24.11.2015 18:25
Türkiye Rusya'yı yüz yüze 5 kez uyardı

Türkiye ile Rusya arasında NATO ve BM'nin de müdahil olduğu uçak düşürme krizin öncesinde yapılan görüşmeler ortaya çıktı.

Türk hava sahasını ihlal eden Su 24 tipi Rus uçağı '5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edilmesine rağmen' ihlale devam edince Hatay Yayladağı bölgesinde iki F-16 tarafından vurularak düşürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı söz konusu uçağın tamamen angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü açıkladı. Türkiye'nin bu kuralı uygulayacağını daha önce Rus yetkililere 5 kez bildirdiği öğrenildi. İlki 3 Ekim'de yapılan görüşmeler 15 Ekim'e kadar sürdü.

"RUS UÇAKLARI HAVA SAHAMIZI İHLAL EDİYOR"

Rusya'nın yaklaşık iki aydır Suriye'de Esed adına bombardıman yapması üzerine harekete geçen Türkiye, Ekim ayının başından beri Rus yetkililer ile Ankara'da tam beş kez görüşme yaptı. Rus askeri heyeti ile yapılan görüşmelerde Suriye'de çözümün yanı sıra askeri konular da ele alındı. Görüşmede en dikkat çeken konu ise Rusya uçaklarının Türk Hava Sahası'nı ihlal etmesiydi.

"PUTİN'E DE İLETİN MESAJI"

Dışişleri Bakanlığı binası ve Genelkurmay Karargahı'nda yapılan görüşmelerde Türk Hava Sahası'nın ihlal edilmesi halinde angajman kurallarının mutlaka uygulanacağı Rus yetkililere net bir şekilde iletildi. Türkiye, bu husustaki kararlığının Putin yönetimine mutlak suretle iletilmesini de istedi.

Türk ve Rus yetkililerin Türk Hava Sahası'nı ihlali konusunda yaptıkları görüşmelerin tarihleri ise şöyle;

03 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Büyükelçisi ile Dışişleri Bakanı Müsteşar Vekili Ahmet Muhtar Gün Dışişleri Bakanlığı'nda görüştü.

05 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Savunma Ataşesi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşüldü.

06 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Savunma Ataşesi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşüldü.

07 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müşteşar Vekili Alexander Kantemirov ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşüldü

15 Ekim 2015 tarihinde 9 kişilik Türk askeri heyet, Rusya Heyeti ile daha sonra 12 kişilik bir başka Türk askeri heyet ile Genelkurmay Karargahı'nda görüştü.

YORUMLAR