25.04.2016 22:57
Suudi Arabistan'ın '2030 Vizyonu'

Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi ARAMCO'nun yüzde 5'ten azını halka arz edeceklerini belirtti.

Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi ARAMCO'nun yüzde 5'ten azını halka arz edeceklerini belirtti.

Prens Muhammed, El Arabiya kanalına yaptığı açıklamada, "ARAMCO'nun kendisi bir holdinge dönüştürülmesinin ardından hisselerinin yüzde 5'ten azı ve daha sonrasında ise ARAMCO'ya bağlı şirketler de halka açılacak." dedi.

ARAMCO'nun değerlemesinin 2-2,5 trilyon dolar olduğuna işaret eden Prens Muhammed, "ARAMCO'ya bağlı şirketlerin halka arzı, Suudi Arabistan borsasını ikiye katlayacak. ARAMCO şirketlerinin sadece yüzde 1'i bile dünyanın en büyük halka arzını oluşturacak." diye konuştu.

Dünyanın en büyük petrol şirketi ARAMCO'nun kutsal addedilmesinin tehlike oluşturduğuna dikkati çeken Prens Muhammed, "Suudi Arabistan'ın yıllar boyunca petrole bağımlı olması nedeniyle diğer yatırım sektörlerini etkiledi. Ancak devletin, mali gelir olarak petrole bağımlılıktan kurtulmanın zamanı geldi artık." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabisan'ın Kamu Yatırım Fonu'nu dünyanın en büyük fonu yapacaklarını aktaran Prens Muhammed, "Söz konusu yatırım fonu, küresel yatırım kapasitesinin yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek. Bu fon, dünyada büyük bir ekonomik güç olacak. Geçen yıl söz konusu fonda yapılan yapılandırmayla 30 milyar dolar kar elde etmişti." diye konuştu.

"2030 Vizyonu petrol fiyatlarından bağımsız olacak"

Prens Muhammed, daha önce ülkesinin 2020 yılına kadar petrolsüz yaşayabilecek duruma geleceğini belirterek, "2030 Vizyonu petrol fiyatlarından bağımsız olacak ve fiyatlar yükselse dahi vizyon devam edecek." ifade etmişti.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, 2030 Vizyonu'nu onaylamıştı. Kral Selman bin Abdulaziz de "Yönetime geldiğim günden beri geniş kapsamlı kalkınmaya odaklandım. Ayrıca ülkemizin sahip olduğu zenginlik kaynakları ve ayrıcalıklarından yararlanarak, daha iyi bir gelecek için enerji ve imkanlarımızı kullanmaya yöneldik." açıklamalarında bulunmuştu.

YORUMLAR