21.09.2021 17:15
Son dakika! Biden: Yeni bir 'Soğuk Savaş' peşinde değiliz

Son dakika... ABD Başkanı Joe Biden, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul toplantılarında yaptığı konuşmada, uluslararası topluma iş birliği mesajı vererek, "Katı bloklara bölünmüş yeni bir Soğuk Savaş veya dünya peşinde değiliz, bir kez daha söylüyorum bunun peşinde değiliz." dedi.

Son dakika... 20 Ocak 2021'de ABD Başkanlığı koltuğuna oturan Biden, bu sıfat ile bugün ilk kez BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Biden, konuşmasında ABD'nin artık sonu gelmeyen savaşlara bir son vermeye başladığını ve silahın hiçbir zaman çözüm olmayacağını vurgulayarak, "ABD'nin askeri gücü bizim son çare aracımız olmalı, dünyada gördüğümüz her soruna bir cevap olarak kullanılmamalı." dedi.

Biden'ın açıklamalarından önemli bölümler şu şekilde:

"İlk kez size hitap ediyorum. Bu yıl büyük acılar çektik. Çok fazla kişi pandemide hayatını kaybetti. Yaklaşık 4,5 milyon kişiyi kaybettik. Her ulustan insan hayatını kaybetti. Her ölüm bizim kalbimizi kırdı. Şunu hatırlamalıyız, ortak geleceğimizi fark etmemiz için birlikte hareket etmemize bağlı.

Önümüzde almamız gereken acil bir karar var. Kararlı bir 10 yıl geçirmemiz gerekiyor. Tam anlamıyla geleceğimizi belirleyecek bu 10 yıl. Küresel camia olarak önümüzde krizler var. Önümüzde önemli fırsatlar da var. Birlikte çalışıp, gerekli kararları alacağız. Kendimizi bir sonraki pandemiye hazırlayabilmek için. Mevcut araçları kullanamazsak daha tehlikeyi varyantlar karşımıza çıkacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKA BİR ZORLUK

İklim değişikliği de bir başka zorluk olarak karşımızda. Pek çok felaketle karşı karşıyayız. Yükselen denizler de dahil olmak üzere. İnsan onuru ve insan haklarıyla hareket etmemiz gerekiyor. Uluslararası sistemi kullanırken, BM İnsan Hakları Sözleşmesi ve Çerçeve Sözleşme de dahil olmak üzere yeni tehditlerle bu araçları kullanarak mücadele edeceğiz. Evrensel prensipleri kullanmazsak çok da başarılı olamayacağız.

Şu an bu soruları nasıl yanıtlayacağız, buna bakmamız gerekiyor. Birlikte mi hareket edeceğiz buna bakmamız gerekiyor. ABD'nin müttefikleriyle bu sorunlarla nasıl baş edeceğini paylaşacağım. Geçmişle mücadele etmek yerine biz gözümüzü doğru yere dikmeliyiz, kaynaklarımızı doğru yere aktarmalıyız. İklim değişikliğiyle mücadele etmek, fiber saldırılarla, gelişmekte olan teknolojileri konu edinerek mücadele etmek amacımız olacak.

ABD ODAĞINI PASİFİK BÖLGESİNE ÇEVİRİYOR

Afganistan'da 20 yıldır devam eden savaşı sonlandırdık. Yeni bir başlık açtık. Sürekli diplomasiyi kullanacağız. Yeni yöntemlerle insanları tüm dünyada ayağa kaldırmaya çalışacağız. Sorunlar ne kadar zor olursa olsun hükümetler insanlar içindir diyoruz. Herkes için çalışılması gerektiği kanaatindeyiz hükümetlerin. ABD şimdi odağını pasifik bölgesine de yönlendirirken partnerlerimizle çalışıyoruz. BM gibi kurumları kullanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Temel bir gerçek var; küresel bir camia olarak bizim başarımız başkalarının da başarısına bağlı. Halklarımız için birlikte çalışmamız gerekiyor. Dünyanın geri kalanıyla da ilgilenmemiz gerekiyor. Ortak bir gelecek oluşturmalıyız. Güvenlik, refah, özgürlüğümüz tam da bu noktada birbirimizle ilintili. Bunu çok güçlü bir şekilde yapmamız lazım. Son aylara bakacak olursak, biz bir ittifak kurmak istedik, ortaklıklarımızı yeniledik.

AB BİZİM İÇİN ÖNEMLİ PARTNER

Ortakların ABD için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha teyit ettik. NATO'yla ilgili taahhütlerimizin altını çizdik. Bugün ve yarının tehditleriyle mücadele etmek için çalıştık. AB bizim için önemli partner. Birlikte çalışıyoruz. Avustralya, Hindistan, Japonya gibi ülkelerle birlikte çalışma kararlılığımızı yeniledik. Gelişen teknolojiler ve iklim değişikliğinde bu ülkelerle çalışacağız. Burada daha iyi ekonomik sonuçlar temin edebilmek amacımız.

Uluslararası forumlardaki eski konumuza geri döndük. Burada amacımız küresel eylemi yayabilmek, zorluklarla mücadele edebilmek. DSÖ ile birlikte çalışıyoruz. Tüm dünyaya aşı temin etmeye çalışıyoruz. Paris İklim Değişikliği Sözleşmesi'ne geri döndük. ABD eski konumuna geri dönerken bir örnek teşkil etmeye çalışıyoruz. ABD saldırılara yönelik olarak müttefiklerini ve kendilerini savunmayı sürdürecektir. Gerekirse güç kullanacak; ancak ABD'nin çıkarı doğrultusunda bu çalışmaları sürdürecek. Amerikan halkının rızasını alarak bunları gerçekleştiririz. Ortaklarla müttefik anlayışıyla bunu gerçekleştireceğiz. ABD askeri çözümün son çaremiz olması gerekiyor. Her soruna askeri çözümle yanıt vermemiz gerekiyor.

PEK ÇOK SORUN SİLAHLA ÇÖZÜLMEZ

Bugün pek çok sorun silahla çözülemez. Silahlar Covid-19'a çözüm getiremez. Bizim ortak bir şekilde bilimi kullanmamız gerekiyor. Mümkün mertebe hızlı harekete geçmemiz gerekiyor. Gelecek için yeni mekanizmalar oluşturmamız lazım küresel sağlık güvenliğini oluşturmak için.

Gereken araçların temin edilmesi gerekiyor pandemiyle mücadele edebilmek için. ABD 50 milyon dolardan fazla para harcadı Covid'le mücadele edebilmek için küresel boyutta. Aşıların bir bölümünü diğer ülkelere gönderdik ve göndermeye devam ediyoruz. Pfizer aşılarının bir kısmını bağışladık. Yaklaşık 100 ülkeye ABD uçakları iniş gerçekleştirdi. Bir umut aşısı sağlamaya çalışıyoruz Amerikan halkı olarak. Bunu herhangi bir koşula bağlamıyoruz. Yarın yine Covid-19 zirvesinde ben ek kararları açıklayacağım.

DÜNYAYI AŞIYA KAVUŞTURMAMIZ GEREKİYOR

Kendimizi sorumlu tutuyoruz. Covid'le mücadele edebilmek için önümüzde zorluklar var. Dünyayı aşıya kavuşturmamız gerekiyor. Burada önemli yıkımlar da söz konusu olabilir.Sınır tanımayan iklim kriziyle karşı karşıyayız. Dünyanın her bölgesinde bunu hissedebiliyorsunuz. Sayın genel sekreter buna değindi. Tüm insanlık tehdit altında. Bilim insanları 'artık geri dönüşü olmayan bir noktaya ilerliyoruz' diyorlar. Her ulusun kararlı bir biçimde masaya oturması lazım.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE FİNANS SAĞLAYAN LİDER ÜLKE

Glasgow'daki kararlılığın sürdürülmesi gerekiyor. Nisan ayında ABD'nin yeni hedeflerini açıklamıştım. Paris Sözleşmesi altında ne tür kararlar sergileyeceğimizi. Bizim amacımız 2030 itibariyle verdiğimiz sözleri gerçekleştirmek. Amacımız sıfır emisyon hedefine ulaşabilmek. Yönetimim kongre ile birlikte çalışıyor. Elektrikli araçlara, yeşile yatırım yapabilmek için. Bu yatırımları yapmak yalnızca iklimle ilintili değil aynı zamanda kendi geleceğimize yatırım yapmak. Bu önemli bir fırsat. İyi para getiren istihdam sağlayacağız. Herkes için hayatın kalitesini arttırabileceğiz.

Aynı zamanda ülkeleri ve insanları desteklememiz gerekiyor. Nisan ayında uluslararası finansmanı arttıracağımızı söylemiştim. İklim değişikliği ile mücadele konusunda verdiğimiz miktarı iki katına çıkardık. Bu bağlamda ABD iklim değişikliğine finans sağlayan lider ülke konumuna geldi. Amacımız 100 milyar dolar hedefine ulaşabilmek diğer ülkelerle birlikte. Bu krizle mücadele ederken yeni bir dönemle karşı karşıyayız.

İRAN'A NÜKLEER SİLAH UYARISI

Nükleer silahlardan arınma konusuna da öncelik vereceklerini kaydeden Biden, "ABD, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını önlemek için verdiği sözü tutacaktır. İran'ın nükleer anlaşma şartlarına dönmesini sağlamak için konuda P5+1 (Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD, Almanya) ülkeleri ile diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz. İran nükleer anlaşma şartlarına dönerse, biz de aynısını yapmaya hazırız." mesajını verdi.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUS

Orta Doğu'da anlaşmazlıkların çözümü için şiddetin ilk çözüm olmaması adına çabalarını sürdürdüklerini belirten Biden, "Bağımsız bir Yahudi devletine desteğimiz açıktır. Ancak, İsrail'in demokratik bir Yahudi devleti olarak geleceğinin oluşturulması ve demokratik bir Filistin devleti için en iyi yol, iki devletli çözümdür. Şu anda bu çözüm için alacağımız uzun bir yol var ancak hiçbir zaman pes etmemeliyiz." görüşünü paylaştı.

Kaynak : AA
YORUMLAR