda bilmeleri gereken bir önemli bir nokta ise yanlış cevapların doğru cevpalara etkilememesidir.

E SINAV VE DİREKSİYON SINAVINDA BAŞARILI OLAN ADAYLAR EHLİYETİNİ NE ZAMAN ALABİLİR?

Adaylar teorik sınav (e sınav) ve direksiyon sınavını başarıyla tamamladıkları takdirde ehliyet alamaya hak kazanırlar. 

Adayların ehliyetlerini alabilmeleri için eğitim aldıkları sürücü kursu tarafından ahazırlanan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da onaylanan ehliyet sertifikasını 7 ila 14 gün içerisinde teslim alır. Sertifikasını alan aday daha sonra randevu almak koşuluyla sertifikasını ehliyet belgesine dönüştürebilir. Tabi ehliyet belgesi adaya hemen temin edilmez. Ehliyetiniz PTT üzerinden adresinize ulaştırılır. Bu süre zarfında adaya verilen geçici belge ehliyet yerine geçer.

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI (E SINAV) NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?
Adaylar teorik sınavdan başarılı olup olamdıklarını e sınav sonuçları açıklandığı zaman MEB internet sitesi üzerinden öğrenebilirler. 

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

YORUMLAR