25.11.2021 12:19
Bilim insanları uzay şirketlerini uyardı! Araçlarla gelen uzay canlıları dünyayı istila edebilir!

Başta ABD, Rusya, Çin olmak üzere dünyada uzaya yönelik faaliyetler artarken bilim insanlarından çok ciddi bir uyarı geldi. Buna göre uzay organizmalarının uzay araçlarıyla dünyaya gelme ve doğal yaşamı istila etme riski bulunuyor.

Son yıllardan dünyada uzay faaliyetlerine yönelik hiç olmadığı kadar büyük bir artış yaşanıyor. ABD, Rusya, Çin, Avrupa ülkeleri sıklıkla uzaya çeşitli nedenlerle araç gönderiyor. Bilim insanları uzay araştırmalarına yönelik artan talebin oluşturduğu riskler konusunda önemli bir uyarıda bulundu. BioScience dergisinde yayımlanan makaleye göre uzaya yönelik artan faaliyetler, uzaylı organizmaların dünyayı işgal etme ve dünyaya ait organizmaların diğer gezegenleri istila etme riski taşıyor.

YÜKSEK RİSK

Montreal'deki McGill Üniversitesi'nde biyolojisi profesörü Anthony Ricciardi, “Dünyamızın ötesindeki yaşam arayışı heyecan verici bir çabadır. Ancak, artan uzay faaliyetleri karşısında biyolojik bulaşma risklerini her iki yönde de azaltmak çok önemlidir" dedi.
Adalar ve Avustralya gibi ülkelerdeki ekosistemlerin istilacı türlere karşı savunmasız olduğunu belirten Ricciardi, bu yerlerdeki doğal vahşi yaşamın bu tür istilacılarla başa çıkmak için adaptasyonlar geliştirmediğine dikkat çekti. Ricciardi, "Biyolojik istilalar, bu sistemlerdeki bitkiler ve hayvanlar için genellikle yıkıcı olmuştur” ifadelerini kullandı.

NASA, SPACEX UYARILDI

Ricciardi'ye göre NASA gibi uzay ajansları biyolojik bulaşma riskinin uzun süredir farkında. Yine de uzaya artan talebin yüksek riskler barındırdığını belirten Ricciardi, "Ancak, yaşam alanlarına yönelik hedefleri olan yeni uzay araştırma dönemi, benzeri görülmemiş riskler oluşturuyor" dedi. Makaleye göre, SpaceX gibi şirketler uzay alanını daha erişebilir hale getirirken riskleri de arttırıyor.


Araştırmacılar, uzay yolculuğu ile ilişkili biyogüvenlik protokollerini artırmayı öneriyorlar. İsviçre'deki Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi'nden astrobiyolog Jennifer Wadsworth, gezegenler ve ay her zaman meteorlar aracılığıyla malzeme alışverişinde bulunduğunu ancak insan uzay araştırmalarının kirlenmeyi hızlandırdığını söyledi.

YORUMLAR