25.07.2014 18:21
Türkiye'den Türkmenlere 16 tırlık yardım

Türk Kızılayı'nın, Telaferli Türkmen aileler için gönderdiği 16 tırlık yardım malzemesi Irak’ın Erbil kentine ulaştı.

Türk Kızılayı'nın, Telaferli Türkmen aileler için gönderdiği 16 tırlık yardım malzemesi Irak'ın Erbil kentine ulaştı. Memur-Sen, Türk-İş ve Hak-İş sendikalarının desteğiyle oluşturulan, Gaziantep'ten yola çıkan yardım konvoyu, Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a geçti. Daha önce Telaferli sığınmacıların kaldığı Musul'un Sincar ilçesine gönderilmesi planlanan yardımlar, acil ihtiyaç duyulması üzerine Erbil'e yönlendirildi. Erbil'de, Konyalı bir hayırsever işadamının ücretsiz tahsis ettiği depoya stoklanan yardım malzemeleri, Kızılay yetkilileri ve Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) koordinesinde, kamplar, okul ve camilerde kalan zor durumdaki Türkmen ailelere dağıtılacak. Yardımlar kuru gıda, salça, yağ, tuz, şeker, süt tozu, bebe bisküvisi, temizlik malzemesi, battaniye ve giysiden oluşuyor.


- Irak'a 47 tırlık yardım geldi

Türk Kızılayı Irak İnsani Yardım Sorumlusu Ümit Türkaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son gelenlerle birlikte Irak'a toplamda 47 tırlık yardım malzemesi geldiğini söyledi.

Musul'un Sincar ilçesinde 35 gün boyunca insani yardım çalışmalarında bulunduklarını anlatan Türkaslan, "Ancak Sincar'daki Türkmenler, dün itibariyle bölgelerini değiştirerek, Erbil, Kerkük ve Bağdat'a gitmeye başladılar. Sincar'daki kampların boşalması nedeniyle Türk Kızılayı, yardımların daha hızlı ulaşması için Erbil'de bir koordinasyon ofisi oluşturdu" dedi.

- Bayramın ilk günü dağıtılacak

Türkaslan, 16 tırla getirdikleri yardımları, bayramın birinci gününden itibaren bölgedeki tüm Türkmen ailelere dağıtacaklarını belirtti. Yardım isteyen tüm ailelere ulaşacaklarını vurgulayan Türkaslan, "Yardımların içerisinde Türkiye'nin 81 ilinden alınan bağışlar var. Buradan tüm şube başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Gözleri arkada kalmasın. Gönderdikleri her paket yerine ulaşıyor. Bir paket tuz bile ziyan olmuyor. Biz, bu işlerin başındayız. Nereye gittiğini, kime ulaştığını tek tek görüyoruz" diye konuştu.

- "Artık taşlar üzerinde yatmayacaklar"

Irak'ta kaldırım taşları üzerinde yatan çocuklar gördüğünü aktaran Türkaslan, "Şimdi onlara getirdiğimiz yataklar üzerinde yatacaklar. Ayrıca hepsine bayramlık elbise dağıtacağız. Hepsinin ikinci bir elbisesi olacak" ifadesini kullandı.

Türkaslan, Türk Kızılayı'nın Irak'ta toplamda 176 tırlık yardım malzemesi göndermeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.

ITC Milletvekili Aydın Maruf da "Türkmenler olarak Türkiye halkına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Bu yardımlar, Erbil, Kerkük ve Musul'daki tüm Türkmen sığınmacılara dağıtılacaktır" dedi.

Sadece Türkiye'nin, Türkmen halkına sahip çıktığını dile getiren Maruf, Erbil'de ofisi olmasına rağmen Birleşmiş Milletler'in (BM), şimdiye kadar Türkmenlere yardım için temasa geçmediğini kaydetti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

YORUMLAR