05.02.2015 17:00
'Türkiye ile diplomatik bağlantılar artırılmalı'

İngiliz Parlamentosu Savunma Komisyonu, Türkiye de dahil bölgesel güçlerle diplomatik bağlantılarının artırılması tavsiyesinde bulundu.

İngiliz Parlamentosu Savunma Komisyonu, İngiltere'nin, terör örgütü IŞİD ile mücadeledeki rolünü kuvvetlendirmesi gerektiğini bildirerek bu kapsamda Türkiye de dahil bölgesel güçlerle diplomatik bağlantılarının artırılması tavsiyesinde bulundu.
Komisyonun hazırladığı ve bugün yayımlanan raporda, koalisyon güçlerinin IŞİD operasyonunun sadece Irak ayağına destek veren İngiltere'nin, bu çerçevedeki askeri çabaları gözden geçirildi.

Komisyondaki milletvekilleri, koalisyondaki İngiliz savunma güçlerini IŞİD'le mücadelede yetersiz hareket etmekle eleştirdi. İngiltere'nin bu alandaki çabalarını artırması ve daha etkili mücadele sergilemesi için yapabileceği birçok şeyin bulunduğu, bununla bölgeye muharip birlik gönderilmesinin kastedilmediği vurgulandı.
İngiltere'nin koalisyondaki katkılarına işaret eden komisyon, şimdiye kadar koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik hava saldırılarının sadece yüzde 6'sının İngiliz güçleri tarafından gerçekleştirdiği kaydedildi.
İngiliz rehineleri öldüren IŞİD'in şiddet eylemlerine dikkati çeken milletvekilleri, IŞİD'in uluslararası güvenlik bakımından Ortadoğu'da son yıllarda ortaya çıkan en büyük tehdit olarak görüldüğünü ifade etti. Savunma Komisyonu, İngiliz güçlerinin koalisyon içerisinde daha etkili rol üstlenebileceğini belirterek açık askeri planlama yapmakta başarısız olunduğu kaydedildi.
Raporda, İngiltere'nin bölgeye yönelik ciddi değerlendirme yapması gerektiğinin altı çizilerek IŞİD'e karşı mücadele veren Irak ve Kürt güçlerinin "geniş çaplı taarruzlara hazır olduğu" zaman bu güçlere daha fazla hava desteği sağlanması çağrısında bulunuldu.
Komisyonun Başkanı Rory Stewart, raporla ilgili yaptığı açıklamada, IŞİD terör örgütünün "Birleşik Krallık büyüklüğündeki bir alanı kontrolü altında tuttuğunu, milyonlarca kişiyi evinden ettiğini, komşu ülkeleri tehdit ettiğini, bölgede istikrarı bozduğunu ve uluslararası terörizm odaklı sayısı 20 bin olduğu tahmin edilen yabancı savaşçıya sığınacak liman sunduğunu" vurgulayarak "Buna rağmen İngiltere'nin mücadeledeki rolü, şaşırtıcı bir şekilde mütevazi" dedi.
"Türkiye ile diplomatik ve savunma bağlantıları arttırılsın"
Komisyon ayrıca İngiliz savunma güçlerinin bölgedeki gelişmeleri daha iyi kavrayabilmesi ve IŞİD'le mücadelede koalisyonun operasyonlarına daha gerçekçi biçimde yardımcı olabilmesi için "Irak ve Kürt güçlerine hava operasyonlarıyla daha fazla destek sağlanması", "Irak ordusunun askeri eğitim talebinin karşılanması" ve "Bölgesel çözümün zorlukları ile potansiyel faydalarının daha detaylı anlaşılması için özellikle Türkiye, Suudi Arabistan ve İran gibi kilit bölgesel güçlerle diplomatik ve savunma bağlantılarının artırılması" gibi tavsiyelerde bulundu.
IŞİD'e yönelik hava operasyonunun sadece Irak ayağında yer alan İngiltere, geçen eylül ayında özellikle Irak'ın kuzeyinde Kürtleri tehdit eden IŞİD hedeflerini bombalamış, bir ay sonra ise IŞİD ile mücadeleye destek kapsamında Irak ve Kürt güçlerine bölgede askeri eğitim verdiğini duyurmuştu.
İngiliz savunma güçleri, koalisyona verdiği destek çerçevesinde, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait 8 jet (Tornado), yine RAF'a ait bir insansız hava aracı (Reaper), bir askeri nakliye uçağı ve İngiliz Donanması'na bağlı hava savunma muhribi (HMS Dauntless) kullanıyor.

YORUMLAR