03.12.2018 23:18
Trump'tan Pakistan Başbakanına kritik mektup

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han'a gönderdiği mektupta, "Pakistan'ın Afgan barış sürecine vereceği desteğin kalıcı bir ABD-Pakistan ortaklığının inşası için vazgeçilmez olduğunun" altını çizdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, AA muhabirinin Trump'ın  Han'a gönderdiği mektupla ilgili sorusunu yanıtladı.
 
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, yazılı  açıklamasında, "Başkan Trump Başbakan Han'a, ABD öncülüğündeki Afgan barış  sürecine ve Özel Temsilci Zalmay Halilzad'ın bölgeye yapacağı ziyarete  Pakistan'ın tam destek vermesini rica eden bir mektup gönderdi." ifadelerini  kullandı.

Trump'ın, Pakistan'ın kendi topraklarındaki Taliban yapılanmasını  engelleme yeteneğinin olduğunu gördüğünü kaydeden yetkili, "Mektup, Pakistan'ın  Afgan barış sürecine vereceği desteğin kalıcı bir ABD-Pakistan ortaklığının  inşası için vazgeçilmez olduğunun altını çiziyor." ifadesini kullandı.
 
ABD Savunma Bakanlığı, eylül ayında yaptığı açıklamada "militan  gruplara karşı etkisiz kaldığı" gerekçesiyle Pakistan'a yapacağı 300 milyon  dolarlık askeri yardımı iptal edeceğini duyurmuştu.
 
Trump yönetimi daha önce de Pakistan'a yapılacak 255 milyon dolarlık  askeri yardımın ödemesini durdurma kararı almıştı.

YORUMLAR