01.09.2014 16:15
Türk dolandırıcılar Tayland’da yakalandı

Tayland’ın Udon Thani kentinde Türk vatandaşları; 27 yaşındaki Çağdaş Kuvayda ve 43 yaşındaki Süzer Eşref, sahte kredi kartlarıyla iki bankanın ATM’lerinden para çaldıkları için tutuklandı.

Çağdaş Kuvayda ve Süzer Eşref Udon Thani’nin Muang semtindeki bir otelde 9 sahte kredi kartı, 350 dolar nakit para, kredi kartı kopyalayıcı ve iki diz üstü bilgisayar ile yakalandı. İl emniyet müdürü Detnarong Sutthchanbancha verilen bilgileri doğruladı. Kredi kartlarının İsçivre, Hollanda, İngiltere, Finlandiya ve Norveç menşeili bankalara ait oldukları tespit edildi.
İki kişi Tayland’ın en ünlü gazetelerinden Bangkok Post’a da haber oldu. Bir süreden bu yana bankalardan gelen şikayetler üzerine polisin iki Türk'ü aradığı belirtildi. Dolandırıcı ikili, ATM’lere yerleştirdikleri aletle kopyaladıkları kredi kartı bilgilerini benzin almak için kullanılan akaryakıt şirketi kartlarının içine yerleştirdikleri belirtilmişti.

Kasikorn ve Krungsri bankaları Udon Thani’de ATM’lerinden sahte kredi kartı ile para çekildiği bilgisini ileterek il polis teşkilatını harekete geçirdi. Türk dolandırıcılar yanlış zamanı seçmişlerdi çünkü Tayland’ın son 30 yıllık tarihi içerisinde suç ve suç unsuru taşıyan durumların en çok üzerine gidildiği ve en hızlı şekilde sonuca ulaşıldığı bir dönemden geçen ülkede askeri yönetim varken dolandırıcılık yapmak oldukça zor. Hiç kimseye göz açtırmayan askeri yönetim ve Tay polisi, Türk dolandırıcılara da nefes aldırmadı.
ATM’lerdeki kameralardan tespit edilen iki kişinin her defasında izinsiz para çekimi yapılan dakikalarda olay yerinde olduğu için polis onları bulmakta zorlanmadığı kaydedildi.
Yakalanmalarından 4 gün önce Kuvayda adlı dolandırıcı kredi kartı kopyalama makinesini Türkiye’den almış ve Tayland’ın başkenti Bangkok’un Suvarnabhumi Havalimanı'na inmişti. İner inmez ilk uçakla da Bangkok’tan arkadaşı Eşref’in bulunduğu Udon Thani şehrine giderek dolandırıcılığı daha bir organize hale getirdi. Kuvayda’nın açıklamasına göre getirdiği kredi kartı kopyalama makinesi ve kredi kartı bilgileri Avrupa’da hacklenen kredi kartlarıydı ve yakalanmamak için paraları Tayland’dan çekmeye karar vermişlerdi.

YORUMLAR