21.11.2015 03:01
Yeni Zelanda'daki Mısır vatandaşları sandık başında

Mısır'da parlamento seçimlerinin ikinci aşaması kapsamında Yeni Zelanda'daki Mısır vatandaşları sandık başına gitti.

Mısır'da parlamento seçimlerinin ikinci aşaması kapsamında yurt dışında oy verme işleminin başladığı bildirildi.eni Zelanda'daki Mısır vatandaşları, Wellington Büyükelçiliğinde kurulan sandıkta oy kullanmaya başladı.Mısır vatandaşları, ülkelerinin dünya genelindeki 139 diplomatik temsilciliğinde 2 gün oy kullanabilecek. Japonya, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Moğolistan, Rusya, Çin ve Endonezya'da oy kullanma işlemleri yerel saatle 09.00'da başlayacak.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu (YSK) daha önceki açıklamasında, Suriye, Yemen, Libya ve Orta Afrika'da güvenlik gerekçesiyle seçim komiteleri kurulmayacağını duyurmuştu.

Parlamento seçimleri, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının ardından 8 Temmuz 2013'te açıklanan yol haritasının üçüncü ayağını oluşturuyor. Yol haritasının ilk iki maddesini anayasanın hazırlanması (Ocak 2014) ve cumhurbaşkanlığı seçimleri (Haziran 2014) oluşturuyordu.

Seçimler birinci aşamada 14, ikinci aşamada başkent Kahire'nin de içinde bulunduğu 13 ilde gerçekleşiyor. Her aşama ayrıca 2 turdan oluşuyor. İlk aşamanın ilk turunda halk, parti listeleri ve bağımsızların seçimi için sandık başına giderken, salt çoğunluğa ulaşamayan bağımsız adaylar arasında ikinci turda ayrı bir oylama yapılıyor. İkinci turda en çok oyu alan adaylar, milletvekili olmaya hak kazanıyor. 14 il bazındaki ilk aşamanın ilk turu yurt dışında 17-18, yurt içinde 18-19 Ekim'de yapılmıştı. İkinci tur ise yurt dışında 26-27, yurt içinde de 27-28 Ekim'de gerçekleşti.

13 il bazında yapılacak ikinci aşamanın ilk tur seçimlerinin yurt dışında 21-22, yurt içinde 22-23 Kasım, ikinci turunun ise yurt dışında 30 Kasım-1 Aralık, yurt içinde 1-2 Aralık'ta yapılması planlanıyor.

Yeni parlamento 596 milletvekilinden oluşacak. Bunlardan 448'i bağımsız milletvekili. Birinci aşamada 226, ikinci aşamada 222 aday seçilecek. Parlamentoya sadece 120 milletvekili, siyasi parti listelerinden girebilecek. Anayasaya göre milletvekillerinin yüzde 5'ini yani 28 milletvekilini Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi bağımsız aday listesinden atayacak.

Mısır Sevgisi İçin Koalisyonu, ilk turda 60 sandalyenin tamamını kazandı

Kesin seçim sonuçlarına göre ,ilk turda parti listeleri kontenjanına ayrılan 60 sandalyenin tamamını "Mısır Sevgisi İçin Koalisyonu"nun elde ettiği, 226 koltuk için yarışan 2 bin 548 bağımsız adaydan sadece 4'ünün milletvekili olmaya hak kazandığı ve 222 koltuk için yeniden seçim yapılacağı kaydedilmişti.

YSK sözcüsü Ömer Mervan, yaptığı yazılı açıklamada, seçimin ilk aşamasının birinci turunda 4 adayın gerekli salt çoğunluğu sağlayarak seçilmesinin ve Er-Reml Evvel, Demenhur kentleri ile Beni Suveyf'te 4 seçim bölgesinde de seçimlerin iptali ve 13 kişinin adaylığının düşürülmesinin ardından gerçekleştirilen ikinci turda adayların, sadece 99 seçim bölgesinde 209 sandalye için yarıştığını ifade etmişti. Mervan, ikinci turda en fazla oyu alan adayın seçileceğini bildirmişti.

Kaynak : AA
YORUMLAR