25.11.2015 04:34
Yemen'deki olaylarda 54 kişi öldü

Taiz ilinde Husiler ile HDG milisleri arasında çıkan çatışmalar ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırılarında 54 kişi öldü

Yemen'de Taiz'in batısındaki sahil kenti Zubab'da Ensarullah Hareketi (Husiler) ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri (HDG) milisleri arasında son 24 saatte çıkan çatışmalarda ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında Husi militanlarından 37 kişi, HDG milislerinden de 17 kişinin öldüğü bildirildi. HDG tarafından yapılan yazılı açıklamada, Taiz'in batısındaki sahil kenti Zubab'da Husiler ile HDG güçleri arasında çıkan çatışmalar ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 37 Husi militanının öldüğü belirtildi. Çatışmalarda 17 HDG milisinin de hayatını kaybettiği ifade edildi.

- Beyda kentinde 16 Husi militanı öldü

El-Beyda kentinde HDG ile Husiler arasındaki çatışmada 16 militanın öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husi militanlar ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı birliklerinin Beyda'ya bağlı Zi Naim ilçesinde düzenlediği saldırı, HDG tarafından püskürtüldü. Taraflar arasında yaşanan çatışmalarda, 16 militan öldü, onlarcası yaralandı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de, koalisyon güçleri geçen mart ayında, yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı.

Kaynak : AA
YORUMLAR