25.04.2016 10:46
Trump'a karşı birleştiler

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin 2016 Başkan adaylığı için yarışan Ted Cruz ve John Kasich yarışı önde götüren işadamı Donald Trump'ı durdurmak için güç birliği yapacak.

Cumhuriyetçi adaylar Cruz ve Kasich'in seçim kampanyası yönetimleri, Trump'ı durdurmak için kampanyalarını koordineli yürütme anlaşmasına vardı.Emlak milyarderi Trump'ın bin 237 delegeye ulaşarak partinin başkan adayı olmaması için güç birliği yapacağını açıklayan Cruz ve Kasich'in seçim kampanyası yönetimleri, Trump'ı durdurmak için eyaletleri paylaşarak birbirleriyle rekabet etmeyeceklerini belirtti. Cruz seçim kampanyası müdürü Jeff Roe yaptığı yazılı açıklamada, zaman ve kaynaklarını Indiana'da yapılacak seçime odakladıklarını belirtti.

Kasich'in seçim stratejisti John Weaver de "Zamanımızı ve kaynaklarımızı New Mexico ve Oregan'a odaklayacağız" açıklamasında bulundu.Ön seçimler, Indiana'da 3 Mayıs'ta, Oregon'da 17 Mayıs'ta ve New Mexico'da da 7 Haziran'da yapılacak. Cumhuriyetçi Parti'deki Başkan adaylığı yarışında önde bulunan Trump, New York'taki 95 delegenin 89'unu kazanarak toplam 845 delegeye ulaşırken, Cruz'un 559 ve Kasich'in de 148 delegesi bulunuyor. Partinin adayının seçilebilmesi için bin 237 delegeye ulaşması gerekiyor.

Kaynak : Milliyet
YORUMLAR