03.04.2018 21:07
Delibaş ne demek? | Gürkan Uygun kimdir? ( Delibaş hakkında bilinmeyenler)

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Delibaş karakteri hakkında izleyenler yoğun bir araştırmaya girdi. Delibaş karakterini oynayan Gürkan Uygun ise delibaş için biçilmiş bir kaftan gibi duruyor. Osmanlılarda Delibaşlar Birliği olarak da anılan delibaşlar tam olark ne yapardı? Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisiyle ekranlara dönen Gürkan Uygun kimdir, Gürkan Uygun kaç yaşındadır gibi soruların cevapları haberimizde...

Delibaş ne demek? | Gürkan Uygun kimdir? ( Delibaş hakkında bilinmeyenler) Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Delibaş karakteri hakkında izleyenler yoğun bir araştırmaya girdi. Delibaş karakterini oynayan Gürkan Uygun ise delibaş için biçilmiş bir kaftan gibi duruyor. Osmanlılarda Delibaşlar Birliği olarak da anılan delibaşlar tam olark ne yapardı? Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisiyle ekranlara dönen Gürkan Uygun kimdir, Gürkan Uygun kaç yaşındadır gibi soruların cevapları haberimizde...

Uzun yıllar boyunca Kurtlar vadisinde oynayan ve ismiyle müsemma MEMATİ karakterini tüm diziseverlerin hafızalarına kazıyan Gürkan Uygun, şimdi de Mehmed Bir Cihan dizisiyle ekranlara dönüyor. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Delibaş karakteriyle Fatüh Sulatan Mehmed'!in fedasisini oynayacak olan Gürkan Uygun kimdir?

DELİBAŞ NE DEMEKTİR?

Deliler 18. yüzyıla kadar Osmanlı’da yer almışlardır. Cesur ve korkusuz olmaları ile ünlü Deliler’in başı olan Delibaş karakteri Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisinde Fatih Sultan Mehmed’in fedaisi olarak karşımıza çıkıyor. Dizide Delibaş karakterini Gürkan Uygun canlandıracak. Kara ordusunda savaşan Deliler’in başı görevini yapan Delibaş, genç ve cesur olan bu birliğin düzenini sağlamaktaydı. İşte Delibaş hakkında tüm merak edilenler…

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ DİZİSİNDEKİ DELİBAŞ KARAKTERİ

Mehmed'in fedaisi… Canını sultanının canına, ruhunu ruhuna katmış, daha o konuşmadan ne istediğini anlayacak kadar aşina olmuş bir cengaver. Delibaş dünyada Sultanından başka kimseyi sevmemiş, sevmeyi de istememiştir. Ne parayı, ne köşkleri, sarayları gözü görmemiş; bilakis hepsinden kaçmak, sultanıyla seferlere çıkmak, akınlar yapmak çekmiştir yüreği…

Ama ne oldum dememeli, ne olacağım demeli misali, Delibaşın deli yüreği aşkla imtihan olacaktır. Hem de hiç aşık olmaması gereken, aksine bulduğu yerde öldürmesi gereken birisine..

DELİLER EĞRİ PALA VE KALKAN KULLANIRDI

Delilerin en önemli özelliği, en ön saflarda savaşarak orduya kılavuzluk yapmasıdır. Deliler silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan Deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi.Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen Delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan, şalvarları da ayı ya da kurt derisindendi. Ayaklarına ise “serhatlik” denen sivri burunlu mahmuzlu bir çizme giyerlerdi.

Üzerlerine ayı, pars, aslan veya sırtlan postundan kılları dışarıda şalvarlar giyerlerdi. Bayraklarında “Kaderde ne varsa o gelir başa” yazılıydı. Sonradan giysilerinde değişiklik yapıldı, 17. yüzyıldan itibaren başlarına bir arşın uzunluğunda siyah kuzu derisinden üstü sarıklı bir kalpak giymeye başladılar.

delibaş ne demek


Delilerin çoğunluğu Türk’tür ve Rumeli’de yaşayan halklar arasından seçilmişlerdir. Türkler, Boşnaklar, Hırvatlar, ve diğer Slav halklarından oluşturulan Osmanlı birlikleri, Rumeli beylerbeyi ve serhat beylerinin maiyet askerleri arasında yer alırlar. Bu askerler Serhadkulu isimli askerler arasında yer almışlardır.

GÜRKAN UYGUN KİMDİR?

Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 tarihinde İzmit Yarımca'da bir işçi ailesinin doğmuştur. Gürcü kökenli olan Gürkan Uygun aslen Ordu‘ludur.

Liseyi bitirene kadar Yarımca’da yaşadı, sonra 1993 yılında İstanbul‘a yerleşti. Lise yıllarında tiyatro yapmaya başladı, 1990 yılında amatör olarak tiyatroya başladı.

Dormen Tiyatrosu‘unda eğitim aldı. 7 yıl Dormen tiyatrosunda oyunculuk yaptı. Oynadığı tiyatro oyunlarının yanı sıra 1994 yılından itibaren dizilerde de oynamaya başladı. Üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi konservatuvar tiyatro bölümünde bitirdi.

gürkan uygun kimdir

Gürkan Uygun’u üne kavuşturan ise Kurtlar Vadisi dizisi oldu. Dizide yaklaşık 10 yıl boyunca “Memati” karakterini başarıyla canlandırdı ve büyük hayran kitlesine sahip oldu.

Yıldız Tilbe‘nin “Vazgeçtim” klibinde oynadı, 2003 yılında da bir reklam filminde oynadı.

2013 yılında ise birkaç bölüm için Muhteşem Yüzyıl dizisinde Mimar Sinan karakterini canlandırdı. Ardından yine 2013 yılında “Kaçak” dizisinde başrolde Serhat Hakeri karakterini canlandırdı.

Gürkan Uygun, dördüncü dönem BBG evinde yer alan Şebnem Ceylan ile 26 Nisan 2008 tarihinde evlendi. Mihriban Balım (d.2008) adında bir kızı, Ateş (d.2010) adında da bir oğlu var.

YORUMLAR