22.11.2013 15:46
Suriyeli muhalifler 'İslami Cephe' adıyla birleşti

Suriye'de devam eden çatışmalarda Esad güçlerine büyük kayıplar verdiren etkili muhalif gruplardan 6'sı İslami Cephe adı altında birleştiğini açıkladı.

Suriye'de devam eden çatışmalarda Esed güçlerine büyük kayıplar verdiren etkili muhalif gruplardan 6'sı İslami Cephe adı altında birleştiğini açıkladı. Yayınlanan video görüntüsünde, Suriye'deki önemli muhalif gruplardan Ahrar'uş Şam İslami Hareketi, Ceyş'ul İslam, Tevhid Tugayı, Sukur'uş Şam, Liva'ul Hak, Ensar'uş Şam, Kürt İslam Cephesi isimli grupların İslami Cephe adı altında birleştiği ve bütün operasyonların tek çatı altından idare edileceği kaydedildi.
Cephe'nin Şura Meclisi Başkanlığı'na Sukur'uş Şam grubundan Ahmet İsa Şeyh, Başkan Yardımcılığına Tevhid Tugayı'ndan Ahmet Amr Zeydan, Siyasi Heyet Başkanlığı'na Aharar'uş Şam İslami Hareketi'nden Ebu Abdullah el-Hamevi, Askeri Heyet Başkanlığı'na Ceyş'ul İslam'dan Zehran Alluş, Şer'i Meclis Başkanlığı'na Ahrar'uş Şam Hareketi'nden Ebu Abbas, Genel Sekreterliğe ise Liva'ul Hak grubundan Ebu Ratip getirildi. Suriye'deki diğer gruplara da çağrıda bulunulan bildiride, İslami Cephe'nin bağımsız, askeri, siyasi ve sosyal bir örgüt, amacının ise Esed rejimini tamamen devirmek olduğuna dikkati çekilirken, nihai amacının ise İslami esaslara dayalı bir devlet kurmak olduğu ifade edildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre muhalif gruplar, Suriye ordusunun konuşlandığı Rakka'nın kuzeyindeki 17. Bölük'e saldırı düzenledi, ağır silahların kullanıldığı belirtilen saldırılarda 24 muhalif hayatını kaybetti, 10 Suriye askeri de esir alındı. Bölgedeki en büyük askeri bölük olduğu belirtilen 17. Bölük'ün bazı askeri binaları ise mıuhaliflerin eline geçti.
Şam kırsalında bulunan Kalamun bölgesinde Esed güçleriyle muhalifler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı, Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının özellikle Yebrud ve Deyr Atiyye bölgelerine yoğun bombardıman gerçekleştirdiği ifade edildi. Bölgede yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle de sivil halkın Lübnan sınırına doğru göç etmeye başladığı kaydedildi.

 

YORUMLAR