08.01.2020 17:04
ABD İran gerilimi son dakika: İran'dan son dakika ABD açıklaması! Savaş çıkacak mı?

ABD İran gerilimi son dakika: İran'dan son dakika ABD açıklaması? Savaş çıkacak mı? İran, Irak'ta Ayn el-Esed'deki ABD üslerine düzenlenen füze saldırısında hedeflerin isabetli bir şekilde vurulduğunu açıkladı.

ABD İran gerilimi son dakika haberi: İran'dan son dakika ABD açıklaması? Savaş çıkacak mı? İran, Irak'ta Ayn el-Esed'deki ABD üslerine düzenlenen füze saldırısında hedeflerin isabetli bir şekilde vurulduğunu açıkladı.

 

İran Devrim Muhafızları Ordusunun söz konusu operasyonundan sorumlu komutan yardımcısı Abbas Nilfuruşan, konuya ilişkin Tasnim Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu.

Nilfuruşan, "ABD güçleri sahip oldukları teknolojiye rağmen füzelerimizin menzilini birkaç metre dahi değiştiremedi. Füzelerimiz hedeflerini tam isabetle vurdu." dedi.

ABD hedeflerine yönelik füze saldırısının General Kasım Süleymani'nin 3 Ocak'ta öldürüldüğü saate denk getirildiğini aktaran Nilfuruşan, "Bizim amacımız geniş kapsamlı bir savaş başlatmak değil. Eğer ABD devam ettirirse biz de halkımıza yakışır şekilde bir misilleme yaparız." ifadelerini kullandı.

Üçüncü ülkelere seslenen Nilfuruşan, "Bölge ülkelerine sesleniyorum. Eğer işgalcilerin (ABD) üslerinde askeri unsurlarınız varsa onlar da bizim hedefimiz olacaktır." şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Saldırıdan önce Irak hükümetini bilgilendirdik

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD üslerine füze saldırısından önce Irak hükümetini bilgilendirdiklerini açıkladı.

İranlı General Kasım Süleymani ve beraberindekilerin öldürüldüğü saldırıyla bağlantısı olan ABD üssünün hedef alındığını söyleyen Zarif, "Saldırıdan önce Irak hükümetini bilgilendirdik. Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne büyük önem veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi de bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İran'ın ABD üslerine saldıracağı haberini önceden aldıklarını belirtmişti.

İran saldırısı
İran Devrim Muhafızları Ordusu, gece saatlerinde ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu. İran, saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü ileri sürmüştü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak'ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ile Erbil'deki üslerine 12'den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirmişti.

İran dini lideri Hamaney: Dünyanın gidişatı etkilendi, büyük değişimler gerçekleşecek
Irak'taki ABD üslerinin vurulmasından sonra İran dini lideri Hamaney kameralar karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu. Hamaney konuşmasında, yaşanan gelişmelerin gidişatı değiştirdiğini söyledi.

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin cenazesinin Kirman kentinde defnedilmesinin ardından, Kum halkının 9 Ocak 1978 senesinde Pehlevi rejimine karşı gerçekleştirdiği tarihi ayaklanmanın yıldönümünde bu kentin farklı kesimlerini temsil eden vatandaşlarla bir araya geldi. Tahran’da konuşan Hamaney, “Tarihin gidişatını değiştirdi, bölgenin tarihini de etkiledi. Dünyanın da gidişatı etkilenmiş oldu. Bununla birlikte büyük değişimler gerçekleşecek” dedi.
İranlıların gerekli donanıma sahip olduğunu ancak askeri yazılım gücüne dayanan bir güvencenin olmadığını sözlerine ekleyen Hamaney, “Küçük sayıda savaşçılar. Daha büyük çaplı savaş cephesinde galip gelebilirler. Daha büyük sayıda birlikleri devirebilirler” ifadelerini kullandı.

“Kelimeleri de etkiliydi, ikna ediciydi”

ABD’nin öldürdüğü Komutan Kasım Süleymani hakkında konuşan Hamaney, “Onun karakteri ile ilgili çok şey söylendi. Bizim dostumuz olan cesur ve cömert adam şu anda cennete bulunuyor. Onun kişisel özelliklerini hepimiz biliyoruz. Öncelikle şehit Süleymani cesur bir adamdı, aynı zamanda da bilge adamdı. Bazı insanlar cesur olmakla birlikte bilge değillerdir. Bazı insanlar ise bilgedirler ama bunu hayata geçirecek cesarete sahip değillerdir. Ve bizim şehidimiz Süleymani, cesur bir adamdı. Hiçbir tehlike karşısında gözünü kırpmadan ilerleyebilirdi. Aynı zamanda bilge bir şahsiyetti. Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge ve tedbirliydiler. Her zaman yaptıklarında bir mantık vardı. Bu cesaret ve temkinli olma sadece askeri alanda kullanılmadı, siyasi arenada da kullanıldı. Siyasi cephedeki siyasetçilerimize bunu aktardık. Kendisi hem siyasi arenada cesurdur. Söylediği kelimeleri de etkiliydi, ikna ediciydi. Her zaman fark oluştururdu” ifadelerini kullandı.

“Kırmızı çizgileri vardı”

Süleymani’nin gerçek bir mümin olduğunu sözlerine ekleyen Hamaney, “Süleymani, büyük bir savaşçıydı. Askeri cephelerde büyük bir savaşçıydı, her zaman temkinli bir şekilde hareket ederdi. Bazen savaş alanlarında kırmızı çizgiler belirlenirdi. Hassasiyetleri ve kırmızı çizgileri vardı, bunun ötesine geçmezdi. Silahlar kullanılmadığı anda temkinliydi. İhlal olduysa da gerekli tedbirleri alırdı. Aldığı tedbirler genellikle ender tedbirlerdi. İnsanların askeri alanda gerekli görmediği tedbirler olabilirdi” dedi.

“Hiçbir siyasi partinin yanında yer almazdı”

Süleymani’nin çevresinde bulunanların da hayatını koruduğunu kaydeden Hameney, “Kendisi etrafındaki insanların da hayatlarını korurdu. Kendisi ile birlikteki tüm insanların hayatlarını korumak için hayatını adamış bir insandı. Hiçbir siyasi partinin yanında yer almazdı, fakat büyük bir devrimci unsurdu. Bu, kırmızı çizgisiydi. Kendisinin devrim ideoloji vardı. Bu onunla ilgili temel olgudur ve kimse kendisini yanına çekmeyi başaramamıştır. Devrim onun her zaman önceliği olmuştur, tutkusu olmuştur” dedi.

“Düşmanlar onu çok iyi tanırlar”

“Siyasi bölünmeler dünyasına ait olmadı” diyen Hamaney, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Devrim konusunda sadece devrime bağlı ve tutkulu olmuştur. Düşmanlar onu çok iyi tanırlar. Kendisi bölge uluslarının da katlılarıyla birlikte her zaman girişimlerinde tüm gayri meşru ABD ve diğer ülkelerin karşısında durmayı başardı. Onların karşısında durup onları uzaklaştırabildi. Tüm bu propagandanın karşısında, diplomatik manevraların, şantajların, tehditlerin ve ABD’nin baskıları karşısında duran bir adımdı.”
Hameney, “ABD’lilerin Filistin konusunda planları vardı. Filistin’in unutulmasını istediler. Filistin’in kendi kontrolleri altında olmasını istediler, savaş ve mücadeleye cesaret edemediler. İsrailliler, Gazze Şeridi’nde 48 saat içerisinde ateşkes istediler. Süleymani’nin gerçekleştirdiklerinden birisi budur” ifadelerini kullandı.

“Her zaman köşede oturan bir adamdı”

Süleymani’nin toplantılarda her zaman köşede oturduğuna dikkat çeken Hamaney, “Her zaman köşede oturan bir adamdı, sessiz sakin oturan bir adamdı. Nerede olduğunu görmeniz için salona bakmanız lazımdı. Sessiz ve sakin bir şekilde toplantıları izlerdi. ABD, Irak, Lübnan ve Suriye’deki planları ve bu planları çeşitli faaliyetlerde gerçekleştirmeye çalıştılar. ABD’liler Irak’ın İran Devrimi olmadan önce gibi yönetilmesini istediler. Kendi kontrolleri altında ve petrolü kontrol ederek istediklerini yapmayı amaçlıyorlar. Irak’ın da öyle olmasını istediler. Cesur ve gözü pek Iraklı gençler bunun karşısında durdular. Kasım Süleymani de kendilerine destek sağladı. Aktif bir askeri danışman olarak bunları gerçekleştirdi. Suriye’de de aynı şekilde çalışmalar gerçekleştirdi” açıklamasını yaptı.

RUHANİ: "İNTİKAMIMIZ, ONLARIN AYAKLARINI BÖLGEDEN KESMEK OLACAK"

 

İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran'daki kabine toplantısında konuşan Ruhani, Devrim Muhafızları Ordusu'nun Ayn el-Esed'deki ABD üslerine yönelik füze saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ruhani, "Karadan karaya onlarca füzeyle terörist ABD ordusuna ait Ayn el-Esed üssü vuruldu. Onlar, Süleymani'nin elini kestiler. Bunun intikamı, onların ayaklarını bölgeden kesmemiz olacaktır." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Süleymani'ye yönelik saldırısının ardında birtakım hedeflerin olduğunu savunan Ruhani bunları, "İran içerisinde tefrika ve ayrılık çıkarma, bölgeye korku yayma, İran ve Irak'ın arasını açma" şeklinde sıraladı.

Ruhani ayrıca, ABD içindeki çekişmelerin de Süleymani'nin öldürülmesinin nedenlerinden biri olduğunu öne sürdü.

PENTAGON SALDIRIYI DOĞRULADI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki el-Esad ve Erbil üslerine 10’dan fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, "7 Ocak'ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak'taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran'dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esad üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Hoffman, İran'ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon'un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran'ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu kaydetti. 

SALDIRI SONRASI TARAFLAR NE DEDİ?

İran'ın, Kasım Süleymani'ye yönelik suikastla aynı saatte yaptığı belirtilen füze saldırısının ardından, iki taraftan da karşılıklı açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Meşru müdafaa, savaş peşinde değiliz" derken,

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Danışmanı, "ABD müdahalesi topyekün savaşa neden olur" ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı Trump, beklenenin aksine sakin denebilecek bir açıklama yaptı: "Her şey yolunda..."

İran'ın ABD'yi hangi füzeyle vurduğu belli oldu İran'ın ABD'yi hangi füzeyle vurduğu belli oldu İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü ve Erbil'de ABD ordu ve koalisyon personelinin bulunduğu üsse balistik füze saldırısı gerçekleştirdi.

İran'ın ABD üslerine saldırısının ardından İncirlik'te son durum İran'ın ABD üslerine saldırısının ardından İncirlik'te son durum İran'ın Irak'ta bulunan ABD üssü Ayn El Esad'a yaptığı balistik füzeli saldırı sonrası İncirlik'te sessizlik hakim.

YORUMLAR