25.08.2014 09:08
Tabka Askeri Havaalanı IŞİD'in kontrolüne geçti

Suriye'de Rakka'ya bağlı Tabka ilçesindeki askeri havaalanının, IŞİD'in kontrolüne geçtiği, çıkan çatışmalarda 152 rejim askerinin öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklar, IŞİD militanlarının uzun süren şiddetli çatışmaların ardından Tabka Askeri Havaalanında tamamıyla kontrolü ele geçirdiğini belirtti.AA muhabirinin, bölgedeki IŞİD'e yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, IŞİD militanlarının, rejimin kuzeydeki son noktası olan Tabka Askeri Havaalanı'nın kontrolünü sağlamak üzere bulunduğu saldırıda 152 askeri öldü, 4'ü subay 250 asker esir alındı.Havaalanı çevresinde taraflar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda asker tarım arazilerinin içine saklanarak, bölgeden uzaklaştı.
Söz konusu havaalanındaki yüklü miktarda askeri mühimmatı da ele geçiren IŞİD mensupları, çok sayıda uçağı da imha etti.Suriye resmi haber ajansı SANA, Tabka Askeri Havalimanı'nda ordu birliklerinin tahliye ve yeniden konuşlanma operasyonu yaptığını duyurmuştu.Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ile Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de IŞİD'in Tabka Askeri Havaalanını ele geçirdiği yönündeki haberleri doğruladı.

IŞİD Halep'in Türkiye ile bağlantısını kesmeye çalışıyor
Öte yandan, AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD güçleri sabah saatlerinde Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeki Azez ilçesine ağır silahlarla saldırdı. Halep kırsalında ilerleyen IŞİD ile ÖSO arasında devam eden çatışmalarda her iki taraftan da kayıplar olduğu bildirildi. Yaralanan bazı ÖSO askerleri Kilis'te tedavi altına alındı.IŞİD'in aynı bölgeye geçen hafta başlattığı saldırıyı durduran ÖSO kuvvetlerinin bugünkü çatışmalarda da terör örgütüne ağır kayıplar verdiği kaydedildi. Azez'e 5 kilometre kadar yaklaşan IŞİD unsurları, kasabayı ele geçirerek iki önemli stratejik hedefine ulaşmayı planlıyor. Terör örgütü, halen ÖSO'nun kontrolündeki es-Selame Sınır Kapısı'nı alarak geçişlerden elde edilecek geliri ele geçirmek istiyor. Diğer yandan IŞİD, Azez kasabasını ele geçirerek ÖSO'nun Türkiye üzerinden elde ettiği sınır ticareti gelirleri ve lojistik desteği kesmeyi amaçlıyor. Yerel kaynaklar, bu iki hedef için saldırı başlatan terör örgütünün Rakka, Tel Abyad, Cerablus ve Çobanbey kasabalarındaki çok sayıdaki militanını çatışma bölgesine sevk ettiğini aktarıyor.
Azez kasabası, Türkiye'ye 5 kilometre mesafedeki Kilis ile Halep'i birbirine bağlayan yol üzerinde bulunan önemli bir stratejik konuma sahip.
IŞİD militanı 35 kişinin öldüğü iddiası Salahaddin vilayetinin kuzeyinde yer alan Beyci Petrol Rafinerisi’ne saldırı düzenlemek isteyen terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar ile hava destekli ordu birlikleri çatıştı. Çatışmada IŞİD militanı 35 kişinin öldüğü, militanlara ait 4 tank ve ağır silah taşıyan 3 zırhlı aracın kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.
IŞİD'in Erbil'i tehdidi sürüyor
IŞİD militanları, Erbil'in 40 kilometre güneybatısındaki Hazer bölgesinde bekleyişini sürdürüyor. Erbil-Musul yolu üzerindeki bölgede Peşmerge ile IŞİD militanları arasında 2 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Ancak keskin nişancı militanlar, daha yakınlara gelerek Peşmergeye ateş açabiliyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, IŞİD'in, bu yönden ilerlemesini engellemek için bölgeye çok sayıda askeri güç sevketti. Peşmerge, ağır silahlar ve zırhlı araçlarla, IŞİD'e karşı adeta duvar örüyor. Erbil'e gelen yola beton bariyerler kuran Peşmerge, ayrıca sınır hattı boyunca hendekler kazdı. IŞİD tehdidi nedeniyle daha önce 5 bin kişinin kaldığı Hazer Çadır Kampı tamamen boşaltıldı. Çatışma bölgesine 3 kilometre mesafede bulunan kampta kalan Türkmen, Arap ve Yezidi sığınmacılar, Erbil ve Süleymaniye'ye gönderildi.
Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.
Kerkük ve Erbil'deki saldırıları IŞİD üstlendi
Öte yandan, IŞİD'in sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, sözde "Kerkük vilayeti sorumlusu" adına yapılan açıklamada, Kerkük ve Erbil'deki patlamaların örgüt militanlarınca gerçekleştirildiği belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Kerkük'teki patlamalar Ebu Emne Ensari, Ebu Yasir Almani ve Ebu İbrahim Almani tarafından gerçekleştirildi. Erbil'deki patlama ise Kerkük vilayetine bağlı savaşçılar tarafından bomba yüklü bir araçla yapıldı. Kürtler ABD ile iş birliği yaparak Sünni bölgeleri bombalıyor. Kürt peşmerge ve güvenlik güçleri laik bir çizgidedir. Bu nedenle saldırıların hedefinde onlar vardır."Kerkük'te peşmergeyi hedef alan üç bombalı saldırıda 23 kişi hayatını kaybetmiş, 70 kişi yaralanmıştı. Erbil'deki patlama ise 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanmıştı. 

YORUMLAR