13.01.2014 10:51
Tayland'da göstericiler yolları trafiğe kapattı

Tayland'da hükümet karşıtı kampanya başlatan göstericiler, başkent Bangkok'taki ana kavşakları ele geçirdi ve kentin iş merkezlerine giden yolları trafiğe kapattı.

Tayland'da Başbakan Yinglak Şinavatra hükümetini yıkmak için yaklaşık bir ay sürecek bir kampanya başlatan göstericiler, başkent Bangkok'taki ana kavşakları ele geçirdi ve kentin iş merkezlerine giden yolları trafiğe kapattı. Ağabeyi Taksin Şinavatra'nın kuklası olmakla suçladıkları Başbakan Yinglak'ı istifa etmeye çağıran binlerce gösterici, günler öncesinden planlanan "Bangkok'ta Hayatı Durdurma Operasyonu" çerçevesinde sokakları doldurdu. "Bangkok'u Kapatıyoruz" yazılı tişörtler giyen, ellerinde bayrak taşıyan göstericiler, kum torbalarından barikatlarla trafiğe kapattıkları sokak ve caddelerde piknik yapıyor. Bangkok'taki yaklaşık 150 okul tatil edildi, alışveriş merkezleri ve birçok dükkan da kepenk indirdi. Eylemlerine amaçlarına ulaşana dek devam edeceklerini söyleyen göstericiler, önemli bakanlıkların etrafını kuşatacaklarını ve bakanlıkların elektriğini keseceklerini belirtti.  
Eylemler nedeniyle başkentte güvenlik önlemleri artırıldı. Başkent sokaklarına 18 bin polisin yanı sıra çok sayıda asker konuşlandırıldı. Görgü tanıkları, bir saldırganın muhalefetteki Demokrat Parti Merkezi'ne ateş açtığını söyledi. Binada hasara neden olan saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Adalet Bakanı Çaykasem Nitisiri, geçen hafta televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında, Halkın Demokratik Komitesi lideri Sutep Tagsuban tarafından planlanan eylemlere katılacak kişilerin yasaları ihlal etmek suçlamasıyla 20 yıla kadar hapse mahkum edilebileceği uyarısında bulunmuştu. Bu arada Başbakan Yinglak'a destek verenler dün gece mum ışığında gösteri yapmaya başladı. Endonezya'nın ardından Güneydoğu Asya'nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler, sürgündeki eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın ülkeye dönebilmesine olanak tanıyan tasarının ekim sonunda parlamentonun alt kanadı tarafından kabul edilmesinin ardından başlamıştı. Yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın çıkarlarına hizmet ettiğini ileri sürerek, Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını istiyor. Yinglak, siyasi krize son verebilmek amacıyla parlamentonun alt kanadını feshetme kararı almış ve 2 Şubat'ta erken seçime gidileceğini açıklamıştı. Seçimleri boykot eden muhalefet partileri, Yinglak'ın istifa etmesini ve seçimlere kadar bir halk konseyi kurulmasını talep ediyor.

YORUMLAR