25.07.2017 13:54
2017 DGS Soru ve Cevapları ÖĞREN | ÖSYM Son Dakika DGS Açıklaması

2017’nin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) soru ve cevapları ÖSYM giriş sayfasında son dakika bilgisi olarak açıklandı. Şimdi adaylar DGS 2017 sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Sonuçların ardından gözler DGS tercih kılavuzunda olacak.İşte DGS soru ve cevapları dökümanı...

ÖSYM resmi web sitesinde 23 Temmuz’da yaptığı DGS 2017 sınavın sorularını ve cevaplarını, doküman sayfasında paylaştığını duyurdu. Sınavda 120 soru sorulurken, kurumun sadece 12 soruyu paylaşması dikkat çekti. DGS sınav soruları ve cevapları, aşağıdaki liknte yer alıyor. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, DGS'ye başvuran adaylar tarafından temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının "https://ais.osym.gov.tr" internet adresi üzerinden bugünden itibaren 10 gün süreyle incelenebileceği bildirildi.

DGS SORU VE CEVAPLARI TIKLA ÖĞREN

ÖSYM’DEN SORU VE CEVAPLAR DUYURUSU

23 Temmuz 2017 tarihinde uygulanan 2017- Dikey Geçiş Sınavı (2017-DGS) Temel Soru Kitapçığı, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 25 Temmuz 2017 tarihinde saat 10:00'dan itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.
2017- DGS Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (%10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.
Merkezimiz tarafından yapılan sınavlarda okuyucu yardımı alan görme engelli adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmamaktadır.
2017-Dikey Geçiş Sınavı (2017-DGS) sınavında, yardımcılı görme engelli adaylara sorulmayan sorular (% 10) testlere göre aşağıda verilmiştir.
Sayısal Bölüm: 54. soru
Sözel Bölüm: Yok

DGS 2017 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Sınav merkezi, sınav sonuçlarını 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacak. Kurum sonuçların saat kaçta açıklayacağını duyurmazken, sınav takviminde sonuçların açıklanacağı saati 23:59 olarak belirledi.

DGS TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLECEK

Sonuçlar açıklandıktan sonra ÖSYM, tercih kılavuzunu yayımlayacak. Eğitim uzmanları, kılavuzda “Tablo 1”in önemini açıkladı. Tablo-1'de ön lisans mezunlarını bekleyen, genel olarak lisans programlarının kodları gözüküyor: Üniversite adı, üniversitenin aldığı kontenjan sayısı, "puan türü", kaç yıllık olduğu ve "koşulları". Öğrenciler iki alanda sıkıntı yaşıyor: Puan türü ve koşulları.

Her üniversite, öğrenci adayları için bölümlere göre farklı kriterler belirliyor. Bu koşullar ÖSYM’den bağımsız olarak üniversite yönetimince belirleniyor. Koşullar yerine getirilmiyorsa, ön lisans mezunu o üniversiteye giremiyor. Koşullar iyi şekilde okunmalı ve o öğrencinin koşulları yerine getirip getirmediği iyi tespit edilmeli. Bu noktada uzmanlar, mutlaka öğrencinin puan türünü dikkate alarak tercihte bulunması gerektiğini vurguluyor.

DGS BAŞVURUSUNDA NELERE DİKKAT EDİLİYOR

- Ön lisans mezunları istediği üniversitenin puan türünü ve koşullarını titizlikle incelemeli ve dikkatli bir şekilde okumalı.
- Öğrenci koşulları tam yerine getiremiyorsa, tercih hakkını o üniversite üzerinden kullanmamalı. Birçok öğrenci "belki girerim" düşüncesi içerisinde hareket ederek, tercih hakkını o üniversiteden kullanıyor ama kriterlere sahip değilse, başvurusu kabul edilmiyor.
- Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanıyor. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.
- Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazmalılar.

YORUMLAR