07.01.2019 04:49
Suudi Arabistan Büyükelçiliği Bangkok havalimanında genç kızı  alıkoydu

Suudi Arabistan vatandaşı Rahaf Muhammed al-Qunun, Suudi Arabistan Bangkok Büyükelçiliği yetkilileri tarafından Tayland'ın Bangkok Havalimanı'nda zorla alıkonuldu.

Tayland'ın Bangkok Havalimanı'nda ülkedeki Suudi  Arabistan diplomatları tarafından zorla alıkonulan Suudi Arabistan vatandaşı  Rahaf Muhammed al-Qunun, Birleşmiş Milletler'den (BM) herhangi bir ülkeye sığınma talebinde bulundu. 

Resmi olmayan Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Suudi  Arabistan vatandaşı genç kız Rahaf Muhammed al-Qunun, Tayland'ın Bangkok  Havalimanı'nda Suudi Arabistan Bangkok Büyükelçiliği diplomatları tarafından  zorla alıkonuldu.

"Suudi Arabistan elçiliği pasaportuma el koydu"

Qunun, "Suudi Arabistan Büyükelçiliği pasaportuma el koydu. Beni hasta olmakla ve yaptıklarımın bilinçsizce olduğu konusunda suçluyorlar." dedi.

Akıl sağlığının yerinde olduğunu vurgulayan Qunun, "Ben gerçek bir  tehlike içindeyim." ifadelerini kullandı.

BM'den sığınma talebi

Qunun, Tayland makamlarının kendisine sığınma konusunda yardımcı  olmadığını belirterek, BM'den herhangi bir ülkeye sığınma imkanı verilmesi için  talepte bulundu.

Öte yandan, Suudi Arabistan'ın Bangkok Büyükelçiliği Maslahatgüzarı  Abdulilah eş-Şuaybi, el-Khalejia televizyon kanalına yaptığı açıklamada, genç kızın ülkede bir otel rezervasyonun ve geri dönüş biletinin bulunmadığını belirterek, bu nedenle havalimanı makamları tarafından alıkonulduğunu,  büyükelçiliğin pasaportuna el koymasının ise söz konusu olmadığını ifade etti.

Genç kızın ailesinin yaşadığı Kuveyt'e geri götürüleceğini vurgulayan Şuaybi, sosyal paylaşım sitelerinde  Rahaf Muhammed al-Qunun'un durumuna ilişkin  yayımlanan her şeye itibar edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Twitter ve Youtube üzerinden Bangkok Havalimanı'ndan yayınlar yapmaya devam eden Qunun ise gidiş-dönüş uçak biletini Kuveyt'ten gelmeden önce aldığını,  otel rezervasyonunun da bulunduğunu belirterek, bu durumun Suudi Arabistan  yönetimi tarafından düzenlendiğini Bangkok'tan Kuveyt'e geri götürülmek üzere  zorla alıkonulduğunu savundu.

Twitter'da büyük ilgi çeken olay nedeniyle Rahaf al-Qunun'a  takipçileri tarafından binlerce destek yağarken, İnsan Hakları İzleme Örgütü  tarafından da olayla ilgili bilgilere yer verildi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR