12.03.2014 16:28
Soros, 'AB, Türkiye için samimi bir karşılama sergilemedi'

Soros, 'Dürüst olmak gerekirse Avrupa Birliği Türkiye için samimi bir karşılama sergilemedi. Türkiye’yi cesaretlendirici olamadı' dedi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nde yeni kitabı “Avrupa Birliği Trajedisi”nin tanıtımda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Soros, Türkiye ekonomisinin zorlu bir dönemden geçtiğini, yaşanan sıkıntıların aslında anayasaya ilişkin sorunlar olduğunu ifade etti. Soros, Türkiye’nin AB’ye adaylık sürecine ilişkin soruyu, “Dürüst olmak gerekirse Avrupa Birliği Türkiye için samimi bir karşılama sergilemedi. Türkiye’yi cesaretlendirici olamadı. Türkiye AB ile olan ilişkilerinden ekonomik olarak entegre olmanın faydasını gördü. Avrupa Birliği’ne tam üyelik ise politik bir konu” yanıtını verdi. Almanya ve Fransa ekonomilerinde balon riski olabileceğine değinen Soros, Avrupa Merkez Bankası’nın bankaları destekleme konusunda iyi iş çıkardığını belirterek, “Problem aslında şu; Bankacılık sisteminde Avrupa Merkez Bankası’nın sağladığı likidite reel ekonomiye aktarılamadı” dedi.
Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve değişim sonrasında Batı'nın daha fazla destek vermesi gerektiğini vurgulayan George Soros, şöyle dedi: “Bence doğru bir şekilde karşılık verebilmek önemli. Bu sadece Rusya’ya yaptırım uygulamak şeklinde olmamalı, aynı zamanda Ukrayna’nın finansal olarak, teknik olarak, Avrupa Marshall planı gibi planla desteklenmesi gerekiyor. Bu doğru karşılık olacaktır.”

YORUMLAR