25.05.2019 15:45
2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? | Ramazan Bayramı hangi gün ve Ramazan bayramı kaç gün

Ramazan Bayramı’na çok az bir zaman kala tatil bölgelerine veya memleketlerine gidecek olanlar için Ramazan Bayramı ne zaman, hangi tarihte? sorusu google tarafından araştırılmaya başlandı bile. Yaz ayına denk gelecek olan Ramazan Bayramı tatili bu yıl 9 gün olacak. Peki merak edilen bir konu ise Ramazan Bayramı başlangıç tarihi? Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor? Tüm bu soruların cevabı haberimizde mevcut.

Ramazan Bayramı’na çok az bir zaman kala tatil bölgelerine veya memleketlerine gidecek olanlar için Ramazan Bayramı ne zaman, hangi tarihte? sorusu google tarafından araştırılmaya başlandı bile. Yaz ayına denk gelecek olan Ramazan Bayramı tatili bu yıl 9 gün olacak. Peki merak edilen bir konu ise Ramazan Bayramı başlangıç tarihi?  Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor? Tüm bu soruların cevabı haberimizde mevcut.

Mübarek Ramazan ayı içersinde bulunduğumuz bu günlerde en önemli ibadetlerden biri olan oruç farzını yerine getirirken bir diğer yandanda Ramazan sonrası gelecek Ramazan Bayramı hazırlıklarını da heyecanlı bir şekilde sürdürmektedir. Ramazan Bayramı tatilini iyi değerlendirmek isteyen vatandaşlar uçak veya otobüs biletlerini tükenmeden almak için Ramazan Bayramı ne zaman, hangi tarihte? sorusuna cevap arıyor. İşte Ramazan Bayramı’nın başlayacağı tarih…

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN 2019?

11 ayın sultanı Ramazan 6 Mayıs Pazartesi başlamıştı. İlk sahura ise 5 Mayıs gecesi kalkıldı. Ramazan Bayramı'nın birinci günü 4 Haziran'da başlıyor. 6 Haziran bayramın son günü olacak.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Ramazan Bayramı dolayısıyla bütün kamu çalışanlarının 3 Haziran Pazartesi yarım gün, 7 Haziran Cuma tam gün idari izinli sayıldıkları bildirildi. Böylece Ramazan Bayramı tatili Cumhurbaşkanlığı kararı ile 9 gün oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanlar, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü belirtildi.

KADİR GECESİ NE ZAMAN ve Kadir Gecesi 2019 Hangi gün? Kadir Gecesi Hangi Gün Yapılacak İbadetler ve Önemi Nedir? Kadir Gecesi Hangi Gün ve Kadir Gecesi 2019 Ne Zaman? Kadir Gecesi Hangi Gün Yapılacak İbadetler ve Önemi Nedir? KADİR GECESİ NE ZAMAN, Kadir gecesi yaklaştıkça 'Kadir gecesi 2019 HANGİ GÜN' aramalarıda başlamış oldu. Mübarek Ramazan ayının bitimine az bir süre kala Kadir Gecesi hangi gün ve kaç gün kaldı? Kadir Gecesi Tarihi 2019, Kadir Gecesinde yapılması gereken ibaretler neler? aramaları devam ediyor. On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerifin son günlerine denk gelen Kadir Gecesi tarihi, Kadir gecesi ne zaman sorusunun cevabına haberimizden ulaşabilirsiniz. Kadir Gecesi ne zaman, Kadir gecesi hangi gün ibadetleri yapmak lazım. Kadir gecesinin önemi nedir? Ramazan-ı Şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi yaklaşırken Kadir Gecesi hangi gün ne zaman merak ediliyor. Ramazan-ı şerif ayının 27. gecesini ihya etmek çok sevabdır. Kadir Gecesi’nin önemi nedir? Kadir Gecesi yapılacak ibadetler haberimizde...

RAMAZAN BAYRAMI

İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Sual: Ramazan ayının önemi nedir?

CEVAP

Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur'an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Sual: Oruç tutmak vücuda zarar verir mi?

CEVAP

Hayır, çünkü Allahü teâlâ zararlı olan bir şeyi emretmez. Tıp uzmanları diyor ki:

Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.

Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.

YORUMLAR