27.03.2017 14:29
Türkiye ve Rusya arasında sıcak gelişme

Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine ilişkin yeni vergi düzenlemesine ilişkin bilgi Rus Tarım Bakanlığı'na ulaştı.

Türkiye’nin Rusya’dan ithal edilen tarım ürünlerine ilişkin yeni vergi düzenlemesiyle ilgili resmi bilginin Rusya Tarım Bakanlığı’na ulaştığı bildirildi.

Rus haber ajansı TASS’a bilgi veren Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın Rusya’dan ithal edilen tarım ürünlerine yönelik uygulamaya koyduğu yeni vergi düzenlemesine ilişkin resmi bilginin kendilerine ulaştığını açıkladı.

Açıklamada, Türkiye’nin, Rusya’dan ithal ettiği buğday ve mısıra yüzde 130, pirince yüzde 45, ayçiçek yağına yüzde 36, ayçiçeği küspesine yüzde 13,5 ve bakliyat ürünlerine yüzde 9,7 oranında vergi artışını öngören düzenlemeye geçtiği bildirildi.

Ayçiçek yağının ithalatına yüzde 36’lık vergi düzenlemesinin yanı sıra, ilave kısıtlamaların da getirildiğine yer verilen açıklamada, Türkiye’ye ayçiçek yağı sevkiyatında en düşük gümrük fiyatının ton başına 1500 dolar olması şartının getirildiği belirtildi.

TÜRKİYE PAZARI RUSYA İÇİN ÖNEMLİ

Türkiye, Mısır’ın ardından buğdayda Rusya’nın en büyük müşterisiyken, ayçiçek yağında Rusya’nın en büyük ithalatçısı.

Rus Federal Gümrük Servisi (FTS) verilerine göre, geçen yıl Türkiye’ye 4,7 milyon ton tahıl ürünü ihraç eden Rusya'nın Türkiye'den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı ise devam ediyor.

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, bir süre önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın sadece kendi topraklarında üretimi yapılamayan veya az bulunan sebze ve meyvelerin sevkiyatına izin verdiğini belirterek, "Domates ve salatalığı kendimiz yetiştirmemiz gerekiyor." demişti.

Bakan açıkladı! Rusya ile yeni dönem başlıyor Bakan açıkladı! Rusya ile yeni dönem başlıyor Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile pasaportsuz seyahat konusunda açıklama yaptı.

YORUMLAR