25.04.2016 15:23
Spiegel'den Türkiye'de Alman Üssü iddiası

Alman Der Spiegel dergisinden Türkiyede üs iddiası. Almanyanın IŞİDe karşı uzun soluklu bir mücadeleye hazırlandığını kaydeden Spiegel Online, Almanyanın Türkiye ile İncirlik Üssü konusunda görüşmeler yürüttüğünü öne sürdü.

Türkiye ile Almanya arasında İncirlik Üssünde sadece Alman tornado uçaklarının kullanacağı istasyon kurulması için görüşmeler yapıldığını iddia eden dergi, 65 milyon Euroya mal olması öngürülen istasyonda Alman uçaklarının kullanacağı uçuş alanı, askerlerin kalacağı yerler ve tam donanımlı komuta merkezi kurulmasının gündemde olduğunu yazdı. Dergi, bunun için Alman ordusu ile Ankara arasında uzun süreli bir anlaşma için görüşmeler yürütüldüğünü öne sürdü.
İncirlik Üssünde şu anda 200 kadar Alman askeri bulunduğunu ve Tornado uçaklarının IŞİDe karşı keşif uçuşları yaptığını hatırlatan Spiegel Online, gelecek 6 ay içerisinde Tornado uçakları ile Alman tanker uçağı için 10 milyon Euroya uçuş işlemleri alanı kurulacağını gündeme getirdi. Planlara göre İncirlik Üssünde 15 milyon Euroya 400 Alman askerinin kalabileceği barınma yerlerinin inşaa edileceğini de öne süren dergi, 34 milyon Euroya ise Tornadolar ve tanker uçağının  yönlendirileceği tam donanımlı komuta merkezi yapılacağını iddia etti.
Spiegel Onlineın gündeme getirdiği İncirlik Üssünde yapılacak Alman istasyonunda  4,5 milyon Euroya askerlerin kulanacağı sosyal tesisler yer alacağını ve sözkonusu yapıların çoğunun 2017 yazına kadar bitirileceğini öne sürdü.
İnşaat için gerekli bütçenin kabul edildiğini yazan dergi, İncirlik Üssünde ancak belirli firmaların inşaat yapmasına izin verildiği için, Alman ordusunun yakında teklif almaya başlayacağını ve inşaatın yakın dönemde başlamasının beklendiğini okuyucularına duyurdu.
Dergi, planlanan istasyonun 2002 yılında başlayan Afganistan misyonu için komşu Özbekistanda kurulan Termez Üssünü hatırlattığına da söz konusu haberinde yer verdi. 

 

YORUMLAR