24.11.2015 16:03
Türkmenler Kızıldağ'ı geri aldı

Sınırda sıcak gelişmeler... Esad birlikleri uçağın düştüğü Bayırbucak bölgesine top atışına başladı. Türkmenlerin ise Kızıldağ'ı geri aldığı ortaya çıktı.

Türkiye'nin bugün vurduğu Rus uçağının, Türkmenlerin Esad ordusunu püskürttüğü sırada Türkmen dağı çevresine geldiği belirtilmişti. Bölgede çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. Türkmen birliklerinin rejim ordusunun eline geçen Kızıldağ'ı geri aldığı kaydediliyor. 
MUHALİFLER KIZILDAĞ'I ELE GEÇİRDİ
Suriye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesinde, rejim  birliklerinin eline geçen Kızıldağ'ın yeniden Türkmenlerin kontrolüne geçtiği  bildirildi. Bölgedeki Türkmen birliklerinden Sultan Abdulhamid Han Tugayı Sözcüsü  Mustafa Abdullah, cuma günü rejim birliklerinin  kontrolüne geçen Türkmen Dağı'nın en stratejik tepesi olan Kızıldağ'da bu Sabah saatlerinden itibaren geniş çaplı operasyon başlattıklarını belirtti. Kızıldağ bölgesinde 3 gündür şiddetli çatışmalar yaşandığını ifade  eden Abdullah, şunları kaydetti: 
PİLOT ARAMIZDAKİ BÖLGEYE DÜŞTÜ...
"Kızıldağ bölgesinde 3 gündür devam eden operasyonlar sonrasında bugün  saat 06.00 sıralarında geniş çaplı operasyon başlatıldı. 6 şehit ve 14-15  yaralımız var. Rejimin eline geçen Kızıldağ, bütün noktalarıyla bizlerin  kontrolüne geçti. Sıcak çatışmalar devam ediyor, inşallah ilerleyişimiz devam  edecek. Çatışmalar sırasında bir tank, 3 doçka ve bir buldozer ele geçirdik" diye konuştu. 
Abdullah, "Operasyonlar devam ederken Türkiye sınırını ihlal eden Rus  savaş uçağı düşürüldü, pilotlar paraşütle atladı. Rejim ile bizim aramızda kalan,  iki tarafın da giremediği, sıcak çatışmaların devam ettiği alana inen pilotlardan birisi mücahitlerimizin eline geçti" diye konuştu. 
ESAD ORDUSU TOP ATIŞINA BAŞLADI
Esad rejimi, Türk Hava sahasını ihlal eden savaş uçağının  düşürüldüğü Suriye'nin Bayırbucak bölgesine karadan bombardıman başlattı. 
Rejim güçleri, Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Keseb bölgesinden, uçağın düşürüldüğü Kızıldağ çevresine havan ve top atışı yapıyor. Patlama sesleri, Hatay'ın Suriye sınırındaki Yayladağı ilçe  merkezinden de duyuluyor. 

 

 

YORUMLAR